Ev turu: Meltem esintili romantik bir evdeyiz

Mavi-beyaz dairenin dekorasyonunda sahibesinin; mimarisinden, sanatında ve mitolojisinden etkilendiği Antik Yunan dönemi ilham kaynağı olmuş.

BODRUM YALIKAVAK’TA 120 METREKARELİK DAİRE

Şekeral Ailesi’nin yılın yedi ayını geçirdiği Bodrum Yalıkavak’taki 120 metrekarelik daire, bir site içerisinde yer alıyor ve iki oda ile açık mutfaklı bir salondan oluşuyor. Sahibesi Tuba Hanım’ın eşi Mehmet ve oğlu Özgür Orhan ile birlikte yaşadıkları ev, 2013 yılında satın alınmış: “ Bu evi tercih etmemizi sağlayan sebepler, güzel peyzajı olan bir sitede yer alması ve Yalıkavak’da olmasıydı. Tüm koya hakim bir manzara ve izlemeye doyamadığımız mükemmel bir gün batımı… Evin yüksek tavanlı ve kubbeli mimarisinin verdiği ferahlık etkisi ve aynı zamanda pratik ve kullanışlı bir ev oluşu da bizi etkiledi.”

Şömine ev ile uyumlu olması için ev sahibesi tarafından beyaza boyanmış. Yanında eski bir tekli koltuk mavi-beyaz renklerde yenilenerek kullanılmış.

“GÖRMEK İSTEDİĞİM ŞEYLERİN ESKİZLERİNİ ÇİZDİM”

Tuba Hanım taşınmadan önce, evin planı üzerinde kabaca bir yerleşim yapmış: “Görmek istediğim şeylerin eskizlerini çizerek ve renklendirerek yansıttım. Yerleşimde ise fikir değişikliği yapmadan her şey hayalimdeki gibi net oldu.”

Evin ilk başta kahverengi, ahşap ve rustik tarzda olan mutfağı yenilenerek salon ile uyumlu olarak beyaz renkte tercih edilmiş.

Balkon günün büyük bölümünün geçtiği alan. Bu yüzden rahat ve büyük bir masa ve oturma grubu tercih edilmiş. Aksesuar olarak deniz temalı ürünler kullanılmış. Balkon yemek ve oturma bölümü olarak ikiye ayrılmış. Böylece daha işlevsel ve konforlu bir alan yaratılmış.

SALON DUVARLARINDA SANAT

Tuğba Hanım salonun duvarlarında aynalar ve kendi yaptığı resimlere yer vermiş. Duvarlardaki aynalar deniz manzarasını içeriye taşımak için özel olarak tasarlanmış. Böylelikle aynanın mekana kattığı derinlik etkisinden faydalanılmış.

Açık renklerin kullanıldığı mekanda kumaş olarak keten tercih edilmiş. Aydınlatmaların şapkalarında ise ham ipek kumaş kullanılmış. Balkonda ise doğal olması nedeniyle bambu malzemeden mobilyalara ağırlık verilmiş. Ayrıca manzaranın güzelliği ile bütünleştirmek için deniz temalı ürünlere de yer verilmiş.

Salondaki mobilyaların açık renkli olmasına dikkat edilmiş. Mutfağın önündeki alana keten kaplama büyük bir L kanepe yerleştirilmiş. Mobilyaların hepsi T&S Interiors’tan.

ANTİK YUNAN DÖNEMİ İLHAM KAYNAĞI OLDU

Evin dekorasyonunu yaparken Tuba Hanım’a mimarisinden, sanatından ve mitolojisinden etkilendiği Antik Yunan dönemi ilham kaynağı olmuş: “Antik Yunan dönemine ait bir sütunu üzerine cam keserek sehpaya dönüştürdüm. Eski döneme ait taş Rum ayna kullandım. Aynanın iki yanında ise Apollon ve Afrodit’in kendi hazırladığım kolaj tablolarını kullandım.”

Yatak odasının ferah olması için odada gardırop kullanılmamış. Perdeler İMÇ, Konak Tasarım.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2019

Bodrum’da bir zeytin ağacının gölgesinde…