Kirli, küçük çamaşır sırları

Çamaşır bitmeyen bir ev işidir. Yıkama ve katlama ile ilgili tavsiyelerimiz bu işin üstünden çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gelmenizi sağlayacak. Çamaşır günlerinde daha az yorulmak istiyorsanız önerilerimize kulak verin…

ELDE YIKAMAYI LAVABODA YAPIN

Deterjanlarda bulunan kimyasallar seramik ve porseleni aşındırmayacağı için elde yıkama için banyo lavabolarınızı kullanabilirsiniz.

İpucu: Çamaşırları lavaboda 2 dakika ıslatmak yeterli değil. Bir fincan kahve alın, oturun ve ayaklarınızı uzatın. Kıyafeti sadece bir-iki defa giymişseniz ve kirlenmemişse, 10 dakika suda bekletin ve durulayın. Fakat kıyafette leke varsa, nazikçe lekeli bölgeyi deterjanla ovalayın ve daha sonra yarım saat suda bekletin.

DÜZENLEMEK İÇİN SEPET KULLANIN

Ayırmak, taşımak ve depolamak için sepetlerden faydalanın. Ayrıca bir teki kayıp olan çorapları, eşleri bulunana kadar sepette tutabilirsiniz.

İpucu: Farklı türdeki çamaşırları ayırmak için sepetlerden yararlanın. Tüylü kumaştan her türlü giysiyi, kadife ve pazen kıyafetleri, yeni havluları benzer çamaşırlarla yıkayın. Bu tip çamaşırları tüy tutmaya yatkın olan fitilli kadifeden ve ütü istemeyen kumaşlardan ayrı tutun.

KATLAMAK İÇİN MUTFAK TEZGAHINA NE DERSİNİZ?

Geniş bir yüzey çamaşırları katlamak için idealdir.

İpucu: Kurutucudan sıcak olarak çıkardığınız kıyafetleri hemen katlamayın. Katlamaya başlamadan önce çamaşırların oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

KURUTMA ASKILARINI DENEYİN

Kurutma askıları gömlekleri yumuşak tutmanın ve kırışıklığı engellemenin anahtarıdır.

İpucu: Gömleklerin boyun kısımlarının sünmesini ve yakalarının sarkmasını engellemek için, kurutma makinesinden birkaç dakika erken çıkartın. Gömleği askıya asmadan önce silkeleyin, daha sonra üst düğmesini ilikleyin ve düzgünce asın. Eğer kurutma askısı için yeterli alanınız yoksa duvara katlanan askılardan monte edip kullanmadığınız zaman katlayıp yer kaplamasını engelleyebilirsiniz.

YIKAMA TAVSİYELERİ

DETERJAN MİKTARI NEDEN ÖNEMLİ?

Çok fazla deterjan kullanmak çamaşırlarınızı daha kirli hale getirebilir. Aşırı deterjan kullanımı daha çok köpük yaratır, bu da kıyafetin üzerinde kir ve kokuyu çeken bir tortu oluşturur. Deterjan ölçeklerine ve çamaşır doluluk oranlarına göre hareket edin.

KURUTMA MAKİNELERİNE DİKKAT!

Kurutma makineleri yangın oluşumuna neden olabilir. Çıkış borusunu her altı ayda bir sökün, kontrol edin ve temizleyin. Bunu kendiniz yapabileceğiniz gibi bir usta da çağırabilirsiniz. Eğer çıkış kanalı evin dışına yere yakın bir şekilde açılıyorsa, girişi ayda bir yapraklara, kuş yuvalarına ve diğer tıkanıklıklara karşı kontrol edin.

KLASİK ÜTÜDEN VAZGEÇEBİLİRSİNİZ

Buharlı ütülemenin kullanımı oldukça kolaydır ve sizi kuru temizleme masrafından kurtarabilir. Saf su içerisine üçte bir oranında doğal bir antiseptik olan lavanta suyu eklerseniz çamaşırlarınıza taze bir nefes katabilirsiniz.

MAKİNENİZE FAZLA YÜKLENMEYİN!

Çamaşır makinelerinin yükleme kapasiteleri belli. Bu nedenle yıkama yaparken bu miktardan fazla çamaşır doldurmayın. Bu şekilde hem makineye fazla yükleme yapmamış olursunuz, hem de kıyafetleriniz daha güzel temizlenir.

TENİS TOPLARI İŞE YARAYABİLİR!

Kurutucunun içerisine kuş tüyü yastıklar, yorganlar ve tüylü battaniyelerinizle birlikte koyacağınız altı adet tenis topu, çamaşırların daha kabarık ve yumuşak olmasını sağlar.

KURUMADAN ÜTÜLEYİN!

Ütü yapmak için çamaşırlarınızın tamamen kurumasını beklemeyin. Çamaşırlar hafif nemliyken yapılan ütü, kırışıklıkların yerleşmeden daha kolay açılmasını sağlar.

BİRAZ MOLA

Çamaşırlarınızda tüylenme ya da tiftiklenme mi fark ettiniz? Bu durum, çamaşır suyu ve sıcak suyu biraz fazla kullandığınız anlamına gelir. İki seçeneğe de biraz ara verebilirsiniz.

GERÇEK BEYAZLIK İÇİN

Çamaşırlarınızı gerçekten beyazlatmak istiyorsanız, yıkama işleminin son beş dakikasında çamaşır suyu ekleyin.

ÇARŞAFLARI YAYMAYIN!

Çarşaflarınızı çamaşır makinenizin tambur alanına yayarak yerleştirmeyin. İyi bir şekilde temizlenmeleri ve kumaşın yıpranmaması için yaymadan çarşaflarınızı makinenizin farklı köşelerine koyun.

Bunları biliyor musunuz?

Çamaşır makinelerinin görevi çamaşır temizlemek olduğu için kötü kokmamaları gerekir. Makinenin ve çamaşırların temiz kokması için, onu temizlemelisiniz. Eğer içerisinde koku varsa, makinenizi yüksek sıcaklıktaki programa ayarlayın ve 1-2 litre beyaz sirke ekleyerek makinenizi çalıştırın.

Kurutma makinenizin filtresini iyice temizleyebilmek için bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. Üç ayda bir bulaşık makinenizin üst çekmecesinde yıkayarak göstergeyi temiz tutabilirsiniz.

Canlı pembe, parlak yeşil ve meneviş mavisi diğer renklere göre daha çok boya verebilir. Diğer çamaşırlarla birlikte yıkamadan önce bu renklerdeki giysilerinizi tek tek yıkayarak deneyin.

Çamaşır makinenizin yanında tekerlekli üniteler kullanarak daha rahat bir yıkama ve depolama alanı yaratabilirsiniz.

Ütü ve çamaşır için ayrı bir alanınız varsa, duvara monte bir raf sistemi yaptırarak temiz çamaşırlarınızı ütülenene dek bu alanda tutabilirsiniz.

Corona Virüsüne karşı çamaşır suyu etkili mi? Ne kadar kullanılmalı?

Hangi sıcaklık Corona Virüsüne karşı etkilidir? Çamaşırları kaç derecede yıkamalı?

Çamaşır odası düzeni nasıl olmalı? Çamaşırlar kontrol altında

Çamaşır makinesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?