halı satın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Halı satın alırken dikkat etmeniz gereken 5 kural

Son güncelleme:

Halı satın alırken nelere dikkat edilmeli? Halı seçerken hangi noktalar önemli? Sizler için en önemli maddeleri sıraladık.

HALI SATIN ALIRKEN ÖLÇÜNÜZE KARAR VERİN

Odanızın düzeni kararınızı etkileyecektir. Mobilyalarınız duvarın karşısında duruyorsa kanepenin ön ayaklarının altından başlayarak küçük bir halı kullanmanız yeterli olacaktır. Eğer büyük bir alana sahipseniz daha büyük bir halıyı da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Alan geniş ise halının duvar ile olan mesafesini en az 60 cm olarak belirleyebilirsiniz. Çoğunlukla yaşam alanlarımıza daha uygun fiyatlı olduklarından daha küçük ebatlı halıları alıyoruz. Ama odanın ebatlarına ve mobilyaların yerleşimlerine göre alınmış bir halı mekanı çok daha şık gösterecektir.

Halı seçerken dikkat
Clamente serisi, Artemis Halı.

HALI ALMADAN ÖNCE STİLİNİ BELİRLEYİN

İlk olarak renkten başlayın. Halı alırken en önemli noktalardan biri renktir, çünkü akılda kalan ilk şey odur. Odadaki en cesur noktanın ne olacağını belirleyin; halı mı, duvarlar mı yoksa mobilyalar mı?İkinci önemli nokta ise stiliniz. Doğal bir görünüm mü olmasını istiyorsunuz yoksa renkli mi? Figüratif ya da grafik desenler de tercih edebilirsiniz. Risk almaktan çekinmeyin. Örneğin klasik tarzda bir odanız varsa modern bir halı kullanabilirsiniz.

HALININ MALZEMESİNİ SEÇİN

Bütçenize göre alacağınız halının malzemesini belirleyin. Yaşam tarzınız ve ihtiyaçlarınız da bunu belirleyecektir. El yapımı yün ve ipek halılar en iyi halılardır, çünkü temizlenebilirler ve uzun yıllar kullanılabilirler. Ancak fiyat olarak biraz pahalıdırlar. Bu tarz bir halıyı salona alabilirsiniz. Sentetik malzemeden yapılan halılar ise daha uygun fiyatlı olur. Malzemeyi ailenizdeki kişilerin sayısına göre de belirleyin. Eğer kalabalık bir aile iseniz aşınmayı göz önünde bulundurarak daha uygun fiyatlı olanları tercih edebilirsiniz.

Boğaziçi serisi, Atlas Halı.

SATIN ALACAĞINIZ HALIYA YAKINDAN BAKIN

Halıyı alırken ayakkabı ve çoraplarınızı çıkarıp mutlaka çıplak ayaklarınızla üzerine basın. Ayağınızın altında halıyı hissedin. Eğer online’dan sipariş veriyorsanız özellikle el yapımı olan pahalı halılarda halının tüm fotoğraflarını detaylıca inceleyin. Hatta zoom yaparak bakın. Online siparişlerde halının renginde de sapmalar olabilir. Ekrandan gördüğünüz renk aynı çıkmayabilir bunu da dikkate alın.

HALINIZI KORUYUN

Halıların temizliği de önemli. Halınızı temizleme rutininiz kullanılan malzemeye göre olmalı. Ama yine de haftada bir elektrikli süpürge ile süpürün. Halı temizleme deterjanları ile silin. Ama yün ya da ipek bir halınız varsa bu işi uzmanlarına bırakmanızda fayda var.

Eviniz için halı seçmenin püf noktaları

Yatak odası süslemeleri: 6 farklı halı ve süsleme örneği

Halı çeşitleri nelerdir? A’dan Z’ye halı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Halı temizliğinin ipuçları – Halı nasıl temizlenir?

El yapımı mini halı tarifi oldukça kolay – Videolu tarif