ev turu büyükçekmece
ev turu büyükçekmece

Büyükçekmece’de, bahçede provans bir rüzgar esiyor

Büyükçekmece ilçesine bağlı Güzelce mahallesinde, Şenay Bayman’ın, şehrin içinde adeta bir vahayı andıran bahçesindeyiz: Sahil kıyısından esintiler şehre taşınıyor.

BAHÇESİ İÇİN BU EVİ SEÇTİLER

Şenay Bayman (@senaybayman) ve ailesinin Büyükçekmece Güzelce’deki bu eve taşınma sebepleri bahçesi olmasıymış.

“Haftasonlarını keyifli geçirmek için trafikte bir yerlere ulaşmak, kapalı alanlara mecbur kalmak artık sıkıcı bir hal aldı bu şehirde yaşayanlar için. Çocukluğumdan da; müstakil bir eve, meyve ağaçlarına, çiçeklere, komşulara ve bahçede geçirilen bol sohbetli zamanlara alışkın olduğumdan bahçe ve ekim dikim işleri tam bana göre” diye anlatıyor Şenay Hanım.

“ÇİÇEKSİZ VE DEKORSUZ BİR BAHÇE BENİ YANSITMIYOR”

İlk taşındıklarında sadece bahçeyi çimlendirmişler. Ancak zamanla evlerinin içindeki tarzı bahçeye de yansıtmış Şenay Hanım: “Çiçeksiz ve dekorsuz bir bahçenin çok da beni yansıtmadığına karar verdim. Aslında şu mantıkla yola çıktım. Vazoya bahçeden çiçek toplayamıyorsam, o bahçe beni çok da tatmin etmeyecekti. Sonrasında bu yıl mart ayından itibaren bir bölümü çiçeklik haline getirmeye karar verdim. Ortaya beton kupa koyup çevresini çiçeklendirdim. Sonrası zaten mayıs ayı sonuna kadar devam etti. Bunu yaparken çiçeklerin açma zamanına göre çeşitli çiçek soğanları diktim biri açmayı bitirdiğinde diğeri başlıyor.”

Salonun pencereleri bahçeye açıldığından ve bu alanda keyifli bir oturma grubu bulunduğundan iç ve dış mekan adeta bütünleşiyor.

Bahçedeki aksesuarlar farklı yerlerden alınmış. Mudo Concept, Bauhaus, house2home, yapı marketler ve çiçekciler ev sahibesinin alışveriş yaptığı yerlerden… Mesela, beyaz bahçe mobilyaları Kervan Mobilya, yemek masası ve sandalyeler ise Bauhaus’tan…

Bahçedeki çeşmenin etrafına da bir düzenleme yapılmış. Çeşmenin arka tarafını kapatmak için beyaz bir ahşap pano kullanılmış. Üzerine ise kafes asılmış.

Evinde olduğu gibi bahçesindeki pek çok şey de Şenay Hanım’ın elinden çıkmış. Mesela ikinci el bir dikiş makinesini boyayarak üzerine çiçeklerini yerleştirmiş, dekoratif aksesuarlar yapmış.

Geçtiğimiz yıl bahçeye bir limon, bir de zeytin; bu yıl ise badem ağacı dikmişler. Ev sahibi çok sevdiği için bahçenin her yeri çiçek dolu. Lavanta, ortanca, sardunya ve gül en sevdiği çiçekler.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU

Meltem esintili romantik bir ev dekorasyonu