çeliklerle çoğaltılabilen bitkiler

Keserek çoğaltabileceğiniz bitkiler: Çeliklerle çoğaltılabilen 10 bitki

Son güncelleme:

Bir bahçe ve bir kürek, hayatınıza taze bir dokunuş katmak için harika bir yol. Çeliklerle çoğaltılabilen çiçekler ya da yenilebilir bitkiler de sizi hızlı bir şekilde streslerden arındırabilir.

Bir bitki bahçesine başlamak için, dışarı çıkıp tüm yeni bitkileri satın alırsanız pahalıya mal olabilir. İyi haber şu ki, bitkileri kesimlerden (çeliklerden) çoğaltarak kendi bahçenizi kurmaya başlayabilirsiniz.

ÇELİKLERDEN ÇOĞALTILAN BİTKİLER

Kesimlerden birçok bitkiyi çoğaltmak veya büyütmek mümkündür. Bu süreç temel olarak bilim kurgu gibidir. Ana bitkiyi klonlayarak yeni bir bitki elde edersiniz.

Yeniden büyüyebilen bitki çelikleri doğada oldukça yaygındır ve burada bazı favorilerimizi paylaşıyoruz. Kesimlerden otlar yetiştirmek kolaydır. çiçekli bitkiler, ev bitkileri ve sulu meyveler de dahil olmak üzere farklı türde kesimler yetiştirebilirsiniz.

İşte kesimlerden büyüyen bitkilerin bir listesi.

1- NANE ÇOĞALTMA

Bu bitkinin kesimlerini bir kavanoz suya koyun ve kavanozu güneş ışığına koyun. Suyu her gün değiştirin.

2- ADAÇAYI ÇOĞALTMA

Adaçayı ile kekik tavuk yemeklerinde harika çifttir. Kurutulmuş adaçayını yemek pişirirken az miktarda kullanın; fazlası küflü bir lezzet verebilir.

3- BİBERİYE ÇOĞALTMA

Biberiye , imkan verilirse bitki bahçenizi ele geçirecektir, bu yüzden bir bitkiyi denemek ve yaymak istiyorsanız başlamak için harika bir bitkidir. 

İlkbaharda yeni büyüyenleri veya sonbahar sonunda bazal çelikleri kullanabilirsiniz. Gövde ne kadar yeşil olursa, yeni sürgünleri yeniden oluşturmak o kadar kolay olur.

4- KEKİK ÇOĞALTMA

Kekik yetiştirmek, tıpkı biberiye yetiştirmek gibidir. İkisi aynı kavanozda aynı suyu kullanarak bile yeniden büyüyebilir. (sadece kavanozda bol yer olduğundan emin olun).

Suda toprak olmadan yeniden yetiştirebileceğiniz başka bir bitki, çiçeklerin yanı sıra üstte olanlar hariç tüm yaprakları da çıkardığınızdan emin olun.

5- FESLEĞEN ÇOĞALTMA

Fesleğen doyurucu ve suda yeniden yetişmek için kolay bir bitki türüdür. Çiçek açan fesleğen kullanmamak en iyisidir ve alt yaprakların kullanılması gerekir.

6- LAVANTA ÇOĞALTMA

Lavanta bitkisinin ucundan 7-8 cm kesin . İlkbaharda kök çeliklerini alırsanız, bir bahçe yatağına dikmeden önce yeni kökler yetiştirmek için onlara en az dört ila altı hafta vermeniz gerekir. İlkbaharda ekim yapmak için sonbaharda kesimler de alabilirsiniz.

7- SARDUNYALAR NASIL ÇOĞALTILIR*

Sardunyalar suda yeniden yetiştirilebilen bir çiçektir. Aslında, bitkileri çoğaltmaktan korkuyorsanız, başlamak isteyebileceğiniz bir çiçek. 

Kesimleri yaklaşık 15-16 cm uzunluğunda yapın ve tüm yaprakların su çizgisinin üzerinde olduğundan emin olun. Sardunyaların suda yeni kök vermesini tamamlaması bir ay kadar sürer.

8- FUŞYA ÇİÇEĞİ ÇOĞALTMA

Kesimi ilkbaharda gerçekleştirin ve yaprakları kapalı tutarak nemli bir kompost ve kum karışımında yeniden büyütün. Aynı yaz ekebilir ve o mevsim çiçek alabilirsiniz.

9- ORTANCA ÇİÇEĞİ ÇOĞALTMA

Bitkinin ucundan yaklaşık 10 cm alın. İki veya üç çift yaprak bırakın, nemli köklenme toprağına ekin. 

10- BEGONYA ÇİÇEĞİ ÇOĞALTMA

Yaklaşık 3 cm uzunluğunda bir kesim alın ve nemli saksı toprağına hafifçe bastırın. Ayrıca perlit ve vermikülit karışımı da kullanabilirsiniz. Kesim, kökler oluşmaya başlayana kadar doğrudan güneş ışığından uzak, ılık, nemli ve iyi aydınlatılmış bir yerde tutulmalı.

Suda büyütebileceğiniz 6 bitki