Duvar kağıdındaki lekeler nasıl çıkartılır? İşte 12 soruda duvar kağıdı…

Duvar kağıdı ile ilgili soruların yanıtlarını Evim Dergisi arşivinden derledik: Duvar kağıdı nasıl çıkarılır? Duvar kağıdı yırtılırsa ne olur? Duvar kağıdı üzerine boya sürülür mü? Banyoda duvar kağıdı kullanılır mı? Duvar kağıdındaki lekeler nasıl çıkar? Duvar kağıdı nasıl yapılır? İşte soruların yanıtları:

DUVAR KAĞIDINI NASIL ÇIKARABİLİRİM?

Duvar kağıdı nasıl değiştirilir?

Öncelikle bir kazıyıcı yardımıyla kenarlarda kesikler açın ve yırtabildiğiniz parçaları sökün (vinil duvar kâğıtları için de bu uygulanabilir). Geri kalan kısımda ise duvar kâğıdı çıkarıcısı kullanın. Ağır giden bir çalışma olsa da tamamlandığında iyi sonuç verir.

BANYODA DUVAR KAĞIDI KULLANILIR MI?

Banyoya duvar kâğıdı kullanılmazmış. Bu doğru mu?

Banyoya uygulanan duvar kâğıdı için rutubet önemli bir sorundur. Ancak banyo iyi havalandırılıyorsa ve boyanabilir, vinil duvar kağıdı kullanıyorsanız bir problem olmaz.

DUVAR KAĞIDI NASIL YAPIŞTIRILIR?

Birçok parça duvar kâğıdına yapıştırıcı sürdüm. Hangisinin önce döşeneceğini nasıl bileceğim?

Bir parçayı kurumaya bıraktığınızda arka kısmına saat kaçta döşenmeye hazır olacağını not edin.

Duvar kağıdı

DUVAR KAĞIDI ÜZERİNE BOYA SÜRÜLÜR MÜ?

Duvar kağıdı üzerine boya sürebilir miyim? Duvar kağıdı boyanır mı?

Kesin konuşmak gerekirse, hayır. Ancak duvar kağıdı çok iyi yapışmışsa ve yüzeyi parlak değilse üzerine boya sürebilirsiniz.

Kendi uyguladığım duvar kâğıdı parçaları arasında beyaz boşluklar fark ettim. Ne yapmak gerekiyor?

Duvar kâğıdının fon renginde keçeli bir kalem kullanın ve rötuş yapmak için dikkatli bir şekilde boşlukları kalemle çizerek kapatın.

DUVAR KAĞIDIM YIRTILDI, NASIL DÜZELTİLİR?

Duvar kâğıdını biraz yırttım. Nasıl düzeltebilirim? Duvar kağıdı yırtık tamiri nasıl yapılır? Yırtılan duvar kağıdı nasıl tamir edilir?

Yırtılan bölgeye biraz polivinil alkol ya da çift taraflı yapıştırıcı uygulayın. Ardından nemli bir sünger yardımı ile yavaşça duvar kâğıdını düzeltin.

Duvar kağıdı

DUVAR KAĞIDI LEKELERİ NASIL ÖNLENİR?

Duvar kağıdı lekesi nasıl çıkar? Duvar kâğıtlarının lekelenmesini nasıl önleyebilirim?

Vinil duvar kâğıdının temizlenmesi kolaydır. Eğer başka bir tip duvar kâğıdınız varsa üzerine bir kat, mat vernik uygulayın. Öncelikle verniğin duvar kâğıdına zarar verip vermediğini kontrol edin.

DUVAR KAĞIDINI YAPIŞTIRMADAN ÖNCE ASTAR ŞART MI?

Bir arkadaşım duvar kâğıdını uygulamadan önce bir kat astar duvar kâğıdı kullanmak gerektiğini söyledi. Bu doğru mu?

Doğrusunu söylemek gerekirse evet, çünkü astar döşediğinizde sonuç daha iyi olacaktır. Yine de eğer duvarlar çok iyi durumdaysa duvar kâğıdını doğrudan kaplayabilirsiniz.

Sadece tek bir duvarı, duvar kağıdı ile kaplamak istiyorum. Köşelerde iyi bir görünüm nasıl sağlayabilirim?

Su terazisi yardımıyla duvar köşesine duvar kâğıdı şeridinden biraz daha az genişlik bırakacak şekilde duvar üzerine kurşun kalemle dikey bir çizgi çizin. İşaretlediğiniz çizgi boyunca duvar kâğıdını duvarın diğer köşesinden başlayarak uygulayın, ardından bir başka duvar kâğıdı parçasını düzgün bir köşe oluşturmak için kalan kenara göre keserek, duvar köşesinden başlayarak kaplayın.

DUVAR KAĞIDI VE SÜPÜRGELİKLER

Süpürgelikleri boyamadan önce duvar kağıdını döşemeli miyim?

Hayır. Muhtemelen duvara taşacağı için öncelikle ahşap süpürgelikleri boyayın, ardından duvara taşan boya izlerini kapatacak şekilde duvar kâğıdını uygulayın.

ESKİ DUVAR KAĞIDININ ÜZERİNE…

Duvar kağıdı üzerine duvar kağıdı olur mu? Mevcut duvar kâğıdı üzerine başka bir duvar kâğıdı uygulayabilir miyim?

Eğer eski duvar kâğıdı çok iyi yapıştırılmışsa evet. Bu riskli bir durum olabilir, çünkü yeni duvar kâğıdı kuruyana kadar iyi durup durmayacağını tam anlayamazsınız.

Duvar kâğıdını uygularken kâğıdın kenarları neden kalkıyor?

Çünkü kenarlar daha çabuk kuruyor. Kalkan kısmın altına tekrar yapıştırıcı sürerek düzeltin ve üzerinden temiz bir süngerle geçin. Kenarları düzeltmek için küçük bir rulo kullanabilirsiniz.

Duvar kağıdı rehberi: Nasıl kaplanır, nasıl seçilir, gerekli malzemeler

Duvar kağıdı ile dekorasyon ve duvar kağıdı modelleri