15 evde düzen ve depolama fikri ile alanlar rahatlasın

Mutfak, banyo ve antre… Bir evde insan trafiğinin en yüksek olduğu bu ortak yaşam alanları için, pratik depolama ve organizasyon fikirleriyle kalıcı bir düzen sağlayabilirsiniz.

BANYOYA GİRDİĞİNİZDE İÇİNİZ AÇILSIN

– Çoğunlukla evin en küçük odası olan banyo özellikle bir aileyseniz en kalabalık odasına dönüşebilir. Evde sadece tek bir banyonuz varsa bu alanın hem çok düzenli, hem de şık olması gerekir ki konuklarınız için de her daim kullanıma hazır olabilsin.

– Eğer zemin alanınız yeterli değilse lavabo altı alanları ve duvar alanlarını değerlendirmeye çalışın. Yer sıkıntınız yoksa ayaklı dolaplar da tercih edebilirsiniz.

– Kapaklı kutu ve sepetler irili ufaklı banyo gereçlerini bir yerde tutmak için idealdir.

– Banyonuz ister büyük, ister ufak olsun eşyalarınızın büyük bir kısmını kapakların ardına gizlemeniz gerekir. Çünkü banyoda ancak bu sayede dingin ve ferah bir atmosfer yaratabilirsiniz.

– Pratik bir kullanım için günlük çok kullanılan eşyaları elinizin altında tutmanız gerekir. Bunun için açık raf ünitelerini değerlendirebilirsiniz.

Ikea.

HER DAİM DÜZENLİ VE DAVETKAR BİR MUTFAK

– Mutfak eşyaları pek çoğumuzun sevdiği eşyalardır. Favori fincan, tabak ve bardakları sergilemek için açık raf sistemleri düzenin yanı sıra sergileme fikri olarak da idealdir.

– Mevcut depolama alanınızı artırmanın yollarını arayabilirsiniz. Kancalar, seyyar raf ya da ayaklı dolap içi raf düzenekleriyle derin olan dolapların hacminden tam anlamıyla faydalanabilirsiniz.

– Köşeler için raylı dolap içi düzenekler kullanabilir; dolap arkalarını askı ve raf düzenekleriyle tam kapasite değerlendirebilirsiniz.

– Mobilyaları çift işlevli kullanabilirsiniz. Örneğin bir ada ünitesini hem yıkama ve hazırlık alanı gibi değerlendirebilir, hem de depolama ve yemek masası gibi kullanabilirsiniz.

– Çekmece içlerini eşyaların cinsine göre organize etmeniz, ayırıcılar kullanmanız önemli. Erzaklar için kavanozlar kullanabilir, bu kavanozları etiketleyerek aradıklarınızı kolayca bulabilirsiniz.

Koçtaş.

EVE GİRER GİRMEZ DÜZENİ HİSSETTİRİN

– Yetersiz depolama alanı sebebiyle antreniz yağmur botları, şemsiyeler, montlar gibi eşyalarla kolaylıkla bir savaş alanına dönüşebilir. Alanı doğru ve iyi planlamak ilk işiniz olsun.

– Bu alanı, küçük bir giysi odası gibi düşünebilirsiniz. Ayakkabılık, ailenin tüm bireyleri için yeterli büyüklükte bir gardırop ideal olur.

– Sıklıkla kullanılan eşyalarınız için ayaklı bir askılık edinin.

– Antreyi aynı zamanda dekorasyonun bir parçası haline getirmek için açık raf ünitleri de tercih edin. Faturalar ve anahtarlık için kapaklı ve mat yüzeyli kutular kullanın.

– Antrede alan sıkıntınız varsa kayar kapaklı dolaplar ya da makaslı dolap sistemleri tercih edin.

Mutfak düzenleme ipuçları ve mutfak düzeni için pratik fikirler

Antrede düzen nasıl sağlanır? Pratik fikirler

İlginç depolama fikirleri ile hem düzenli hem dekoratif olun

Misafir odasında düzen nasıl olmalı? Yatılı misafir düzeni