Doğru aydınlatmanın 5 stil sırrı

Yaşam alanlarını zenginleştirirken, aynı zamanda dekoratif detaylar ekleyerek stilinize de katkı sağlayan aydınlatmaları ne kadar doğru ve yerinde kullanıyoruz? Sarkıt, avize, lambader ya da masa lambası seçerken bu 5 kurala dikkat edin.

ORTAM IŞIĞI

Dekorasyonda belli bir tarzı yansıtırken ilk karar verilmesi gerekenlerden biri de ortam ışığıdır. Avize ya da sarkıt lambanızı seçerken önemli 5 kuralı uygulayarak stilinizi doğru ifade eden bir model bulabilirsiniz.

Koçtaş

DOĞRU AYDINLATMA İÇİN DESTEKLEYİN

Doğru ve işlevsel bir arka plan ışığı oluşturmak için avize veya sarkıt gibi belli bir ölçüde başın üstüne doğru inen bir aydınlatma kullanarak mekanı güçlendirmek yerine ruh halinizi destekleyin.

ÇEŞİTLENDİRİN

Sarkıt ya da avize, aplik ve lambader gibi tek bir seçenek yerine yaşam alanlarını farklı yerlerden aydınlatan ışık kaynakları kullanın.

DENGELEYİN

İhtiyacınız olan ışıkların ölçü ve miktarını belirleyin. Küçük ölçekli ışıklar büyük bir mekanda kaybolur ya da tam tersi. Bu yüzden geniş odalarda ya tek, ama hacimli bir ışık seçin ya da küçük ebatlı aydınlatmalar ile ama çoklu kümeler oluşturun.

BÖLÜMLEYİN

Özellikle açık planlı alanlarda sarkıt kullanmak alanları bölmeye de yardımcı olur. Mesela mutfak adasını tam üstünden bir dizi spotla aydınlatırken, oturma köşesinde sehpa ve yemek masasının tam üstüne stilinizi destekleyen büyük bir avize asabilirsiniz.

BÜTÜNLEYİN

İşlevsel olarak aydınlatmalara karar verdikten sonra bunları dekoratif olarak tamamlayan aksesuarlara geçin. Bunun için seçtiğiniz aydınlatmaların materyalini veya rengini baz alabilirsiniz. Mesela gold bir avizeyi altın rengi elektrik anahtarları ve prizlerle tamamlayabilirsiniz.

Ikea.

DEKORATİF IŞIKLAR

Abajur, lambader ve aplik gibi ortama dekoratif detaylar ekleyen, atmosfer yaratan ve salondan yatak odasına kadar her alana adapte edilebilen dekoratif ışık seçenekleri her zaman işe yarar alternatifler.

  • GENİŞLETİN Atmosfer yaratmak, duvarda dekoratif ışık hüzmeleri oluşturmak için sabit duvar aplikleri tercih edin ve bunları büfe, konsol ya da varsa şöminenin yanlarından simetrik biçimde asarak ışıklı alanları genişletin.
  • YÜKSELTİN Işık katmanları yaratarak farklılaştırmak, alanları dekoratif olarak da destekler. Sarkıt lambayı kanepe yanında bir lambader ile destekleyin, apliklerle yumuşak ışık geçişleri yaratın veya geniş başlıklı yay lambader ile daha odaklı bir ışık yayın.
  • KARIŞTIRIN Benzer nitelikte aydınlatmalar ve fazla uyumlu seçenekler monoton bir his verir. Bu yüzden farklı stilleri birlikte kullanabilirsiniz. Ancak yine de renk, finiş veya malzeme gibi bir ortak paydanız olsun.
  • MOBİLİZE OLUN, TAŞIYIN Yaşam alanlarının olmazsa olmaz ışık kaynağı abajurlar gibi taşınabilir seçenekler, salon ve yatak odası gibi alanlarda her zaman daha işlevseldir. Karanlık bir köşeyi kolayca aydınlatır ya da dilediğiniz yere fokus yapabilirsiniz.
  • TAMAMLAYIN Atmosferi zenginleştiren ortam ışıkları gerektiğinde ambiyansı değiştiren, gerektiğinde işlevsel de olabilen ekstra ışık kaynaklarıdır. Bu yüzden ana ışıklarınızı bunlardan biri ile tamamlayın.

ÇALIŞMA IŞIĞI

Günlük aktiviteler, ev ödevleri, yemek yapmak, kitap okumak gibi yakın plan ışık gerektiren çalışma alanlarında dekoratif ama işlevsel ek ışıklar kullanmak önemli.

  • FOKUSLANIN Direkt bir ışık kaynağı için yönlendirilebilir bir masa lambası her zaman iş yarayan en işlevsel seçenek. Çalışma masanıza tek bir noktadan yoğun ışık veren bir model tercih edebilirsiniz.
  • YOĞUNLAŞIN Şık bir okuma lambası oturma odası veya salonda tamamlayıcı bir ışık kaynağı oluşturur. Masa, duvar, tavan ya da zemin, nerede olursa olsun genel ışıktan ziyade daha lokalize ışık yayan bir aydınlatma kullanın.
  • YÖNLENDİRİN Yatak yanında tek noktalı bir duvar aydınlatması yerine rahat okumanızı sağlayan ve gözünüze direkt gelmeyen ve parlama yapmayan yönlendirilebilir bir abajur kullanın.
  • ODAKLAYIN Ayna ve küvet gibi spesifik alanlarda yoğun ışığı tek noktadan yayan seçenekler kullanın. Ancak aynayı yukarıdan asmak yerine her iki yandan eşit aydınlatın.
  • IŞIĞI YAYIN Mutfakta çalışma ışıklarınız, geniş yayılımlı ve tezgah yüzeyi, ocak ve eviye alanını tamamen aydınlatacak biçimde direkt üstüne inen seçenekler olmalı.

HAZIRLAYAN PELİN ÖZKUL

EVİNİZ İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ VE PRATİK FİKİRLER

Aydınlatma hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki yazılarımızdan da ulaşabilirsiniz. Ayrıca ev dekorasyonu ile ilgili pratik fikirlere “Dekorasyon” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.