çocuk odası dekorasyonu

Çocuk odası için dekorasyon önerileri – 4 adımda en iyi çocuk odası

Son güncelleme:

Çocuk odası için dekorasyon nasıl olmalı? Çocukla odası nasıl dekore edilir? Çocukla birlikte eviniz de değişir. Peki nasıl değişmelidir? Evlilik, yaşamımızdaki pek çok şeyi değiştirir. Ama hem yaşamda, hem de ev düzeninde en köklü değişim çocuk sahibi olmakla başlar.

ÇOCUKLA DEĞİŞEN EVLER

Yeni evlendiniz, kendi evinize geçtiniz ve tam da hayal ettiğiniz gibi dekore ettiniz… Salon; film seyrederken yayılmak için genişçe bir kanepe, ortada geniş yalın bir sehpa, arkadaşlarla yemekli davetler düzenlemek için uzun bir masa ve altı ya da sekiz sandalyeden ibaret.

Bazılarınız evden çalışıyorsa bir köşeye küçük bir çalışma masası da yerleştirebilir. Ancak bir süre sonra aileye katılan minik üyeyle birlikte pek çok şey de değişmeye başlar.

Etrafa dağılan oyuncaklar, yürüteçler ve bakım malzemeleri derken salonu onunla paylaşmaya başlarsınız. Ve bir bakmışsınız ki çocuğunuz tüm evi ele geçirmiş, sizse kısıtlı bir alanda yaşamaya alışmışsınız bile. İşte tipik bir aile evine dönüşüm süreci…

ÇOCUK ODASI NASIL DEKOR EDİLMELİ?

1- “Bir ev herkes için yeterince alan yaratan bir yer olmalı” fikrinden yola çıkarak, çocuklarınız belli bir yaşa gelip odalarında olmaya başlayıncaya kadar açık planlı yaşamı benimsemek oldukça akıllıca olur.

Böylece tamamen açık olan mutfak, yemek ve yaşam alanlarında herkes herkesi görebilir, duyabilir ve tüm aile etkileşim ve iletişim halinde olabilir.

Çocuk odası için dekorasyon önerileri
ÇOCUĞUNUZUN YENİ ODASI İÇİN DEKORASYON FİKİRLERİ

ÇOCUK ODASI DEKORASYON 2. ADIMI: ZEMİN ÖNEMLİ

2- Bir başka değişim de evin zemininde yaşanır. Elbette tek başına masif ahşap parke şık ve dekoratif bir seçenek. Ancak küçük bir bebeğiniz/çocuğunuz varsa bundan vazgeçerek yerine antialerjik halılar ya da çocuklara özel zemin döşemelerine geçiş yapabilirsiniz.

Eğer açık planlı bir yaşamınız varsa pek çok dekoratif seçeneği bulunan LVT vinil kaplamayı deneyebilirsiniz. Bunun dışında yeni yıl, doğum günü, bayramlar gibi özel günlerde ailecek toplandığınızda ayak altında dolaşan bir sürü minik yap-boz parçası görmek istemiyorsanız akıllı depolama sistemleri de kurgulamanız gerekir.

ÇOCUK ODASI DEKORASYONU İÇİN HOBİLERE KISA BİR ARA

3- Uzun yıllar yalnız yaşadınız ve sonrasında bir gün evlenmeye karar verdiniz. Çeşit çeşit bitki, çiçek yetiştirmek gibi güzel bir hobiniz var veya yaşam alanlarında yeşil ev bitkileri bulundurmayı, bakmayı çok seviyorsunuz. Peki ya çocuğunuz olduğunda…

Müthiş tomurcuk açan bir Gladiator Allium çiçeğiniz var ve bir bakmışsınız top top açan çiçeklerinin yerinde minik bir gerçek top duruyor! Balkonunuzdan sarkan sardunyalarınız mahallede efsane olmuş ama o da ne? Sardunyalarınız artık onun saçlarını süslüyor…

Çocuk odası dekorasyonu için hobilere kısa bir ara veriyoruz. Kısacası çocuklu hayata geçişle birlikte ev bitkileriniz de şekil değiştirebilir. Belki bir süreliğine salonda, daha fazla yeşil yapraklı, sukulent tipi küçük bitkilere yer verir, balkondaki saksıları azaltarak onun için bir oyun alanı da yaratabilirsiniz.

ODALAR ELE GEÇTİYSE…

4- Üç odalı teras katı bir apartman dairesinde iki kişilik bir yaşamınız var diyelim. Odalardan biri eşiniz için bir çalışma ve okuma alanı, diğeriyse sizin için küçük bir hobi alanı. İlk çocuğunuz olduğunda bu ev büyük bir problem yaratmayabilir. Çünkü bir odayı ona ayırsanız da hala bir çalışma odanız olur. Ama ikinci çocukla beraber her şey değişebilir.

Bu durumda evi tekrar düzenlemek mi daha doğru yoksa daha büyük bir eve geçmek mi? Eğer yeterli bütçeniz varsa sorun yok. Ama evi değiştirmek elverişli değilse, mevcut düzeni değiştirmeniz gerekir.

Mesela çatı terasının bir bölümünü ya da tamamını kapatarak içeri dahil edebilirsiniz. Bu sayede, odaları çocuklar ele geçirdiği için, teras sizin için yeni bir çalışma, okuma ve dinlenme alanı yaratır.

ÇOCUK ODASI İLE İLGİLİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK HABERLER

Çocuk odası için dekorasyon önerileri

ÇOCUK ODASI DEKORASYONU İÇİN İPUÇLARI

Çocuk odası için ilham verecek fikirleri ilgili haberimizde bulabilirsiniz:

ÇOCUK ODASI KÜÇÜKSE

Eğer çocuğunuzun odası küçükse neler yapılabilir? İlgili haberimize bakabilirsiniz:

ÇOCUĞUN YENİ ODASI NASIL HAZIRLANIR?

Siz de içinizdeki çocuğu ortaya çıkarın ve çocuğunuz için yaratıcılık dolu harika bir oda tasarlayın. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, rehberimizi okuyun.