ayna
ayna

Aynalar ile daha geniş ve daha ferah yaşam alanları

Son güncelleme:

Daha genişmiş hissi yaratmak, küçük odaları büyütmek, ferahlatmak ve aydınlık kılmak… Dekorasyonun en işlevsel, şık ve pratik aksesuarları aynalar ile tüm bunlar çok kolay.

EN PRATİĞİ MOBİL AYNALAR

inspirahogar.com

Geniş pencereler genellikle küçük bir odayı daha büyük gibi algılatır. Tek pencereli bir odanız varsa, yaşam alanınızda bir pencere illüzyonu oluşturmak için aynalardan yardım alabilirsiniz:

• Pencerenin karşı duvarını boydan boya ayna geçin. Böylece odadaki doğal ışığı maksimize etmiş, dış mekan görüntüsünü direkt olarak yansıtmış ve kör duvarın daha ferah görünmesini sağlamış olursunuz.

Kalabalık bir resim veya biblo koleksiyonunuzu yerleştirdiğiniz alan olduğundan daha sıkışıkmış gibi görünebilir. Oysa aralara yerleştireceğiniz küçük ayna grupları ya da tek bir büyük boy aynası alanı rahatlatır.

• Biblolarınızı raf veya konsolda yan yana dizilmiş biçimde sergiliyorsanız, aynayı bunların birinin ya da birkaçının tam arkasına yerleştirerek yoğunluk kazandırabilirsiniz.

Küçük ve çok dar yatak odanızda, baş veya ayak ucunuza asacağınız genişçe bir ayna odada derinlik hissi yaratır. Yatak başınız yoksa, aynayı şiltenin bitişinden birkaç metre yukarıdan asarsanız aynı efekti yaratır.

• Yatağın baş tarafında yeriniz yoksa ve sizi çok rahatsız etmeyecekse aynayı yatağın yan duvarında konumlandırmak da odada benzer bir reflekte etki yaratır.

Dar bir mutfağınız varsa, sıkışık ve boğucu hissedebilirsiniz. Stratejik olarak duvar boyunca yerleştirilen uzun bir ayna, küçük bir mutfağı daha büyük algılatır. Asacağınız aynayı dikeyde değil yatayda devam eden bir formda seçin ve alt dolapların olmadığı bir duvar tercih edin.

• Tek bir ayna, alanın daha büyük görünmesini sağlamak için yeterli olur, birden fazla ayna boğabilir.

Mobilyaların arkasına yerleştireceğiniz yere kadar uzanan boy aynası küçük alanda, sıkışık veya dağınık gibi duran mobilyaları derli toplu gösterir.

• Önüne koyacağınız mobilyalarla aynı genişlikte olmasına dikkat edin.

aynalı ev

TERCİHİNİZ TAM BOY BİR AYNAYSA

Aynada kendinizi tek seferde görmekten hoşlanıyorsanız parça aynalar yerine bir tam boy ayna kullanın. Satın alırken baş ve omuzlarınızın aynada aynı anda görünüp görünmediğini kontrol edin. Tüm vücudunuzun enden ve boydan tam olarak sığdığından emin olun.

decorfacil.com

SABİT AYNALAR İLE SÜSLEYİN

Küçük gardırobunuzu her açtığınızda kendinizi biraz klostrofobik hissediyorsanız, kapaklardan birinin iç yüzüne kaplayacağınız bir ayna yansıma yaratarak alanı ferahlatır.

• Odada ekstra bir boy aynası asacak yeriniz yoksa dolap kapısına asacağınız ayna alan kazandırır.

• Tam kapağı kaplamak yerine sadece bir portre aynası da asabilirsiniz.

Dar ve karanlık tezgah üstünüzü set arasını ayna kaplayarak daha aydınlık kılabilirsiniz. Bu küçük mutfağı büyük göstermenizi de sağlar. Eğer temizliği dert ediyorsanız, unutmayın ayna yüzeyleri temizlemek seramiklerden daha kolay.

• Ayna yerine cam tuğla ve mozaikler de işe yarar.

Çekmece alınlarına ya da kapaklara dıştan yapıştıracağınız aynalar, sıkıcı dolapları hareketlendirir.

• Ayna çok maliyetli geliyorsa kendinden yapışkanlı folyo da benzer bir etki yaratır.

HAZIRLAYAN: PELIN ÖZKUL
ÇİZİMLER: NACI KOÇ

Ayna dekorasyonu fikirleri – Ayna dekorasyonu nasıl yapılır? 8 adım

Ayna alırken nelere dikkat etmeliyiz? Ayna dekorasyonu hakkında

https://www.evimdergisi.com.tr/aynalar-hakkinda/

Evde ahşap tepsiden ayna nasıl yapılır? -Kendin yap