BANYO-AYDINLATMA
BANYO-AYDINLATMA

Doğru aydınlatmayla daha sağlıklı ve şık banyolar mümkün

Son güncelleme:

Doğru seçilmiş bir aydınlatma elemanı, işlevsel açıdan kullanımı desteklerken, form ve yaydığı ışıkla da stilinize vurguyu artırır. Bu sayede de daha şık bir atmosfer yaratır. Peki bunun için ne yapmak gerekir?

PLANLAYARAK BAŞLAYIN

Genellikle gün ışığından fakir olan banyoda atmosferi destekleyen genel bir aydınlatmaya ihtiyaç vardır. Ancak noktasal ışık kaynakları da katkı sağlar.

Öncelikle metrekareyi, ışık kaynaklarını yerleştireceğiniz noktaları düşünerek bir planlama yapın. Çünkü kimi zaman çok beğenerek aldığınız şeyler hiçbir işe yaramayabiliyor.

GÜVENLİK ÖNEMLİ

Banyo aydınlatmasında güvenlik çok önemli. Bu yüzden IP kodlarını bilmek yararlı olabilir. Banyo kendi içinde bölgelere ayrılmış bir alan ve her biri için farklı IP kodlu aydınlatma gerekiyor (Banyo ışıklandırma alanlarını bilmekte fayda var).

Banyo aydınlatmaları, sarkıt olanlar da dahil IP44 olarak derecelendirilir ki bu 2. derece banyo bölgesidir. Bu, ışık kaynaklarını zeminden 225 cm yükseklikte ve lavabodan veya bataryalardan en az 60 cm uzakta konumlandırmak gerektiğini anlatıyor.

BANYODA AYDINLATMA SEÇİMLERİ

  • Model: Sarkıt aydınlatmalar çok elverişli olmasa da eğer banyo tavanınız çok yüksekse, belli güvenlik limitinin (IP kodu) dışında kaldığından kullanmakta sakınca olmayabilir. Yine de yoğun buhar sorun yaratır. Bu yüzden pek çok elektrikçi IP44 olan seçenekleri önerir. Kentsel dönüşüm olmamış bir binada yaşıyorsanız ve eski tip aydınlatma kullanıyorsanız topraklama veya uygun duyun olup olmadığını kontrol ettirin, eski gibi görünen ama yeni üretim seçenekleri tercih edin.
  • Anahtar: Genelde aydınlatma anahtarları banyonun dış duvarında konumlanır. Ancak kordonlu ya da eski tip evlerdeki gibi banyo içinden kumanda edilen seçenekler de vardır. Böyle bir durumda anahtarı mümkün olduğunca kapıya yakın konumlandırın.
  • Malzeme tercihleri: Krom, cam, lake veya pirinç, nikel gibi neme dayanıklı malzemeler kullanın. Ayna yanındaki aplikler veya spotlar için farklı formlar seçerek banyoyu dikkat çekici kılabilirsiniz. Unutmayın banyonun şık olması kadar güvenliği de önemli.

IP KORUMA SINIFI NEDİR?

IP koruma sınıfı elektrikle çalışan aletlerin dış etkenlere karşı dayanıklılığını belirlemek için Avrupa Komisyonu tarafından geliştirilmiş uluslararası bir standarttır. Güvenli çalışma şartlarını belirtmek için elektrikli ürünlere verilen IP kodu 2 veya 3 basamaklı bir sayıdır. IP derecelendirmesinde her bir basamak farklı etkilere karşı dayanıklılığı kolay ifade edebilir.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

Mutfak için doğru aydınlatma nasıl olmalı?