Ev dekorasyonunda doğallık, işlev ve samimiyet

Son güncelleme:

Yeni normallerin getirdiği maksimum konfor alışkanlığı bizi evlere daha çok bağladı. Rahatlamanın ev halini şekillendiren üç ana kriter ise: Doğallık, işlev ve samimiyet.

RUHU YATIŞTIRAN DOĞALLIK

Ahşap, taş ve bitkiler… Dokunduğunuzda iyi hissettiren dünyanın bu en değerli materyallerinin tadını çıkarmaya ve belki de en ham halleri ile yaşam alanlarına entegre etmeye çalışıyoruz. Yemyeşil ağaçlar, çiçekler ve bitkiler ile çevrili parkta yapılan bir yürüyüşün ruh halinizi anında tazelemesini sebebi insanın doğa ile bağ kurma ihtiyacı. Doğadan kopmadan yaşama halinin bir getirisi de, son yıllarda dekorasyonda giderek artan biyofili eğilimi. 2022 ve sonrasında artarak devam edecek olan doğallığın ilk öne çıkanları ise sürdürülebilir kaynaklı, doğal yoldan kesilen geri dönüştürülmüş ahşaplar, beyaz ve grileri gölgede bırakan toprak yeşili, kahverengi ve boz kahve tonları, mermer ve taş dokuları, mobilyalara organik bir görünüm kazandıran natürel rattan, hasır örgüler ve bambu.

RAHATLATAN İŞLEVSELLİK

Ev dekorasyonunda doğallık

Odaları yeniden planlıyor, düzenliyor ve hayatı kolaylaştıran çok amaçlı mobilyalar, gizli depolama birimleri ve akıllı teknolojilere yatırım yaparak yaşam alanlarına maksimum işlev kazandırıyoruz. Çünkü artık biliyoruz ki evimiz ne kadar düzenliyse o kadar davetkar ve konforlu hissettiriyor. Tıpkı ünlü mimar Le Corbusier’in de dediği gibi, evimiz içinde yaşadığımız çalışan bir makine adeta ve düzen bu makineyi parlatan ince ayar. Minimalizm, bilinenin aksine tüm eşyalardan tamamen kurtulmak ya da boşluk anlamına gelmiyor. Tam tersi dağınıklığı önleyerek evin kullanım alanını genişletmek için akılcı çözümlere yer açarak mekanları ferahlatmak demek. Küçük detaylarla işe başlayın; ahşap askılar, cam kavanozlar, katlanır kancalar gibi pratik ama işlevsel seçeneklere yönelin.

HUZUR VEREN SAMİMİYET

Evde geçen zaman dilimi arttıkça konforlu alanlara daha çok gereksinim duyar olduk. Huzur veren renkler ile çevrilmiş bir odada, battaniyenin altında şekerleme yapmak ya da rahatlatıcı kokular, mum ışıkları eşliğinde kanepede uzanmak gibisi yok. Bunun için ihtiyacınız olan yumuşak dokular, göz yormayan tonlar ve rahat mobilyalarla dolu bir ev. Geçmişle bağlantı kurma arzusu özellikle pandemi döneminde eski mobilyalara olan ilgiyi artırdı. Konforlu ama nostaljik bir his yaratmak için bit pazarı gezilerini, sanal olsa bile rutin haline getirin. Aşınmış yüzeyleri, vintage parçaları, geniş ve rahat koltuk ve kanepeler, peluş ve yapay kürk yastıklar ve doğal dokuma halılar ile birlikte kullanın.

Kapak görseli: Ürünler, dfs.co.uk

3 davetkar kış stili: Konforlu country, rustik İskandinav, neo-klasik