Doğru ışık ile pazartesi sendromuna son verin!

Son güncelleme:

Neden sabahları 15-30 dakika daha fazla uyuyabilmek için alarmınızın geciktirme düğmesine bastığınızı merak ediyor musunuz?

Philips tarafından 10 yıldır yapılan ve ışığın uyku/uyanıklık döngümüz veya “sirkadiyen ritmimiz” üzerindeki etkisini araştıran çalışmaya göre, sabah mahmurluğunuzun sorumlusu her gün maruz kaldığınız ışık miktarı ve kalitesi olabilir. Çünkü sabah erkenci mi, yoksa gece kuşu mu olduğunuzu ışık belirliyor.

Bu yazımızı inceleyebilirsiniz: Yatak odası aydınlatmasının incelikleri nelerdir?

“VÜCUDUMUZ GÜN IŞIĞI SÜRESİNE UYUM SAĞLAMAYA ÇALIŞIYOR”

Philips Araştırma Bölümü’nden Işık ve Uyku Bilimcisi Luc Schlangen, konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Doğanın mesajı çok net. Vücutlarımız mevsimlere göre değişen gün ışığı süresine uyum sağlayabilmek için uyku/uyanıklık döngümüzü sürekli olarak düzenleyen, ışığa göre ayarlı bir dümen geliştirmiştir. Uygun zamanlarda ışık enjeksiyonları sağlayarak biyolojik saatimizi aydınlatma yoluyla düzene sokabiliriz. Örneğin pazartesi sabahları, ofiste ya da evde, daha parlak bir aydınlatma sağlayabiliriz.

Mavi-zengin sabah ışığına maruz kalmak, daha erken kalkmamız için sirkadiyen ritmimizi hızlandırabilir ve sabah erken kalkmak zorunda olanların günlük aktivitelerini iyileştirebilir.”

MODUNUZA GÖRE AYDINLANIN!

Oturma odasında eğlenceli, yatak odasında rahatlatıcı, çalışma odasında hareketli… Aydınlatmalar odanıza ışık verirken aynı zamanda onun ruhunu da belirler. Avize, aplik, abajur tüm bu aydınlatma elemanları bir ruh halini ifade eder. Onların mobilyalarınızın ifade ettikleriyle de uyumlu olması gerekir.

Bir çalışma masasında şık bir masa lambası, girişte eve gelenlere merhaba diyen parlak renklerde bir sarkıt, resmi olmasını istediğiniz yemek odasında ağır bir avize, rahatlatıcı bir ortam istediğiniz banyoda mum aydınlatma elemanları olarak kullanılabilir. Aydınlık odalar daha pozitif ve enerjik, dimmer aydınlatmalı odalar ise daha romantik bir ortam yaratırlar.

Yatak odası aydınlatmasının incelikleri nelerdir?

Oturma odanızdaki karantina dağınıklığını yok edecek yaz dekorasyonları

Az ışık alan evler için dekorasyon önerileri – Aydınlık bir ev

Alçak tavanlı ev dekorasyonu: Aydınlatma ve perde seçimine dikkat