Ekşi mayalı siyez unlu ekmek tarifi

Evde ekmek yapmak istiyorsanız, sağlıklı bir lezzet olan ekşi mayalı siyez unlu ekmek tarifini beğeneceksiniz. İşte gerekli malzemeler ve yapılışı…

GEREKLİ MALZEMELER

  • 450 gr beyaz un,
  • 350 gr siyez unu,
  • 500 ml su,
  • 450 gr ekşi maya,
  • 20 gr tuz.

HAZIRLANIŞI

Tüm malzemeleri geniş bir kapta karıştırıp tezgahta 10 dakika çalıştırın. Hamur pürüzsüz bir hale gelince, tekrar kaba alıp üzerini nemli bir bezle örtün.

Yarım saat sonra hamurun yarısını kaldırıp havalandırarak altına doğru katlayın. Bu şekilde 2 saat boyunca 3-4 kez hamura hava aldırın.

Ardından hamuru unlanmış tezgaha, altı üstüne gelecek şekilde alıp büyük bir dörtgen yapıp katlayarak silindir haline getirin. Uzak taraftan içe doğru rulo yaparak kendinize doğru getirin.

Unladığınız mutfak bezinin içine, düzgün tarafı alta gelecek şekilde yerleştirin ve bezi bohça gibi kapatıp geniş bir kasenin içine yerleştirin. Oda sıcaklığında 5-6 saat veya buzdolabında bir gece mayalayın.

Pişirmeden önce buzdolabında beklettiyseniz bir kaç saat önceden çıkartıp oda sıcaklığına getirmezseniz kabarmaz. Şekil verdiğiniz hamurun üzerine bıçakla birkaç çizik atın.

Önceden 2600C’de ısıtılmış fırında 45-50 dakikada ekmeğiniz pişecektir. Piştiğini anlamak için ekmeğin altından tok bir ses gelmelidir.

Ekşi mayalı siyez unlu ekmek tarifi
Tarif: Refika’nın Mutfağı’ndan Mutfak koordinatörü Burak Arpak – Yapım: Selen Okan – Fotoğraflar: Ersen Çörekçi – Evbahçe

Tarhanalı ekmek tarifi