Bir evi açık planlı yaşam alanı haline getirmek mümkün mü?

Bir evi açık planlı yaşam alanı haline getirmek mümkün mü? Hangi detaylara dikkat edilmeli? Mimar Esen Akyar Karoğlu, Iglo Architects yanıtladı.

EVİ AÇIK PLANLI HALE GETİRMEK

Ev hayatını kapalı kapılar, kutu kutu odalar, duvarlarla sınırlayarak ayrıştırmayan, yekpare, akışkan ve ortak bir hacimde bütünleştiren yeni bir yaşam önerisi açık planlı mekanlar. Açık planlı mekanlar, kır evlerinde ve yazlık evlerde de sıklıkla görüleceği gibi genellikle şehir hayatında yemek odası, mutfak ve salonun bir arada düşünülerek tasarlanmasıyla oluşuyor.

Odalardan oluşan bir yaşam alanında, en azından birbirini tamamlayacak bu tip fonksiyonları bir araya getirerek daha geniş hacimler yaratmak mümkün. Ancak bu tür yapısal değişiklikler bir mimarın desteği ile yapılmalı.

Öncelikle birleştirilmesi gereken mekanlardaki taşıyıcı duvarların, kolonların ve kirişlerin tespit edilmesi gerekiyor. Taşıyıcı strüktürün dışında kalan bölücü duvarların kaldırılması ise ciddi bir yıkım gerektirir ve bu yıkım sonucunda önemli boyutta bir moloz yığını oluşacaktır. Tüm bunlar profesyonel destek almayı zorunlu kılıyor.

FOTOĞRAF: PROEM STUDIO

Birleştirilmiş mekan eğer çok genişse, hem ölçeği kaybetmemek, hem de fonksiyonları belirginleştirmek adına zeminde yaratılacak kot farklılıklarından ve yarı geçirgen, hareketli seperasyonlardan yararlanmak mümkün.

Çok abartılı uygulamamak şartıyla zeminde kaplama malzemelerini farklılaştırarak da mekanı bölebilirsiniz. Ayrıca farklılaştırdığınız bu hacimlerde dekorasyon stillerini bile -fazla ileri gitmemek kaydıyla çeşitlendirebilirsiniz.

Ancak açık planlı yaşam alanınız fazla geniş değilse, ferahlığı yitirmemek için kot farkından da, seperasyonlardan da kaçınmak gerekir.

Bu tür mekanların dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli püf noktası ise sade, birbiriyle uyumlu unsurlardan oluşan, akışkan bir tasarım tercih etmek olacaktır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Açık planlı mutfak tasarımında olması gerekenler ve püf noktalar

Duvarları yıkmak istemenize neden olacak açık planlı mutfak modelleri

Açık plan ev modelleri ve açık planlı evin püf noktaları

Ev için en iyi planlama nasıl olur? Açık planlı, yarı açık planlı ve geleneksel