kalanşo-nasıl-çiçek-açar

Kalanşo nasıl çiçek açar? (Kalanchoe) Çiçek açması için ne yapılmalı?

Son güncelleme:

Kalanşo nasıl çiçek açar? Kalanchoe bitkisinin çiçek açması için yapılması gerekenleri Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, Evim Dergisi Youtube Kanalı‘nda anlattı.

İsterseniz kalanşo çiçeği bakımı ile ilgili detaylara “Kalanşo çiçeği bakımında püf noktalar nelerdir? Kalanchoe nasıl ekilir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kalanşolar renkli çiçekleri ile dikkatleri üzerine çeken bitkilerdendir. İlk çiçekleri solduktan sonra yeniden çiçek vermekte zorlanırlar. Peki kalanşo nasıl çiçek açar? İşte detaylar…

KALANŞO NASIL ÇİÇEK AÇAR? (KALANCHOE)

Kalanşo nasıl çiçek açar

Kalanşo çiçeği için ışık, gübre ve sulama üçlüsü çok önemlidir. Kalanchoe’yu tomurcuk vermeye zorlamak için düşük ışık koşullarına sahip bir ortamda bakımı sağlanmalıdır.

Tercihen kışın güney cepheye bakan bir pencerede, yazın ise dolaylı ışık alan doğu ya da batı cepheye yerleştirilebilir.

Bitkinin tomurcuklanma ve çiçeklenme sürecini desteklemek için 14 saat ışıksız ortam, 10 saat ise parlak ışık koşulunda bakımı sağlanmalıdır.

Bununla birlikte süreci desteklemek için bitkiye, dinlenme zamanı, doğru aydınlatma ve iyi bir gübre ile besleme sağlanmalıdır.

Genellikle bitkiyi ilk satın aldığımızda tamamen çiçeklerini açmış olur. Haftalarca bu çiçekler sabit kalır. Genellikle fidanlıklarda bitki doğal sürecinden önce çiçek açmaya zorlanır. Peki doğal sürecinde ne zaman çiçek açar?

KALANŞO NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR? (KALANCHOE)

Kalanşo doğal ortamda yıl boyunca çiçek açar. Fakat saksı içerisinde ve ev ortamında bakan kalanşo bitkisi en çok kışın sonlarından ilkbaharın sonlarına kadar çiçek açar. Aydınlanma arttıkça döngü yavaşlar.

KALANŞO NEDEN ÇİÇEK AÇMIYOR?

“Kalanşo çiçek açmıyor, neden?” sorusu sıklıkla karşımıza çıkıyor. Kalanşo bitkisinin yeniden çiçek açabilmesi için dinlenmesine müsaade edilmelidir. Sonbahar aylarında ve kışın düşük ışık seviyesine maruz kalacağı için bitki çiçek açmaya müsait hale gelir. Ancak daha aydınlık bölgelerdeki bitkinin kış uykusu için düşük ışık saatlerine kadar kapalı bir ortamda bulundurulması gerekir.

Dinlenmeye bırakılmayan, yıl boyunca ışığa doyurulan kalanşolar, ne yazık ki çiçek açamayacak ve sürekli yaprak üretecektir.

Bitkinin solan çiçekleri mutlaka temizlenmelidir. Böylelikle bitki enerjisi doğru yönlendirilecektir.

Yaz mevsiminde iyi drene edilmiş toprakta, güneşli bir alanda bakımı sağlanmalıdır. Sonbaharda ise sulama azaltılmalı ve hava sıcaklığı düşük bir iklimde bakımı sağlanıyorsa bitki iç mekana taşınmalıdır. Böylelikle bitki sonbahardan kış sonuna kadar düşük ışıkta çiçek açmaya hazırlanacaktır.

Kalanşo çiçeği bakımında püf noktalar nelerdir? Kalanchoe nasıl ekilir?