döşemelik-kumaş-seçerken-dikkat-edilmesi-gerekenler
döşemelik-kumaş-seçerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Döşemelik kumaş seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Döşemelik kumaş seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sizler için seçim yapmadan önce dikkat etmeniz gereken püf noktaları anlatıyoruz…

DÖŞEMELİK KUMAŞ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Fitilli ve kalın dokulu kumaşlar kiri ve lekeyi daha az gösterir.

Koyu renklerde zaman içinde oluşan aşınma ve yıpranmayı daha az farkedersiniz.

Yarı mat veya parlak kumaşlar mekana ışık katar ve dekorasyonu zenginleştirir.

Kanepeye kaplanmadan önceki işlem esnasında doğal özelliklerinden hiçbir şey kaybetmeden üretilen ve üzerinde kendine özgü doğal izleri bulunan deriye anilin denir.

Dokusu, yumuşak görünümü ve verdiği hisle kadife, mekanları daha şık gösteren bir döşemelik kumaş türüdür.

Kaz ayağı ve tüvit desenleri doğru kullanıldığında kır evi stilinde dekore edilmiş bir salona çok yakışır.

ALERJİNİZ VARSA…

Eğer alerjiniz varsa döşemelerinizde kuş tüyü dolgu yerine antialerjik elyaf dolgu tercih edin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Evde alerji yapan şeyler | Evinizi nasıl anti-alerjik yaparsınız?

Tüy dolgulu yastıklar çok yumuşak olsa da şekillerinin bozulmaması için her gün kabartmanız gerekir. Sünger daha sert bir seçenektir. Bu nedenle sünger, tüy ve fiber karışımlarıyla daha dengeli bir tercihte bulunabilirsiniz.

DÖŞEME NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Mobilyalarınızı yenilemek veya eviniz için benzersiz parçalar yapmak için kolları sıvayın. Kumaşlar bu işte, yaratıcı ve ekonomik çözümler için en büyük yardımcınız olacak.

DÖŞEMELİK KUMAŞ ÇEŞİTLERİ: HANGİSİNİ SEÇMELİYİM?

İlk önce kullanacağınız yere göre yıpranma ve aşınmayı göz önünde bulundurun. Sirkülasyonun yoğun olduğu yaşam alanlarındaki koltuk minderi ya da kanepe kılıfında kullanacağınız kumaşların sağlam bir örgü yapısına ve daha yüksek iplik sayısına sahip olmasına dikkat edin. Böylece aşınma ve yıpranmayı geciktirebilirsiniz.

Seçim yaparken karşınıza birçok kumaş alternatifi çıkacak, her beğendiğiniz kumaşı hemen almayın, onun yaşam alanınızdaki diğer eşyalarla uyumunu da göz önünde bulundurun ve uyanı seçin. Bir dükkana girdiğinizde renk ve desen yelpazesine göz atın, bir fikir edindikten sonra satış elemanının tavsiyesini de dikkate alarak karar verin.

AYNI MOBİLYA ÜZERİNDE FARKLİ DESEN VE RENKLERİ KULLANABİLİR MİYİM?

Kesinlikle evet. Hattı farklı desenleri bir arada kullanarak harikalar yaratabilirsiniz. İlk önce kombinasyonları bir araya getirerek sonuca bakın ve renk kullanmaktan asla korkmayın. Örneğin bir kanepe üzerinde çizgili ve puantiyeli kumaşı bir arada kullanabilirsiniz. Kumaşlar bir odaya parlak renkleri taşımak için mükemmel bir şans. Bir koltuk ya da kanepe üzerinde kullanacağınız çok baskın olmayan renkler ile de mekanınıza farklılık katabilirsiniz.

DESEN SEÇERKEN NASIL KARAR VERMELİYİM?

Döşemelik kumaş seçerken desen de önemli. Seçtiğiniz desen koyu ve çarpıcı renklerde ya da daha natürel olabilir. Önemli olan bu desenin yaşam alanınızdaki diğer eşyalarla uyumlu olmasıdır. Örneğin soluk durabileceğini düşündüğünüz doğal bir desen eşyalarınızla birleşince çarpıcı bir etki yaratabilir. Bu nedenle desen seçiminde en dikkat etmeniz gereken konu uyum olmalı.

TEMEL KURALLAR

Oturma kısmının yenilenmesi: İlk projeniz çok kumaş gerektirmeyen ve sadece birkaç saatinizi alacak bir yemek masası sandalyesinin oturma kısmını yenilemek olabilir. İşe döşeyeceğiniz oturma kısmını sökerek başlayın. İsterseniz sandalyenizin ahşap çerçevesini boyayarak ya da vernikleyerek ona yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Eğer sandalyenizin iskeletinin alt ahşabında eskime varsa burası için de bir plaka kestirip oturma alanına sabitleyin. Eski koltuk kumaşını dikkatlice çıkarın ve alttaki dolguyu kontrol edin. Büyük bir ihtimalle uzun bir süredir kullandığınız için bu dolguyu da yenilemek gerekecektir.

Dolgunun değiştirilmesi: Oturma kısmındaki süngeri yenilemeniz gerekirse ilk önce eski sünger üzerinden ölçüleri alın. Bu ölçülere göre süngerinizi kestirin (bunu siz de yapabilirsiniz ancak düzgün olması için alırken kestirirseniz daha iyi olur). Tek kat sünger ince geleceğinden yumuşak olması için iki kat yapın. Bu katları yapıştırıcı ile birbirine sabitleyin. Daha konforlu bir dolgu elde etmek ve ortasının kabarık durmasını sağlamak için daha küçük ebatlarda bir sünger kestirip bunu da üzerine yapıştırabilirsiniz. Sonrasında ilk önce süngerinizi ucuz bir ahşap kumaş ile kaplayın. Asıl kumaşı bunun üzerine yerleştirin.

Kumaşın döşenmesi: Kullanacağınız kumaşa karar verin. Ölçünüzü tüm kenarlardan 15’er cm pay bırakarak hesaplayın. Böylelikle dolguyu kaplarken etrafında yeterince kumaş payınız olacak. Zımbalama işlemine geçmeden önce alt taraftan kumaşı iyi gererek düzgün olduğundan emin olun. Nasıl göründüğünü görmek için oturma alanının üst kısmını kontrol edin. Potluk bırakmadan dikkatlice zımbalayın. Son olarak sandalye iskeletinin üzerine oturma bölümünü yerleştirin ve vidalarla sabitleyin.

Lavabonun arkasına fayans nasıl döşenir? İşte adım adım fayans döşeme

Laminant nedir? Uygun ve pratik zemin döşemesi hakkında 5 yanıt