Doğru bildiğiniz 6 temizlik yanlışı

Doğru sanarak uyguladığınız 6 temizlik yanlışını derledik, beklediğinizde daha kullanışlı olacak iki tanesini de biz ekledik.

Temizlik ipuçları olduğunda internette her kafada bir ses çıktığını biliyoruz. Fakat zaten zor olan bu aktivitenin ipuçlarını güvenilir kaynaklardan almak önemli. Şüpheye düşüldüğünde ise zararın en az olduğu opsiyonu seçmek en mantıklısı. Bu yüzden işe yaradığı sanılan yaygın temizlik efsanelerini çürüttük. 

Pantolonlarınızı dondurmak bakterileri öldürür: yanlış

Bunu söylediğimiz için üzgünüz ama favori pantolonunuzu buzluğa koymak onu dondurmak başka hiçbir işe yaramayacak. Zannedildiği gibi bu işlem bakterileri öldürmüyor çünkü içerideki soğukluk bunun için yeterli değil (-26 derece). 

Giydikçe pantolonlarınızda biriken ölü derileriden, yağdan, ve kirden kurtulmanın tek yolu onları yıkamak. 

Bulaşıklarınızı elde yıkamak su tasarrufu sağlar: Yanlış

Bulaşık makinenizi kullanmamak ve bulaşığınızı çabucak elinizde yıkamak daha çevre dostu geliyor olabilir. Fakat aksine bulaşıklarınızı elde yıkarken aslında daha çok su kullanıyoruz. Ortalama bir bulaşık makinesi ise bir kullanımda yaklaşık 18 litre su kullanıyor. 

Daha çok deterjan = daha temiz çamaşırlar: Yanlış

Çamaşırlarınızı yıkarken kullandığınız deterjan miktarı ortaya çıkan köpük miktarını arttırıyor. Bu köpükler bir noktadan sonra durulama ile kurtulunmayacak hale gelebilir – ve bu da daha çok bakteri demek! Fakat en mantıklı yöntem olarak her zaman kullandığınız deterjanın yarısı ile başlamak ve çamaşırlarınızın temizliğine göre deterjan miktarını dereceli olarak arttırmak. 

Kararmaları önlemek için gümüş cila şarttır: Yanlış

Gümüşü teker teker cilalamanıza gerek yok; bunun yerine toplu olarak yapın! Şunu deneyin: Derin bir cam kabı bir alüminyum folyo tabakasıyla kaplayın. Gümüş takımı folyonun üzerine yerleştirin ve kabartma tozu ile kaplayın. Üzerine kaynar su dökün ve lekenin kaybolmasını izleyin.

Sirke her şeyi temizleyebilir: Yanlış

Sirke bir asittir, yani evinizdeki her yüzeye rahatlıkla uygulamamalısınız. Çok amaçlı bir temizleyici olarak görülse de, gözenekli yüzeyler ve teknolojik aletlerinizin üstüne sirke kullanmamak yararınıza olacaktır. 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Sirke temizlikte neden bu kadar iyi? İşte araştırma sonuçları

Çamaşır makinesi temizliği nasıl yapılır? İçini ve dışını sirke-karbonat ile temizleyin

Mobilya cilası daha yeni bir görüntü sağlar: Yanlış

Aslında çoğu ahşap mobilya parçasının cilalanması gerekmez; sadece temiz tutulmaları ve nemden korunmaları gerekir. Sık sık mobilya cilası kullanırsanız, zamanla yapışkan bir kalıntı oluşturarak birikebilir.

Alkol kıyafetlerden koku çıkarmak için kullanılabilir: Doğru

Uzmanlara göre kıyafetlerinizdeki küf kokularını gidermek için ucuz votka kullanabilirsiniz. Alkolü bir sprey şişesine dökün ve asılı bir giysi parçasının üzerine birkaç fıs olacak şekilde püskürtün ve ardından kurumasını bekleyin.

Mikrofiber bezler bakterileri temizler: Doğru

Mikrofiberin fiziksel yapısı, bezin kiri, yağı ve bakterileri toplamasına izin verir. Böylelikle mikrofiber bezler bunlardan kurtulmak için ideal olabilir! Ayrıca yüzeylere karşı son derece hassastırlar ve evinizin her odasında tekrar tekrar kullanabilirsiniz!

Evde yapılan en büyük 6 temizlik hatası