Banyoda duvar kağıdı kullanımı

Oturma odası sıcaklığında banyolar

Banyo gibi nemli ortamlarda ürünün dayanıklılığına dair endişeler ve estetik kaygılar nedeni ile duvar kağıdı kullanımından genellikle kaçınılır. Ancak doğru ürün seçimi ve uygulama ile oturma odası sıcaklığında banyolara sahip olunabilir.

Nasıl olmalı?
Islak hacimlerde duvar kağıdı kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta, kesinlikle suya karşı dayanıklı ve silinebilen duvar kaplamalarının tercih edilmesi. Vinil yüzeyli ve silinebilirlik özelliği olan her türlü duvar kaplaması, duşun içi hariç bütün duvarlarda rahatlıkla kullanılabilir. Hasır ve tekstil yüzeyli kaplamalar silinebilir özellikte olmadığından banyoda kullanılmamalıdır. Fakat teknolojinin gelişmesiyle artık hasır görünümünde veya tekstil dokusunda vinil yüzeyli çok fazla duvar kağıdı seçeneği mevcut. Gökçe Gezgin Us, LOT Duvar Kağıdı ve Kumaş Marka Sorumlusu

Nasıl yapıştırılır?
Duvar kağıdını doğrudan karolara uygulayabilirsiniz. Nasıl mı? Derzi derin olmayan yüzeylere, öncelikle bir düzeltme kağıdı uygulayıp üzerine duvar kağıdınızı duvar kağıdı yapıştırıcısı ile yapıştırabilirsiniz. Derzi derin olan karolar için öncelikle macun ile derzleri doldurarak aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Banyoya özgü duvar kağıtları
Fonksiyonelliğin yanı sıra estetik açıdan da ihtiyacınızı karşılayabilecek pek çok seçeneğe artık kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkün. Bu amaçla öncelikle ıslak zeminlerde kullanılmak üzere özel olarak üretilen duvar kağıtları yani rölyef yüzeyli olmasına dikkat edilmelidir. Striplerden klasik damask ve modern geometrik desenlere uzanan pek çok desen seçeneği de sunan boyanabilir duvar kağıtları da, banyoda kendi renk tercihini duvarlara yansıtmak isteyenler için ideal. Banyo için özel olarak üretilen duvar kağıdı koleksiyonları da, RAL ve CE sertifikaları güvencesinde insan sağlığına zararlı hiçbir maddeyi barındırmamasının yanı sıra kolay temizlenebilme, güneş ışınlarına dayanıklılık gibi birçok kalite ve teknik özellikleri ile de fark yaratıyor. Nilhan Gürtuna, HannaHome.