alüminyum folyo ile pas lekesi çıkarmak

Alüminyum folyo ile pas lekesini temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Bu hızlı Instagram temizleme hilesi, kulağa sahte gibi gelebilir, ancak profesyonellerin önerdiği eski bir temizlik numarasıdır.

Gümüş eşyalarınızı parlatmak için bulaşık makinenize alüminyum folyo koymanın basit hilesini duymuş olabilirsiniz, ancak evinizin etrafındaki metali parlatmak için benzer bir teknik kullanmayı hiç düşündünüz mü?

Sadece bir folyo topu kullanarak paslanmaz çelikten pas çıkarmak mümkün. Üstelik bunun için hiçbir kimyasala gerek duymuyorsunuz.

Alüminyum Folyo İle Pas Lekeleri Nasıl Temizlenir?  

İlk olarak Claire Douglass Styling tarafından Instagram’da paylaşılan pratik yöntemde, normal bir alüminyum folyo, top haline getiriliyor. Bu folyo topu, banyo radyatöründeki bazı pas lekelerini çıkarmak için kullanılıyor. 

Görüntüler Claire’in pası temizlemek için sadece folyo kullandığını gösterse de , profesyonel temizleyiciler karışıma biraz su eklemenin pas lekelerini çıkarırken daha hızlı ve daha etkili bir temizlik sağlayabileceğini öne sürüyor. Özellikle büyük bir alanda çalışıyorsanız. 

Pro Housekeepers baş hijyen sorumlusu Jennifer Rodriguez, “Paslı yüzeyi temizlemek için, alanı dairesel hareketlerle ovmadan önce folyo topunu biraz suya batırmanızı öneririm” diyor. “Alüminyum kurursa, sürekli bir reaksiyon sağlamak için yeniden ıslatın.”

Jennifer, bu yöntemin bir avantajının, pas folyoya aktarılırken çalışırken ilerlemenizi görebilmeniz olduğuna dikkat çekiyor. Pas çıkarıldıktan sonra, yüzeyi temiz, nemli bir bezle silin ve kuru bir havluyla parlatın. 

ALÜMİNYUM FOLYO NEDEN PASTAN KURTULMAYA YARDIMCI OLUR?

Alüminyum folyo ile pas lekesini temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Spekless Temizleme’de temizlik uzmanı olan Karina Toner, bulaşık makinesinde ve paslı yüzeylerde alüminyum folyo kullanmanın ardındaki mantık bir sır gibi görünse de, çok basit bilimle açıklanabilir, diyor.

“Pas, bir yüzey üzerinde kahverengimsi-turuncu bir tabaka oluşturmak için oksijenle birleşen demirdir. Alüminyum pasa sürtüldüğünde, alüminyum elektron kaybederken, demir oksit (pas) elektron alarak tekrar metale dönüşür. Alüminyum, pası gideren reaktif bir yüzey görevi görürken, aynı zamanda metalin daha fazla paslanmasını önleyen bir oksit tabakası oluşturur’ diye açıklıyor.

Karina, sirke ile temizleme veya limon suyuyla temizleme gibi karışıma bir asit eklenmesinin bu reaksiyonu hızlandırabileceğini ve sürtünmenin folyoyu yıpratmasını önlemek için iyi bir bariyer oluşturabileceğini ekliyor. Folyoyu aside batırabilir veya mümkün olduğunda öğeyi gece boyunca ıslatabilirsiniz, diyor.  

ALÜMİNYUM FOLYO, HER TÜRLÜ PASI GİDERİR Mİ?

Alüminyum, krom ve çelik de dahil olmak üzere her türlü metalden pasın çıkarılmasına yardımcı olan harika bir ev hilesidir. Krom üzerinde folyo kullanırken, yüzeyin çizilmesini veya renginin solmasını önlemek için yüzeyi tuzlu solüsyona batırılmış folyo ile parlatın.

ALÜMİNYUM FOLYO İLE METAL TEMİZLENEBİLİR Mİ?

Alüminyum folyo, paslı olsun ya da olmasın metali temizlemek için harika bir araçtır. Paslanmayan öğeleri, kimyasallar veya çok fazla ovma olmadan kararmayı gidermek için elektrolitik bir etki oluşturmak üzere temiz bir alüminyum folyo şeridi ve biraz kabartma tozu içeren bir kase sıcak suya batırabilirsiniz.  

Alüminyum folyo, evinizdeki metalden pası hızlı bir şekilde çıkarmanın uygun maliyetli harika bir yoludur, ancak bunun yalnızca yüzey pası ve lekelenmesi için pratik olduğunu, daha fazla uzman bakımı gerektirebilecek derin gelişmiş pas için olmadığını belirtmekte fayda var. Aksi takdirde, birçok profesyonel temizlikçinin zorlu işler için başvurduğu akıllı bir araçtır.

Karbonat ile temizlik nasıl yapılır? Karbonatla yapılabilecek 17 çözüm

Tuz ile temizlenebilen lekeler! Evinizin pratik temizlik kurtarıcısı