sehpa düzeni
sehpa düzeni

Sehpa sırları: Daha düzenli sehpalarla şık sunum ipuçları

Son güncelleme:

Orta ve yan sehpalar, salonlarda, sohbet köşelerinin başrolünde. Doğru stil kombinleri, yerinde seçimler ve daha düzenli sehpalarla şık sunumlar için ipuçlarımız var.

Salonun belki de en fonksiyonel parçalarından sehpalar. Fiyat-işlev bağlamında bakıldığında ise yine en verimli seçenek onlar. Bu yüzden doğru kurgulanmış, şık bir sunuma sahip bir sehpa, mekanda çarpıcı bir etki bile yaratabilir.

DOKU

İstisnasız mekanda kullandığınız tüm dokular stile değer katar, atmosferi zengin gösterir. Buna sehpalar da dahil. Farklı ahşap dokuları tek yüzeyde karıştırabilirsiniz. Bu hiçbir şeyle süslemeden de hacim kazandırır. Parlak seramik ya da cam yüzeyler, ayna detayları ve parlak lake yüzeylerse ışıltı ve yansıma ekleyerek atmosferi ihtişamlı kılar. Tüm bu dokuları doğru harmanlamak için stilinizin öne çıkan detaylarına dikkat edin. Mesela parlak lakeyi ahşap ayaklarla kombinlemek ya da cam yüzeyleri mat metal ile kullanmak denge sağlar. Komple ahşap bir orta sehpa kullanıyorsanız yan sehpalarda farklı dokular ya da renk kullanın.

YÜKSEKLİK VE HACİM

Sehpa üzerindeki aksesuarların tümü aynı yükseklikte olursa fazla sıkıcı ve monoton bir görünüm yaratır. Bu yüzden değişken yükseklik ve büyükler tercih edin. Sehpada kullanılan şeylerin göz hizasını fazla geçmemesi ve oturanların göz temasını kapatmaması gerektiği kuralı en genel kural. Ancak taze çiçeklerle süslenmiş büyükçe bir vazo ya da uzunlu kısalı ince şamdanlar istisna olabilir. Çok detaylı aksesuarlar kalabalık bir izlenim yaratır. Bu yüzden bir ya da en fazla iki aksesuar kümesi oluşturun.

Koçtaş.

ÇİÇEKLER

Mevsime uygun taze çiçek demetleri geniş bir sehpada boşluğu böler ve hareket kazandırır. Ayrıca küçük saksı bitkileri de aynı etkiyi yara
tır. Ancak bunu uygularken sehpanızın orantılarını aşmayın ve eğer çok hacimli bir vazoda sergileyecekseniz bunu daha çok yan sehpalara yerleştirin.


H&M Home.

DERGİ VE GAZETELER

Sehpaya hacim kazandırmak için üst üste konmuş birkaç kitap ve dergi çok pratik bir uygulama. Ancak kitap kümelerini iki ya da en fazla üç, dergileri ise beş adetle sınırlandırın. Son olarak üstüne dekoratif bir obje ya da sanatsal bir tasarım yerleştirerek tamamlayın.

H&M Home.

DEKORATİF AKSESUARLAR

  • Dekoratif aksesuarların başında kase, vazo, biblo ve mumlar geliyor. Sehpalara stil kazandıran bu dört aksesuarı kullanırken sehpa büyüklüğünü dikkate alın. Eğer büyük bir orta sehpa nız varsa, kısa ve geniş bir kase yüzeyi doldurur. Üstelik deniz kabukları ya da yılbaşı süsleri gibi şeyleri sergilemek için de elverişli bir alan yaratır.
  • Yaşam alanlarında şık ve keyifli atmosferler yaratan mumlar, sehpaları süslemek için de uygun. Bir kitap ya da dergi kümesinin üstüne yerleştireceğiniz mis koklu bir mum ya da küçük tea-light grupları çok yönlü şekilde süsler. Ancak çok fazla mumla süslemek sehpayı lekeleyebileceği gibi gereksiz yere kalabalık oluşturabilir. Büyük ve tek bir tane ya da üçlü minik bir grup yapabilirsiniz.
  • Bir orta sehpayı en fonksiyonel biçimde süsleyen aksesuar tepsilerdir. Deniz kabuğu, çakıl taşı gibi küçük şeyleri biriktirmeyi seviyorsanız ya da özel bir biblo koleksiyonunuz varsa bunları sehpaya yaymak yerine şık bir tepsi içinde sehpaya yerleştirerek şıklaştırabilirsiniz. Tepsi ölçüsü sehpaya ve içine koyacaklarınıza bağlı, ancak sehpanın her kenarından en az 10 cm içeride olmasına özen gösterin. Düzenin, abartıdan uzak ve dengeli görünmesi için tepsinin bir tarafına kitap kümesini diğer tarafına ise sergileyeceğiniz şeyleri yerleştirebilirsiniz.

NOT: Sehpalarınızda su lekesi varsa, zeytinyağı ile 90 derecelik alkolü eşit oranlarda karıştırıp, üzerlerini bir bezle silin.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

Tatlı, koyu sohbetler için iki koltuk, bir sehpa