renk uyumu
renk uyumu

A’dan Z’ye renk rehberi

Bir dekoratör kadar bilgili olmayabilirsiniz; ama renk konusundaki temel kuralları öğrenerek renklerin nerede, nasıl ve hangi kombinasyonlarla kullanılacağını keşfedin!

RENKLER VE DEKORASYON

Ana renkler ve ara renkler aslında sayıca fazla değiller. Ancak işin içine hem bu renkler hem de bu renklerin alt ve üst değerleri girdiğinde, buna bir de renk olmayan beyaz ve siyah eklendiğinde; renkler söz konusu dekorasyon olunca içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Renklerle ilgili usta olmanın ilk kuralı renk çarkını anlamaktan geçiyor.

Pasteller Menekşe, leylak gibi çiçeklerin, masmavi gökyüzünün rengi… Havai mavi, toz pembe, mor ve lila tonları rahatlık ve zindelik hissini arttıran, renk spektrumundaki en huzur veren tonlardan. Aynı zamanda kafanızı rahatlatmak için ihtiyacınız olan meditasyona yardımcı olduğu söyleniyor.

SICAK RENKLER Mİ SOĞUK RENKLER Mİ?

SOĞUK RENKLER

İçinde mavi olan renkler soğuk renklerdir. Bunlar tüm mavileri, yeşilleri ve morları kapsar. Deniz ve gökyüzünü çağrıştırır. Serin hissi vardır.

SICAK RENKLER

İçinde sarı olan tüm tonlar sıcak renklerdir. Bunlar da turuncular, tüm sarılar, pembe tonlarıdır. Güneşi çağrıştırır. Samimi, davetkar bir hissi vardır.

renk uyumuRENK ÇEMBERİ
Ana renkler: Kırmızı, sarı ve mavi
Ara renkler: Yeşil, turuncu, mor
Üçüncül renkler (Karıştırılarak elde edilen tonlar)
– Mavi-mor, Mavi-yeşil, Sarı-yeşil, Sarı-turuncu, Kırmızı-mor

Ton-sür-ton Bir rengin alt ve üst değerlerini bir arada kullandığınızda ton sür ton bir tema yapmış olursunuz.

Zıt renkler Renk çarkında birbirinin tam karşısında olan renklerdir.

Uyumlu renkler Renk çarkında yan yana olan renklere verilen addır.

renk uyumurenk uyumu
Zıt tonlar

Zıt renklerin en fazla ön plana çıktığı fon beyazdır. Zemin ve duvarlarda beyaz kullanarak bu tarz bir atmosfer elde edebilirsiniz.
Zara Home.

Kuzey cephe
Kuzey cepheli bir evde yaşıyorsanız sarı tonların hakimiyetinde yaşam alanları planlayabilirsiniz.
Sirpi marka duvar kağıdı, Hanna Home.

renk uyumurenk uyumurenk uyumu
Hızlı yaşam

Eğer hızlı bir yaşamınız varsa ana yaşam alanında mavi rengi tercih edebilirsiniz.
Enza Home.

Feminen
İyimserliğinden faydalanmak, enerjiyi arttırmak için dişil karakterdeki bir renk olan pembe ve tonlarını tercih edebilirsiniz.
Fresia koltuk, Tepe Home.

Monokrom
Siyah ve beyazın içinde yer aldığı her türlü ton monokromik ton olarak adlandırılır. Siyah-gri-beyaz renk üçgeninde yapmış olduğunuz her türlü dekorasyon kurgusu da monokromik temaya uygun olan bir renk kurgusudur. Siyah ve beyaz dramatik mekanlar yaratma konusunda oldukça iddialı bir renk kombinidir.
H&M Home.

HANGİ RENGİN NASIL BİR ETKİSİ VAR?

Mavi: Çoğu kez gökyüzü ve deniz ile özdeşleştirilen bu tonun sakinleştirici etkisi var. Çünkü denizin hareketlerini çağrıştırır. Dalgalar beynimizde organik ve kimyasal değişikliklere sebep olur. Bu da mavinin neden bizi pozitif ve rahatlatıcı yönde etkilediğinin bir göstergesi. Özellikle yatak odasında kullanılması tavsiye edilir.

Pembe: Feminen bir renktir; canlandırır ve pozitif bir enerji verir. Oturma odası gibi ana yaşam mekanlarında kullanılması önerilir.

Yeşil: Doğa ile özdeşleştirilir. Maviye yakın bir etkisi vardır, sakinleştirir. Yeşile bakmanın beyinde organik değişikliklere yol açtığı bu yüzden de ruhsal olarak kişilere iyi geldiği düşünülür.

Mor: Sofistike bir renk olarak adlandırırız moru. Özellikle çalışma alanlarında odaklanmayı sağladığı için kullanılması tavsiye edilir.

Kırmızı: Mottosu olsaydı herhalde “Haydi canlan biraz!” olurdu. Çünkü o renk camiasında harekete geçirme özelliği ile biliniyor.

Sarı: Güneşin rengidir. İyimserlik pompalar. İştahı açtığı söylenir. Bu sebeple mutfak ve yemek ve odasında kullanılması tavsiye edilir.

NASIL MOODBOARD OLUŞTURURSUNUZ?

Eğer sıfırdan evinizin bir odasını ya da tümünü dekore ediyorsanız moodboard, işleri büyük ölçüde kolaylaştırmanızı sağlar.

Moodboard boş beyaz bir zemin üzerine dergi gibi size ilham oluşturabilecek yerlerden kestiğiniz fotoğraflar, boya örnekleri, kumaş parçaları, hatta bazen seramik karolar, doğadan topladığınız yaprak ya da deniz kabuğu gibi objelerin renk, doku ve desenleriyle oluşturduğunuz tabloya verilen addır.

Moodboard’unuzu oluştururken mutlaka önünüzde bir renk çarkı bulunsun. İlham alacağınız nokta bu renkler olacaktır. İzleyeceğiniz renk kombinasyonları da ton-sür-ton, uyumlu ya da zıt renklerden biri olabilir. Bu temaları siyah ve beyaz ekleyerek de kullanabilirsiniz.

BUNU BİLİYOR MUYDUNUZ?

Sarı: En parlak renk. Dikkat çekmek için çığlık atar; bu yüzden uyarı ışıklarında sarı tercih edilir.

Kırmızı: En uzun dalga boyuna sahip olan kırmızı renk, özellikle de koyu bir arka plan ile birlikte kullanıldığında öyle şiddetlidir ki, bir görüntüde yer alan küçücük kırmızı bir leke bile görüntünün her yerini etkiler.

Mavi: Dünyanın hakim rengi, yeryüzünde en çok alanı kaplaya renktir.

Mor: En kısa dalga boyuna sahip renktir, geleneksel olarak asaletle ilişkilendirilir.

https://www.evimdergisi.com.tr/burcunuza-gore-renk-secimi/