Para çiçeği evin neresinde durmalı? (Pachira)

Son güncelleme:

Para çiçeği evin neresinde durmalı? sorusu sıklıkla merak konusu oluyor. Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, para çiçeği ile ilgili merak edilen detayları paylaştı.

Pachira aquatica, para ağacı adı verilen, yaygın olarak bulunan bir ev bitkisidir. Bitki ayrıca Refah çiçeği, Malabar kestanesi veya Saba cevizi olarak da bilinmektedir. Para ağacı bitkilerinin genellikle ince gövdeleri birbirine örülür. Gövdesinin örülü olması dikkat çekici bitkiler arasında yer almasına neden olmuştur. Örgü gövde doğal bir oluşum değildir.

Detaylar: Pachira para ağacı bakımı püf noktaları! Budama, sulama, çoğaltma

PARA ÇİÇEĞİNİN DOĞAL ORTAMI

Para çiçeği evin neresinde durmalı

Para ağacı ya da para çiçeği isimleriyle de bilinen pachira, Güney Amerika’nın kuzey kesimlerine özgü bir bitkidir. Ağaçlar, doğal yaşam alanlarında 18 metreye kadar büyüyebilmektedir. Ancak ticari yönden iç mekanlarda bakım için küçük süs ağaçları olarak üretilmektedir. Tropikal iklim kuşağına ait bir bitkidir.

Yaprakları parlak bir görünüme sahiptir. Bonsai için uygun bir bitkidir.

Susuzluğa dayanabilen nadir bitkilerden biridir. Doğal yaşam alanında boyu 18 metreyi bulsada iç mekanlarda o kadar büyüme göstermez.

PARA ÇİÇEĞİ EVİN NERESİNDE DURMALI?

Para çiçeği evin neresinde durmalı
  • Tam güneşli ya da kısmı güneş alan yerlerde gelişimi sağlıklı ilerler.
  • Ortam sıcaklığı 16-18 derecede güzel gelişir.
  • Çok soğuk havalardan korunması gerekir. Hava sıcaklığı 0 derecenin altına düşmeden koruma altına alınmalıdır. Yoksa olumsuz etkilenip gelişiminde sorunlar yaşamanız mümkün.
  • Yine çok rüzgar alan bir yere konumlandırmamaya çalışın.
  • Doğal ortamında sulak alanlarda ve bataklıklara yakın yerlerde yaşamaktadır. Buna rağmen susuzluğa dayanabilmektedir.

Para ağacı sürekli yerinin değişmesinden hoşlanmaz. Sürekli yer değişimi bitkiyi mutsuz edecek ve gelişiminde olumsuzluklar yaşamanıza neden olacaktır. Özellikle yer değişimi nedeniyle yapraklarını düşürmesine şahit olabilirsiniz.

Yine hava akımı alan noktalardan uzak tutmakta fayda var. 

İç mekan bakımında gün ışığını dolaylı yoldan almayı sever. Yani filtrelenmiş gün ışığı alabileceği şekilde konumlandırırsanız ve bitki bulunduğu noktadan gün içinde güneş ihtiyacını karşılayabilirse mutlu gelişecektir. Bitki formunun düzgün gelişmesi için ışık yönüne doğru düzenli olarak bitkinin her yönü çevrilmelidir.

Para çiçeğini ilkbahar başlarında budayabilirsiniz. Eğer yaşadığınız yerin iklimi kışın eksilere düşmüyorsa herhangi bir mevsimde de budamasını gerçekleştirmeniz mümkün.

Para çiçeği evin neresinde durmalı? sorusunun yanıtı bu şekilde. Aşağıdaki yazımız da ilginizi çekebilir…

Para Çiçeği (Crassula) bakım ve sulaması nasıl yapılır? Çiçek açar mı?