büyük ev dekorasyonu samimi

Büyük ev dekorasyonu: Samimi ve davetkar görünüm için ipuçları

Hepimizin bildiği gibi küçük odaları dekore etmek zordur ancak büyük odaları dekore etmenin de kendine özgü zorlukları vardır.

Büyük odalarda en sık karşılaşılan problem mekanın davetkar olmayan, soğuk bir görünüme sahip olmasıdır. Bu nedenle büyük mekanları biraz daha sıcak bir stilde dekore etmek istiyorsanız şu üç temel noktaya mutlaka dikkat edin. 

BÜYÜK BİR ODA VARSA ALANLARI BÖLÜN

Büyük bir odayı daha sıcak bir görünüme kavuşturmanın en basit yolu odayı küçük bölümlere ayırmaktır. Bu şekilde büyük bir alan yerine küçük alanları daha kolay bir şekilde dekore edebilirsiniz. Örneğin salonunuz fazlasıyla büyük ve mutfak/yemek odası gibi alanları da kapsıyorsa, her faaliyet için farklı bir alan oluşturabilirsiniz.

Yemek pişirdiğiniz bölümün zemin, aydınlatma ve boyasını diğer bölümlerden farklı yapabilir, yemek yediğiniz ve dinlendiğiniz alanları ayırırken de mobilyaları kullanabilirsiniz. Raf ünitelerini bölümler arasına koyarak da ayrım yapabilirsiniz. Eğer yatak odanıza bir çalışma alanı yerleştirmek isterseniz kumaş panellerle bu uygulamayı modern bir stilde yapabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Oda bölme nasıl yapılır? Büyük odayı bölmek için 7 pratik fikir

DOĞRU MOBİLYALARI SEÇİN

Bütünlük sağlamak istiyorsanız ahşap mobilyaların aynı tonlarda olmasına dikkat edin. Ceviz ve meşe gibi koyu tonlardaki ahşaplar, açık renkli olanlara göre daha sıcak bir hava yaratırlar. Büyüklük de çok önemli. Odanın ölçülerine uygun, büyük ebatlı mobilyaları tercih edebilirsiniz. Yatak odanızda yatağınız için geniş bir baza tercih edebilir, Fransız stili büyük bir gardırop kullanabilirsiniz.

Mobilya düzenine de dikkat etmek gerekir. Kanepe ve koltukları bir duvar boyunca ya da L şeklinde klasik bir şekilde dizmeyin. Oturma düzenini daha davetkar hale getirmek için ufak gruplandırmalar yapın. Duvarın köşesine şifoniyeri çapraz bir şekilde koyarak köşeleri yumuşatabilir daha sıcak bir görünüm yaratabilirsiniz.

ODAK NOKTASI YARATIN

Odanızda odak noktası yaratarak dikkat çeken bir düzenleme oluşturabilirsiniz.

Eğer şömineniz yoksa, tabanlı ya da duvara monte stillerde elektrikli ya da gazlı şömineler tercih edebilirsiniz. Gerçek boyutlarında bir duvar resmi, etkileyici bir duvar kağıdı ya da boya kullanarak da odak noktası yaratmayı deneyebilirsiniz.

Az ışık alan evler için dekorasyon önerileri – Aydınlık bir ev

Ahşabın, doğal taşın ve orijinal aksesuarların buluştuğu evdeyiz

Küçük bir ev ya da stüdyo daire nasıl daha büyük görünür? Uzmanlardan yanıtlar

Uzmanlara göre 2021’de salon dekorasyonu trendleri bunlar olacak