çocuk-odası-evim
çocuk-odası-evim

Çocuk odasını hobi odasına çevirin! Dekorasyon önerileri

Hobi odası için en uygun alanlardan biri artık genç olan çocuğunuzun eski odasıdır. Evim Dergisi arşivinden sizler için derledik.

Çiğdem Talipoğlu küçük oğlunun eski odasını, sihirli bir kaç dokunuş ile kendisi için sempatik bir hobi odasına dönüştürmüş.

Kurtköy’de bir apartman dairesinde yer alan 15 metrekare büyüklüğündeki oda, eskiden evin küçük oğlunun odası olarak kullanılıyormuş. Şimdi ise sevimli bir hobi odası.

HOBİ ODASI İÇİN HAREKETE GEÇTİ…

Çiğdem Hanım’ın hep uğraştığı bir hobisi olmuş: “Bugüne kadar merak ettiğim el işlerinin peşinden koştum hep. Kimi zaman sorarak, kimi zaman internette araştırma yaparak, kimi zaman da kurslara katılarak öğrenmeye gayret gösterdim. Hal böyle olunca da evimin farklı dolap ve çekmeceleri bir sürü malzemeyle doldu. Bir dolapta renk renk ipler, birkaç çekmecede kanaviçe kumaşları ve iplikleri, diğer bir dolapta dikilmek için bekleyen desen desen kumaşlar ve bobinler… Bunların hepsini bir araya toplamak için bir hobi odası şarttı. İki oğlumun odası ayrı ayrıydı, küçük oğlum da büyüyünce abisiyle aynı odaya geçti. Böylece bu odayı hobi odası yapmak için işe koyuldum.”

Çiğdem Hanım varolan çocuk odasını ufak dokunuşlar yaparak değiştirmiş: “Zaten bu odayı hobi odası yapma fikri vardı aklımda. Sadece eşya ve giysileri büyük oğlumun odasına koydum diğer kalan mobilyaları nasıl farklı hale getiririm diye düşünmeye başladım.”

hobi odası

Odada shabby-chic tarzından esinlenilmiş. Eski giysi dolabı hobi malzemeleri için depolama alanı olarak kullanılmış. Çekmece içlerine kanaviçe malzemeleri ve dergileri yerleştirilmiş. Diğer kısımlara da tığ işi malzemelerimi konulmuş. “Çeşit çeşit iplerim, tığlarım hepsi bu dolapta” diyor Çiğdem Hanım. Odadaki diğer dolabın ise kapakları ve çekmeceleri çıkarılıp üzerine tülden büzgülü bir örtü dikilmiş. Sonrasında hem depolama alanı, hem de masa olarak kullanılmaya başlanmış. Dikiş malzemeleri ve dikiş makinesi bu alana yerleştirilmiş.
Yer döşemesi olarak ise varolan parkenin üzerine mineflo kaplanmış. Duvarlarda ise iki renk seçilmiş. Bu iki renk araya konan çıtalarla ayrılmış.

ÖNCESİ

Odada öncesinde bir giysi dolabı, karyola ve çekmeceli bir dolap yer alıyormuş. Onların bir kısmı yeni odada da kullanılmış.

KENDİNİZ İÇİN BİR ODA DÜZENLERKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

– Odanızın, uğraştığınız hobiyle az çok ilgili bir dekorasyonu olmasına özen gösterin. Resim yapıyorsanız duvarda tablolar olan sanatsal bir oda, örgü ile ilgili bir hobiniz varsa kendi ördüğünüz battaniye, yastık gibi eşyaların bulunduğu renkli bir atölye gibi.

– Hobi odasının olmazsa olmazlarını atlamayın. Çalışma masası, sandalye, dolap, raflar ve saklama kutuları. Ayrıca arada bir dinlenmek ya da bir şeyler içmek için bir dinlenme koltuğu.

– Hobi malzemeleriniz yeterince renkli olacağı için kullanacağınız mobilyaları açık renklerde seçin. Bu odada renklerin sizi rahatlatmasına özen gösterin.

– Kalem, makas, fırça, küçük düğme gibi aksesuarları kavanoz içine koyarak birbirinden ayırın. Kutuların üstüne içinde bulunan malzemeyi yazın.

– En çok kullandığınız eşyalar hep gözünüzün önünde, elinizin altında dursun diye çalışma masanızın bir köşesine bir organizer koyun.

hobi odası
hobi odası

HAZIRLAYAN GÜNSELI BÜYÜKSAĞIŞ FOTOĞRAFLAR IBRAHIM ÖZBUNAR

ÇOCUK ODASI HAKKINDA DAHA FAZLA FİKİR VE ÖNERİ ALMAK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ.