çocuk odası
çocuk odası

Büyüyen çocuğun odasını nasıl düzenlemeli?

Çocuk odası nasıl yeniden dizayn edilmeli? Büyüyen çocuğunuzun odasını yaşına göre yeniden düzenlemeniz gerekir. Peki odayı yeniden düzenlerken nelere dikkat edilmelidir? Sorularınızın yanıtı içeriğimizin devamında. Evim Dergisi arşivinden…

Çocuğunuz artık büyüdü ve doğduğunda onun için hazırladığınız odayı artık kullanması imkansız. Bu nedenle ona yeni bir oda hazırlamanız gerekiyor ama nasıl başlayacağınızı ve neler yapacağınızı bilmiyorsunuz.

FONKSİYON İLE FORMU BİRLEŞTİRİN

İlk iş, ona farklı bakış açıları kazandıracak, çocuk dostu bir oda yaratmak için fonksiyon ile formu birleştirin:

  • Mükemmel bir planlama için dekorasyona başlamadan önce hızlıca bazı soruların yanıtlarını bulun. Odada kaç çocuk olacak; bir mi iki mi? Oyun alanını nasıl oluşturacaksınız? Yaratıcılığınızı kullanmaya başlamadan önce  “odada yeterli priz var mı?” sorusuna kadar her türlü detayı düşünün.
  • Çocuğunuzun odası evinizin bir parçası olsa da, onun odasında rahat olmasını sağlayın. Unutmayın bir çocuk odasında yerler, duvarlar ve depolama çözümleri mutlaka eğlenceli olmalı. Örneğin renkli ve onun  hoşlanabileceği desenlerde duvar kağıdı ve halılar iyi bir çözüm olabilir.
  • Çocuğunuzun odasının onun dünyası olduğunu göz önünde bulundurun. Çünkü onlar odalarını sadece  uyumak için kullanmazlar. Orada oyun oynarlar, arkadaşlarını misafir ederler ve ders çalışırlar. Bu nedenle odayı  planlarken oyun, çalışma ve arkadaşlarını ağırlayacakları alanları da göz önünde bulundurmayı ihmal  etmeyin.
Çilek

ÇOCUK ODASI İÇİN DEPOLAMA ÖNEMLİ

  • Depolamayı sakın unutmayın. Kıyafetlerini koyacağınız bir dolap mutlaka olur ama oyuncaklarını, okul  eşyalarını koyacağınız depolama ünitelerinin de yer alması gerektiğini atlamayın. Renkli kutular, raflar, hareket ettirilebilen depolama çözümleri çocuğunuzun odası için iyi alternatifler olabilir. Ayrıca duvarınızda raf  haricinde çözümler de kullanabilirsiniz. Kirlilerini koyabileceği sepetleri, farklı tarzdaki askıları duvarına asabilirsiniz.
  • Günümüz çocukları teknolojiyi oldukça iyi ve çok sık kullanıyorlar. Bu nedenle odanın dekorasyonunu  bitirmeden önce kablolara, prizlere ve internet hattına mutlaka bakmanızda fayda var. Eğer çocuğunuzun  odasında bir televizyona yer verecekseniz onu koyacağınız bir köşe ve ünitenin de olması gerektiğini unutmayın. Planınızı buna göre yapın.

Daha fazla öneri ve fikirler için çocuk odası dekorasyon fikirleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

DEKORASYON FİKİRLERİ