Aksesuar alırken nelere dikkat edilmeli

Aksesuar alırken nelere dikkat edilmeli? 8 püf nokta

Aksesuar alırken dikkat etmeniz gereken 8 püf noktayı açıklıyoruz. Eviniz için alışveriş yapmak, bazılarımızın düşündüğü kadar korkutucu değildir aslında. Doğru ve güzel eşyalar ararken, aklınızda tutmanız gereken bazı ipuçlarını bilmek sonuçtan mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Alışveriş yaptıktan sonra pişman olmak istemiyorsanız, alışveriş öncesi önerilerimizi mutlaka inceleyin.

AKSESUAR SATIN ALIRKEN SINIRLARINIZI BİLİN

Belirli bir alan için hangi aksesuarları satın alacağınızı belirlerken yapacağınız ilk şey, alanın sınırlarını ölçmek olmalı. Örneğin söz konusu bir raf ise, aksesuarın yaklaşık olarak hangi yükseklik ve genişlikte olabileceğini tespit etmelisiniz. Ölçümleri bir kâğıda yazarak (veya telefonun notlarında tutarak) alışveriş yaparken bir şerit metre ile birlikte yanınızda bulundurabilirsiniz. Bu şekilde, çok uzun veya çok geniş bir aksesuar satın alma ihtimalini azaltmış olursunuz.

BOYUTLARI GENEL OLARAK BELİRLEYİN

Boyutları belirledikten sonra, aradığınız şeyin özelliklerini genel olarak belirlemeye çalışın. Örneğin dekorasyona kaç adet uzun / kısa / geniş ürünleri ve hangi renkleri dahil etmeyi planladığınızı belirleyebilirsiniz.

Bu genel kurallar sayesinde alışverişiniz kolaylaşmış olsa da asla tam tamına uyacağımız bir liste yapamayacağımızı ya da yapmamamız gerektiğini baştan kabul etmek gerekir.

Bu esnekliği vermezsek aksesuar bulma süreci sinir bozucu bir hale gelebilir. Alacağımız ürünü tam olarak biliyorsak mağaza dolaşmak yerine online alışveriş yapmak daha pratik bir seçenek olabilir.

DEKORE EDERKEN BÜTÇEYİ ZORLAMAYIN

Pahalı aksesuarlarla bütçenizi sıfırlamaktansa sevdiğiniz tarzı uygun fiyatlı seçenekler arasından yakalayabiliriz. Uygun fiyatlı alışveriş sitelerinden, ikinci el mağazalarından çok fazla ve benzersiz seçenekler bulabileceğinizi unutmayın.

DEKORASYONUNUZ İÇİN ANLAMLI PARÇALAR SEÇİN

Aksesuar alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de anlamlı parçalar. Rafınızın mükemmel görünmesini istiyorsunuz. O raf ancak ve ancak ev sahibiyle ilgili bir hikaye anlattığında gerçekten mükemmel bir şekilde tasarlanmış olur. Hikayeniz, seyahatleriniz, hayatınızdaki önemli insanlar gibi detaylar taşıyan aksesuarlar dekorasyonunuzda mutlaka yer almalı.

EVDEKİ EŞYALARI DEĞERLENDİRİN

Alışverişten önce, evinize alıcı gözüyle bakın, öncelikle sahip olduğunuz ürünleri kullanmaya çalışın. Pek çok kez evdeki eşyaların farklı kullanımlarla bambaşka çözümler yarattığına tanık olmuşsunuzdur. Yeni bir ürün satın almadan önce sahip olduklarınızı kullanmayı deneyin.

FARKLI PARÇALARI BİRLİKTE KULLANIN

Satın alma ve stil verme aşamasında işinize yarayacak en önemli tasarım ipuçlarından biri, düzenlemeye görsel çekicilik ve derinlik eklemek için farklı yükseklikteki parçaları bir arada kullanmaktır.

Alışveriş yaparken, farklı boyut ve şekildeki eşyaları almaya çalışın. Düzenlerken orta, uzun ve kısa aksesuarları bir arada katmanlayarak kullanın. Ne kadar farklı yükseklik, şekil, doku hatta renk olursa tasarımınızı o kadar zenginleştirebilirsiniz.

KİTAP STİLİN OLMAZSA OLMAZIDIR

Kitaplar her zaman stil sahibi bir düzenlemenin olmazsa olmaz bileşenleridir. Eğer iyi bir okuyucuysanız ve kitaplarla dolu bir kütüphaneniz varsa, siz zaten hazırsınız demektir. Eğer evinizde fazla kitap bulundurmuyorsanız, makul fiyatlı seçenekler arasından dekoratif özellik taşıyan sert kapaklı kitaplar alabilirsiniz.

Kitaplarınızı seçerken, “kişisel hikayenizi anlatmaya” yardımcı olabilecek başlıklar, odanızdaki temel renkleri destekleyen kapaklar arayabilirsiniz. Bazı durumlarda, kapakların renk katması bile aradığınız etki için yeterli olabilir.

AKSESUAR SEÇERKEN SEVDİĞİNİZ ŞEYİ ALIN

Aksesuar alırken almış olmak için almayın. Sadece gönülden bir bağ kurduğunuz, sevdiğiniz şeyleri satın alın. Araştırırken sabırlı olun ve tercihinizi sevdiğiniz ürünlerden yana kullanın. Bir günde istediğiniz ürünü bulamayabilirsiniz, o nedenle bütçenize uygun ve seveceğiniz ürünleri bulmak için kendinizi zamanla sınırlamayın.