evde-ailecek oynanabilecek oyunlar

Evde ailecek oynanabilecek 15 oyun – Yetişkinler ve çocuklar için

Son güncelleme:

Evde ailecek oynanabilecek oyunlar arıyorsanız, sizler için hem eğlenceli hem de geliştirici oyun önerilerimiz var. Evde sıkılınca ne yapılır? İşte sizler için 15 farklı oyun önerisi…

EVDE OYNANABİLECEK OYUNLAR

Sıkıldıysanız, evde oynanabilecek oyunlar listemizi seveceksiniz. İster ailecek, ister arkadaşlarınızla birlikte evde oynanabilecek bu oyunların hepsi birbirinden eğlenceli!

1- KELİME ÜRETME OYUNU – SCRABBLE

Her evde bulunması gereken, aile bireylerini ve dostları biraraya getiren, boş zamanlarınızı en verimli şekilde geçirmenize yardımcı olan bir oyun Scrabble. Evde, piknikte, plajda, çay bahçesinde vb. rahatlıkla oynayabilirsiniz. Kuralları kolay, oynaması zevkli ve akıcıdır. En çok okuyan bu oyunu kazanır. Kelime bilginizi arttırır, her yaş için ideal beyin jimnastiğidir.

Oyuncular, harf torbasından çektikleri harf taşlarını en avantajlı şekilde kullanarak kelimeler üretirler ve puan toplarlar. Oyun sonunda en fazla puan alan oyuncu oyunu kazanır.

Scrabble evde ailecek oynanabilecek oyunlar arasında en fazla tercih edilen oyundur.

2- SET OYUNU

Set kart oyunu herhangi bir masanın bir oyun alanı olabildiği bir kutu oyunudur ve görsel algılamaya dayalıdır.

Set kart oyununda amaç masanın üzerine sıralanmış olan 12 karttan bir SET gören ilk kişi olmaktır. Bir SET her bir özelliğin tümünün üç kartta da aynı olması veya bu üç kartın tüm özelliklerinin de tamamen farklı olması ile oluşur.

3- JENGA OYUNU (KULE)

Ailecek oynanacak oyunlar listesinin olmazsa olmazı Jenga (Kule oyunu). Jenga’da amaç tahta blokları çekerek kulenin üstüne koymak, tabii kuleyi devirmeden!

Evde ailecek oynanabilecek kolay ve eğlenceli bir oyun. Evde sıkılınca birkaç jenga mücadelesi keyfinizi yerine getirecek…

4- UNO OYUNU

UNO hızlı, eğlenceli ve heyecan verici bir oyundur. Renkleri ve sayıları eşleştirerek, elindeki bütün kartları ilk önce bitiren oyuncu oyunu kazanır. Kalabalık aileler için çok daha eğlencelidir.

5- MANGALA OYUNU

Mangala, bir Türk zeka oyunudur. Gaziantep, Urfa, Hatay gibi illerde oynanan köçürme oyununun adıdır. Türkiye’de son yıllarda türetilen köçürme oyunu Mangala adıyla piyasaya sürülmüştür. Mangala Türk Zeka ve Strateji Oyunu iki kişi ile oynanır. 

Evde ailecek oynanabilecek oyunlar arıyorsanız, mangala turnuvaları düzenleyebilirsiniz.

6- TABU OYUNU

İki takıma ayrılmış oyuncularla oynanan, pratik zekayı ve kelime hazinesini geliştirmeye yarayan tabu, bir kelime oyunudur. Bu oyunda seçilen kelimeyi, yasaklı sözcükler kullanmadan, sınırlı süre içerisinde, takım arkadaşına anlatmak gerekir.

7- REVERSİ OYUNU

Reversi ya da Othello 8×8 karelik tek renkli bir tahtada iki oyuncuyla oynanan oyun. Oyunda karşılıklı rakiplerin taşları siyah ve beyazdır. Başlangıçta oyun tahtasının ortasındaki dört kareye sırasıyla beyaz ve siyah dört taş koyulur. Oyunun kuralları oldukça basit olmasına rağmen oynarken çok fazla uğraş gerektirir. (Vikipedi)

8- 9 TAŞ OYUNU

Evde sıkılınca ne yapılır? Geçmişten günümüze 9 taş oyunu her zaman sıkıcı günlerin kurtarıcısı olmuştur. Dokuz taş, bir zeka oyunudur. Tarihte ilk izi Mısır’da, MÖ 1400 yılında görülmüştür. 1993 yılında Ralph Gasser, oyunun en kötü ihtimalle beraber bitirilebileceğini göstermiştir.

9- PENTAGO OYUNU

Pentago oyununu farklı kılan ve oyunu eğlenceli hale getiren bu bölmelerdir. Pentago oyunu ilk olarak Vikingler tarafından oynanmıştır. Günümüzde dünyanın birçok ülkesinde çocukların zihinsel becerilerinin gelişmesi için oynanmaktadır.

10-MIKNATISLI DART OYUNU

Dart uzun yıllardır evde sıkılanlar için tam bir kurtarıcı. Sivri uçları olan dartlardan uzak durmak isteyenler için mıknatıslı dartlar da üretildi. Evde ailecek oynanabilecek en güzel oyunlardan biri…

Evde oynanabilecek diğer oyunlar şu şekilde;

11- DOKUN VE TAHMİN ET OYUNU

Evde ailecek oynanabilecek en güzel oyunlardan biri dokun ve tahmin et. Bir tepsiye farklı objeler koyun. Oyuncular kısa süreliğine tepsideki objelere baksın ve gözleri bağlansın. Daha sonra objelerin yerlerini değiştirin. Dokunarak objenin ne olduğunu tahmin edin. Bu oyun çocukların duyularını geliştirmesi açısından yararlıdır.

12- EVET HAYIR OYUNU

Çocukların gelişmesini sağlayan oyunlardan biri de evet hayır oyunudur. Oyunculardan biri soru soran diğeri de cevap veren kişi olur. Soruları yanıtlayan oyuncu evet ya da hayır kelimesini kullanmadan yanıt vermelidir. Örneğin “Okula gidiyor musun?” sorusuna “Evet” yerine “Gidiyorum” yanıtını vermelidir. Bu oyun çocukların hızlı düşünme yeteneğini geliştirir.

13- İSİM ŞEHİR OYUNU

Oyuncular birer kağıt kalem alır ve belirlenen bir harf üzerine oyun başlar. Herkes o harf ile başlayan isim, şehir, hayvan, bitki, eşya gibi birer örnek yazmalıdır. Her cevap için 10 puan verilir. Aynı cevabı verenler 5’er puan alır. Oyunu ilk önce bitiren 10’a kadar sayar ve diğer oyuncular hızlıca bitirmeye çalışır. En yüksek puanı alan kazanır ve yeni harfi belirler. Oyun bu şekilde devam eder.

14- KULAKTAN KULAĞA OYUNU

Kalabalık ortamda eğlenceli olan bu oyunda en baştaki kişi bir kelime belirler ve yanındaki kişinin kulağına söyler. Bu kişi de duyduğunu yanındakine söyler. Son kişiye kadar kelimenin ne kadar değiştiğini görünce şaşıracaksınız.

15- SESSİZ SİNEMA

Sessiz sinema oyununda oyuncu kendine bir sinema filmi seçer ve karşısına konuşmadan anlatmaya çalışır. Eğlenceli ve ailecek oynanabilecek bir oyundur.

Evde ailecek yapılabilecek keyifli ve eğlenceli aktiviteler

Evde 23 Nisan etkinlikleri ve pencere süsleme fikirleri

Evde izleyebileceğiniz, dekorasyonu ile dikkat çeken en iyi filmler