Çamaşır makinesi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Son güncelleme:

Çamaşır makinesi seçerken onlarca seçeneğin arasında kayboluyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç önemli noktayı sizler için bir araya getirdik.

Merdaneli, tek programlı, 4-5 kg kullanımlı derken artık uzaktan açıp kapatabildiğimiz, sonradan çamaşır ekleyebildiğimiz, deterjanını kendi kendine alan çamaşır makineleri var karşımızda… Peki seçimi nasıl yapacağız?

ÇAMAŞIR MAKİNESİ SEÇERKEN PROGRAMLARA DİKKAT!

O kadar çok seçeneğiniz var ki çamaşır makinesi alacaksanız ilk olarak hangi programları kullanacağınızı saptayarak işe başlayın. Hızlı bir şekilde çamaşır yıkamayı sever misiniz? Hassas ve narin ne kadar kıyafetiniz var? Bunlar önemli noktalar… Ayrıca modelin boyutlarını da kontrol etmeniz gerekiyor. Hacimli bir çamaşır makinesini ayırdığınız alana sığdıramayabilirsiniz.

ÇAMAŞIR MAKİNESİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN PÜF NOKTALAR

  • Önce kaç kg makine alacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Eğer biriktirmeden yıkıyorsanız 5-6 veya 7 kg kapasiteli bir makine yeterli olur. Ancak biriktiriyorsanız ya da kalabalık bir aileniz varsa 8 veya 9 kg kapasiteli bir makine almalısınız.
  • Garanti süresi önemli bir konu. Makinenizin herhangi bir parçası arızalandığında garanti süresince yetkili servisler tarafından ücretsiz hizmet alabiliyorsunuz. Ayrıca 10 yıl motor garantisi +4 veya +5 yıl garanti seçeneği olan markalar da var. Ekstra ödeme yaparak bunları da alabilirsiniz.
  • Beyaz eşya bayilerinden aldığınız kataloglarda makinelerin elektrik ve su sarfiyatlarını karşılaştırın. Kg’ı az olan makine az, çok olan çok su harcar diye düşünmeyin. A+ enerji sınıfında olmasına dikkat edin.
  • Yeni çamaşır makinelerinin bazılarında rezistanslara kaplama yapılıyor ve bu da kireçlenmeyi önlüyor. Bu uzun vadeli kullanım için önemli bir konu. Ayrıca kazanın yapısına da dikkat edin. Örneğin kazan deliklerinin küçük olması çamaşırları yıpratmadan sıkmayı sağlar.
  • Önemli konulardan biri de programlar. Sıkma devri, sıcaklık, yıkama süresi, durulama gibi seçenekleri kendinize göre düzenleyebilmelisiniz. Ayrıca 10-15-20 dakika gibi hızlı yıkama seçeneklerinden birinin olması özellikle yazlık, az kirli çamaşırlarda tam program çalıştırmadan yıkama olanağı sağlar.
  • Ortalama 1200 devirli bir makine işinizi rahatlıkla görür.
  • Çamaşırın kuru olarak yükünü tartan yük sensörü özelliği tasarruf açısından önemli.

Sizler için birkaç çamaşır makinesi örneği….

Çamaşır Makinesi

WM14U840TR

Deterjan dozajlama sistemi olan i-Dos teknolojisine sahip WM14U840TR; bu teknoloji sayesinde yılda 7.000 litre su tasarruf sağlarken deterjan tüketimini de ayarlıyor. En üst yıkama sınıfı olan A+++’dan yüzde 50 daha fazla enerji verimliliği sağlıyor. SpeedPerfect seçeneği ile yıkama süresini yüzde 65’e kadar azaltılıyor.

Çamaşır Makinesi

ULTRAFRESH

Profilo UltraFresh çamaşır makinesi, 9 kg.’lık geniş kapasitesi ve yüksek enerji tasarruflu kullanımının yanı sıra EkstraEkle, Ekspres 15’/30’ yıkama gibi zengin program seçenekleri ve opsiyonlarıyla da hayatı kolaylaştırıyor. UltraFresh teknolojisi, yıkamaya gerek kalmadan havalandırma etkisi ile giysilerin üzerine sinen istenmeyen kokuların giderilmesini 30 dakika gibi kısa sürede üstelik ev ortamında sağlıyor.

Çamaşır Makinesi

ÖNDEN YIKAMALI

LG önden yüklemeli çamaşır makinesi, şirketin derin öğrenme özelliğine sahip yeni AI DD (Doğrudan Tahrik) motoru ile çalışıyor. Kumaşa verilen hasarı minimize etmek için, her yükün özelliklerini ve hacmini belirleyerek derin ama hassas bakım sağlanıyor. Bu kıyafetlerin ömrünü uzatıyor. TurboWash™360° sayesinde, sadece 39 dakikada tamamlanan hızlı yıkama programı, geleneksel TurboWash™ özelliğine kıyasla yüzde 34 daha kısa sürüyor. Çamaşır makinesi, çamaşırı daha hızlı ve daha iyi temizlemek için suyu ve çamaşır deterjanını dört farklı yönde püskürtüyor.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

EVİNİZ İÇİN EŞYA SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN PÜF NOKTALAR

Çamaşır makinesi seçerken dikkat edilmesi gereken püf noktaları anlattık. Peki kombi seçerken, perde seçerken, halı seçerken ya da eve koku seçerken nelere dikkat edilmeli? Siz de bu soruların yanıtını arıyorsanız, aşağıdaki yazılarımız ve dekorasyon önerilerimiz tam size göre!

https://www.evimdergisi.com.tr/somine-mi-yoksa-radyator-mu/
https://www.evimdergisi.com.tr/perde-secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler-rustik-mi-kornis-mi/