Çevre dostu ev dekorasyonu ve 10 adımda çevre dostu yaşam alanları

Çevre dostu ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken püf noktalar nelerdir? Nasıl daha fazla tasarruf edilebilir? Sizler için çevre dostu ev önerilerini bir araya getirdik.

ÇEVRE DOSTU EV İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Çevre dostu bir eve sahip olmak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Karbon ayak izini nasıl azaltacağınız ve nasıl tasarruf edebileceğiniz konusunda bazı ipuçlarımız var.

KOMPOST NASIL YAPILIR?

Uygun bir dış mekan noktası seçin ve kapalı bir kutu konteyner kullanmayı tercih edin. Mutfak ve bahçeden meyve, sebze artıkları, eski gazeteler ve kurumuş yaprakları toplayın ve bunları konteynıra atın. Kötü kokmaması için hem su, hem de hava aldıklarından emin olun. Çok geçmeden bu kompost bahçenizde kullanabileceğiniz bir toprağa dönüşecek.

Doğa dostu çantalar, Taç.

AKILLI SAYAÇ KULLANIN

Akıllı sayaçlar, tüketilen elektriğin hangi saatler boyunca ne kadar tüketildiğini ölçebilen bir sayaç türü. Bu nedenle manuel ölçümün yanında zaman hesabı da verebiliyor ve hangi cihazların ne kadar enerji harcadığını da gösterebiliyor.

Bosch Home Connect.

EVDE PLASTİKLERDEN NASIL KURTULABİLİRİZ?

Meyve ve sebze alışverişinde naylon poşetten kaçının. Yerine geri dönüştürülebilir kağıt poşet ya da bez torba kullanmak daha hesaplı da olur. Artan yemekleri sarmak için de folyo yerine yağlı kağıt kullanabilirsiniz.

Taç Reborn.

ÇEVRE DOSTU EV İÇİN AKILLI TEKNOLOJİ

Akıllı teknolojiye sahip ürünler satın almaya dikkat edin. Akıllı anahtarlar, güvenlik ve müzik sistemleri bunlardan bazıları. Uygulama ile çalışan, buzdolabı, çamaşır makinesi ve fırın gibi cihazları da tercih edebilirsiniz. Böylece cihazları uzaktan kontrol edip istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz.

Koçtaş.

EKOLOJİK MARKA SEÇİN

Mobilya alırken çevre dostu ürünler arayın. Günümüzde eko şilteden yorgana, kilimden perdeye her şeyi bulmak mümkün. Bu ürünlerin çoğu geri dönüşümlü plastik veya rattan, dayanıklı ahşap ve hatta kartondan yapılıyor.

Toulemonde Bochart.

LED AYDINLATMAYA GEÇİN

Halojen ampullerden 15 kat daha uzun ömürlü olan LED ampuller aynı zamanda % 80 daha az enerji sarf ediyor. Böylelikle elektrik faturalarınızı düşürerek tasarruf etmiş oluyorsunuz.

SAKSILARINIZDA YEŞİL BİTKİLER OLSUN

Yeşil bitkilere yer açın. Kaktüs, eğrelti otu ya da sukulent gibi bitkiler karbondioksiti oksijene dönüştürerek evinizi daha sağlıklı hale getirir. Bu bitkiler, evlerdeki havanın doğal olarak arındırılmasına, zararlı uçucu organik bileşenlerin bir kısmının uzaklaştırılmasına katkıda bulunur.

GERİ DÖNÜŞTÜRÜN

Doğal temizlik ürünleri, Siveno.

Eski bir eşyanızı atmadan önce bir düşünün, belki onu başka bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Eskimiş eşyaları zımparalayarak, boyayarak veya uyarlayarak onlara yeni bir görünüm kazandırmanız mümkün. Ayrıca 2. el sitelerinde satışa sunabilirsiniz.

EKOLOJİK TEMİZLİK

Kimyasal yerine içinde bitki ve bitki bazlı bileşenler bulunan ürünleri tercih edin. Özellikle çocuklu ve evcil hayvanlı evlerde daha güvenli bir ortam sağlar.

SUYU KORUYUN

Su kullanımını azaltmak enerji kullanımını azaltmanın etkili yollarından biri. Mesela; duş başlığı ve armatürlerinde tasarruflu olanı seçmek, su akışını azaltmak, duşta daha kısa süre kalmak, bulaşık ve çamaşır makinelerinde ekonomik modları seçmek ya da yarı yükle çalıştırmak…

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

https://www.evimdergisi.com.tr/zeminde-vinil-etkisi/