Çocuk odasında düzen ve güvenlik nasıl olmalı?

Son güncelleme:

Çocuk odasında düzen ve güvenlik oldukça önemli. Bebeklikten okul çağına kadar çocuğunuzun odasının güvenli olmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Sizler için çocuk odası düzeni ve çocuk odasında güvenlik hakkında bilgileri bir araya getirdik.

ÇOCUK ODASINDA DÜZEN İÇİN İLK ADIM: YENİ DOĞDUĞUNDA

Bebekler günün büyük bir bölümünü uyuyarak geçirdiğinden onun rahat uyuyacağı güvenli bir yatak ya da beşik önem kazanıyor. Eğer beşik kullanacaksanız bebeğinizin hareketlenmeye başlamadığı ilk birkaç ay için bu güvenli olabilir.

Bebeğinizin yatak içinde hareket etmemesi için kenarlara ince battaniyeler koyabilirsiniz ancak bunu yaparken nefes almasını zorlaştıracak bir durum oluşturmamaya da dikkat edin. Yatağın içini doldurulmuş hayvan ve yastıklarla doldurmayın bu da tehlikeli durumlara yol açabilir. Bebeğiniz hareketlenmeye başladıktan sonra korkuluklu bir yatak da sorun yaratabilir.

Başını korkulukların arasına sokup sıkıştırabilir. O yüzden yatağın kenarında koruma pedi kullanmayı atlamayın ya da desenli bir kumaşla kendiniz de korkulukların iç kısmını kaplayabilirsiniz.

ÇOCUK ODASINDA DÜZEN VE GÜVENLİK İÇİN İKİNCİ ADIM: YÜRÜMEYE BAŞLADIĞINDA

Çocuğunuz yürümeye başladığında ulaşmaya başladığı yerler de artmaya başlar. Bu yüzden güvenliğini  sağlamanız daha da zorlaşır. Örneğin sarkan örtüler, açıktaki elektrik prizleri, mobilyaların keskin köşeleri, masa ve raf üzerindeki eşyalar anında onun için bir tehlikeye dönüşebilir. Bu dönemde düştüğünde zarar görmemesi için yerleri halı kaplatabilirsiniz.

Yumuşak bir halı sizin için en kolay çözüm olacaktır. Eğer halınız duvardan duvara değilse kaymaması için altında kaydırmaz ped kullanmayı unutmayın. Çocuğunuzun ne kadar aktif olduğuna ve boyuna bağlı olarak yatağını da değiştirebilirsiniz. Beşik kullanıyorsanız tırmanma ve düşme riskini göz önünde bulundurun.

ÇOCUK ODASINDA DÜZEN VE GÜVENLİK: OKUL ÖNCESİ

Çocuklar büyüdükçe keşfetme yetenekleri de artar. Ulaşabildikleri şeyleri tat testine tabi tutmaya başlarlar. Bu nedenle ortalıktaki küçük dekoratif eşyaları, minik oyuncakları kaldırmanızda fayda var.

Onun güvenliği için çocuk odasına eşyaları seçerken yuvarlak köşeli olanları tercih edin veya sivri köşeliyse uçlarına koruyucu takın. Çarpmaması  için ayaksız mobilyalar da kullanabilirsiniz.