Kadife şıklığı

Kış mevsiminin en sevilen bu dokusu ısıyı artırırken görsel bir şölen de yaratıyor.

Dokunduğunuzda uyandırdığı yumuşacık hissi, ismini duyduğunuzda yarattığı davetkar çağrışımı ile etkileyici bir kumaş bu. Kış mevsiminin en sevilen bu dokusu ısıyı artırırken görsel bir şölen de yaratıyor.

Kadife ile ilgili kısa kısa
– Kadife; bir yüzü kısa, ince, sık tüylerle kaplı, parlak ve yumuşak bir kumaş türü. Genel olarak, ipek, pamuk, naylon, reyon, yün ya da bunların karışımı olan ipliklerden dokunur.

– Her ne kadar kadife denildiğinde akla geleneksel ve klasik bir stil gelse de aslında geometrik desenleriyle kadife modern mekanlar için de ideal bir seçenek.

– Hem perdelik hem de döşemeliklerde rahatlıkla tercih edebileceğiniz kadifeyi aslında yatak örtüsü olarak da kullanarak çok daha soft bir görünüm elde edebilirsiniz.

Kadife kumaşın bakımı
Kadifeler genellikle yoğun renkleri ve yumuşak dokulu görüntüleri ile mekanlara şıklık ve zenginlik kazandıran kumaşlardır. Fakat tozlar kadife kumaşa daha fazla etki ettiğinden bakımı ve saklanması oldukça önemlidir. Kadife hassas bir kumaş olduğundan kuru temizleme tercih edebilirsiniz. Ancak kullanma talimatına göre hassas programda da yıkanabilirler. Kurutma ve katlama konusunda da bir o kadar dikkatli olmanızda fayda var. Perdelerinizi kullanmadığınız zamanlarda katlamak yerine dokusunun ezilmesine engel olmak için rulo halinde saklamanız gerekir. Düzenli aralıklarla soft bir fırça ile fırçalayarak elektrik süpürgenizle hassas bir şekilde vakumlayarak temizleyebilir, kadife perdenizin görüntüsünün korumasına yardımcı olabilirsiniz. Zerrin Kılıç, Tasarım Perde.

bitangra.com
İkat yastık, Tansel Baybara.
Gran Deluxe koleksiyonundan duvar kağıdı, HannaHome.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ