lobelya-çiçeği-bakımı

Lobelya çiçeği bakımı, özellikleri, çiçek açtırma yöntemi

Son güncelleme:

Lobelya çiçeği bakımı ile ilgili detayları bir araya getirdik. Lobelia çiçeği (lobelya) birçok çeşidi olan çekici bir yıllık bitkidir. Hatta bunlardan bazıları bienal türleri de içeriyor. Peki özellikleri nelerdir? Nasıl çiçek açtırılır? Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlattı.

LOBELYA ÇİÇEĞİ BAKIMI (LOBELIA)

Lobelya çiçeği bakımı (lobelia)

Lobelia çiçeği (lobelya), serin havaya sahip, büyümesi kolay, sorunsuz bir bitkidir. Yaz mevsiminde çiçek açmaya başlar ve ilk dona kadar çiçek üretmeye devam eder.

Lobelia tohumları, daha sonra ekilmek üzere doğrudan bahçeye veya iç mekana ekilebilir.

Bu bitkiler tipik olarak tam güneş alan bir alana ihtiyaç duyar. Ancak kısmi gölgeyi tolere edeceklerdir.

Ayrıca çoğu nemli, humus bakımından zengin, hafif asitli toprağı tercih eder.

Yaz ortasında, gelişmiş ısı toleransına sahip olanlar hariç, çoğunun çiçek açmaya devam etmesi için biraz gölgeye ihtiyacı olacaktır.

Özellikle sıcak ve kuru havalarda toprağı eşit derecede nemli tutmak için düzenli olarak sulayın.

LOBELYA TOHUMU NE ZAMAN EKİLİR?

Bölgenizdeki son dondan yaklaşık 10 ila 12 hafta önce iç mekanlarda tohumları filizlendirmeye başlayın. Ufak tohumları toprağın hemen üstüne yayın ve iyice sulayın. Bunları sıcak, iyi aydınlatılmış bir yere yerleştirin. Ve filizlendikten sonra belli bir boya erişince saksı ya da bahçenize dikin.

LOBELYA ÇİÇEĞİ ÇEŞİTLERİ

Beyaz ve mavi Lobelia Erinus

Çok sayıda lobelia bitkisi çeşidi varken, ev bahçesinde yalnızca birkaçı yaygın olarak görülmektedir.

L. inflata (Hint tütünü), L. cardinalis ( Kardinal çiçeği ) ve L. Siphilitica türleri en sık bakım sağlanan türleridir. Beyaz, pembe, kırmızı ve mavi renklerde açan türleri mevcuttur. Bununla birlikte, menekşe mavisi muhtemelen en sık görülenlerden biridir. Bu bitkiler, bordürlerde, derelerde veya göletlerde, zemin örtüsü olarak veya saksılarda, özellikle de asılı sepetler içinde gösterişli şekilde bakılabilir.

LOBELYA ÇİÇEK AÇTIRMA YÖNTEMİ

Yaz sıcağında çiçek açması yavaşlarsa, onları canlandırmanın en iyi yolu yarı yarıya ya da üçte iki oranında azaltmak ve ardından düzenli sulamaktır. Bu budama, yeniden büyümeyi sağlayacak ve sonbaharın soğuk havası geldiğinde bitkileriniz yeniden tam çiçek açmış olacaktır. Ayrıca, daha gür büyümesini isterseniz bitkileri istediğiniz zaman kıstırabilirsiniz. Doğal olarak yeniden tohumlanmalarını istiyorsanız budama yapmaktan kaçının.

LOBELYA NASIL ÇOĞALTILIR?

Lobelya çiçeği bakımı ne kadar iyi olsa da çok yıllıklar kısa ömürlü olma eğilimindedir. Ancak bitkileri ilkbaharda veya sonbaharda bölerek veya bitkileriniz çiçek açtıktan sonra kök kesimler alarak çoğaltmak kolaydır. Bitkinin ömrünü uzatmak için her iki veya üç yılda bir ayırmayı ihmal etmeyin.

Acem Halısı bitkisi bakımı ve özellikleri – Çiçek bakımı ve sulaması nasıl yapılır?