cocuk-odası küçükse
cocuk-odası küçükse

Çocuk odası küçükse neler yapılmalıdır? Dekorasyon önerileri

Son güncelleme:

Çocuğunuza ayırdığınız oda küçükse ya da büyük eşyalar, fazla oyuncaklar odanın büyük bir çoğunluğunu kaplıyorsa veya birkaç kardeş bir arada kalınması gerekiyorsa çocuk odası hem size hem de evin miniklerine yetersiz gelebilir.

Peki, odası küçükse neler yapılabilir? Evim Dergisi arşivinden derledik:

ODA KÜÇÜKSE NELER YAPILABİLİR?

Yeterli oyun alanı bulamayan çocukların evde mutsuz olmaları ise kaçınılmaz bir sonuçtur. Aslında bu soruna çok kolay çözüm bulabilirsiniz. Nasıl mı?

Odasının sınırlarını genişletebilir, evin diğer müsait köşelerinde minik aktivite istasyonları kurabilir, böylelikle çocuklarınızın evde çok daha keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Mutfağınızda, oturma odanızda, hatta koridorda bile çocuklarınız için köşeler oluşturabilirsiniz. Örneğin koridorun bir bölümüne masa ve renkli sandalyeler yerleştirerek el işi, resim, okuma ya da araştırma için bir köşe hazırlayabilirsiniz.

Koridor duvarının alt kısmını çocuklarınızın boyuna uygun olarak ayırabilir, bu bölümü karatahta boyası ile boyayarak koridordaki bu köşeyi çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

BİRDEN FAZLA ÇOCUK VARSA, ALANLAR BELİRLENMELİ

Gittikçe küçülen mekanlarda yaşam bir o kadar dağınık ve zor hale geldi. Söz edilen salon, mutfak, hatta banyo olduğunda pek çok çözüm üretiliyor ama çocuk odalarında durum daha farklı. Karşımızda her gün gelişen ve büyüyen biri ve buna göre şekillenen ihtiyaçlar listesi var.

Konu tek bir çocuksa kolayca çözebilirsiniz belki ama iki veya daha fazla çocuklu ailede yaşıyorsanız paylaşılan bir oda tasarlamak zorundasınız. Onların çalışma, oyun ve uyku alanlarını belirlemeniz, depolama problemini çözmeniz ve aynı zamanda onlara konforlu bir yaşam alanı sunmanız çocuklarınızın sağlıklı gelişimi için büyük önem taşıyor.

KIZ ÇOCUĞU ODASINDA AKDENİZ DESENLERİ, DOĞAL DOKUMALAR

Eğer büyüme çağında kız çocuklarınız varsa hazırlayacağınız odanın dekoratif özelliklerine daha fazla özen göstermenizi de isteyebilirler. Bu durumda örneğin etnik Akdeniz desenleri, çiçekli patchworkler, doğal malzemeler ve keten gibi doğal dokumalarla romantik ve şık bir oda tasarlayabilirsiniz. İki yatak arasına depolama ihtiyaçları için bol çekmeceli bir dolap ve ayak ucuna dekoratif sepetler yerleştirerek dekoratif çözümler yaratabilirsiniz.

YATAK BAŞLARI KİŞİSEL ÖZELLİKLERİNE GÖRE SÜSLENSİN

Onların kişisel özelliklerini desteklemek için farklı yatak başı çözümleri geliştirebilirsiniz. Örneğin kalın çerçeveli bir model seçerseniz yatak başına her birinin sevdiği, topladığı ilginç objeleri dizerek kişisel alanlar yaratabilirsiniz.Ayrıca yatak başına asacağınız küçük tahtalara yapmaları gereken ödev ve görevleri yazarak onları yönlendirebilirsiniz.

Evim Dergisi 2013

DEKORASYON ÖNERİLERİ

Çocuğun odası nasıl dekor edilir? Evlilik, yaşamımızdaki pek çok şeyi değiştirir. Ama hem yaşamda, hem de ev düzeninde en köklü değişim çocuk sahibi olmakla başlar. İşte öneriler…

BURÇLARA GÖRE DEKORASYON NASIL OLMALI?

Çocuğun burcuna göre oda dekorasyonu fikirleri ile gülümseyen, huzurlu bebekler, durmaksızın hayal dünyasını genişletebilen mutlu çocuklar… Eğer nasıl oluyor diye merak ediyorsanız, işin sırrı burçlarına göre odalarını doğru dekore etmekten geçiyor.

Çocuk odası için dekorasyon önerileri – 4 adımda en iyi çocuk odası