Çiçeklerin hızlı büyümesi için ne yapmalı?

Bitkilerin gelişme süreci bulundukları ortam koşullarına ve bakımına göre farklılık gösterir.

Aldığı ışık, uygun toprak karışımı, besin takviyesi, sulama, bulunduğu kap, ortamın sıcaklığı, nemi gibi birçok etken bu büyümede aktif rol oynamaktadır.

Bitkilerin yine hepsi kısa sürede gelişim gösteremez. Göstermesi içinde yanlış uygulamalardan mutlaka kaçınmak gerekir. Bilinmeyen besin takviyeleri ve bu takviyelerin bilinçsiz kullanımı nedeniyle bitkilerinizi kısa süre içerisinde kaybedebilirsiniz.

Mutlaka bakım sağlayacağınız bitkiyi önceden tanımalı ve ona göre bakımını gerçekleştirmelisiniz. Genellikle bu durumun tam tersi yaşanmaktadır. Bitkinin bakım koşulları bilinmeden temin edilir ve sonrasında ortam koşullarını sağlamakta zorluk yaşanır. Bu durumda çoğu zaman hüsranla sonuçlanır.

BAKIMINA ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Bitkinizi iyi tanıdığınız takdirde ona sağlayacağınız ortamda doğal sürecinde gayet sağlıklı gelişim gösterecektir ve bunun için ekstra bir arayışa girmenize gerek kalmayacaktır.

Bitki bolca ışıktan faydalanmayı seviyorsa ona uygun bir köşe ayarlayabilirsiniz. Bitki nemli toprak seviyorsa nem tutma özelliği yüksek bir toprak karışımı hazırlayabilirsiniz. Bitki bol hava almayı seven bir bitkiyse düzenli havalandırdığınız bir iç mekanda yer açabilirsiniz. Nemi çok seven bir türse ortamda nem seviyesini arttırabilecek yardımcı materyaller kullanabilirsiniz. Ekstra besin takviyeleri içinde türü çok iyi tanımalı ve içeriği uygun besinler kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Çiçeklere vitamin verilir mi? Hangi vitaminler verilebilir? b12 vitamini verilir mi?

Mum çiçeği ne zaman açar? Çiçek açması için neler yapılabilir?

Atatürk çiçeği nasıl çoğaltılır? Köklendirme, tohum ekme ve detaylar

Orkide toprağı diğer çiçeklere verilir mi? Özellikleri nelerdir?