yüksek tavanlı banyo
yüksek tavanlı banyo

Yüksek tavanlı ev dekorasyonu ve alçaltmanın yolları

Son güncelleme:

Yüksek tavanlı evler için dekorasyon önerileri ve dikkat edilmesi gereken noktaları anlatıyoruz. Yaşam alanlarında her zaman alçak tavan bir problem teşkil etmiyor. Bazen de, yüksek tavanlar dekorasyon açısından sorun oluşturuyor. Özellikle banyo gibi ıslak hacimlerde tavanı alçaltmanın, işinizi kolaylaştıracak bazı püf noktaları var.

BANYODA YÜKSEK TAVAN SORUNU

Doğası gereği bir ıslak hacim olan banyoda nemi yok etmek, mekanı ısıtarak, yani nemi kurutarak mümkün oluyor. Özellikle kış aylarında havaların soğumasıyla nemli ve soğuk banyoları ısıtmak mevcutta zor iken bir de buna yüksek tavan eklendiğinde daha da güçleşebiliyor.

Ayrıca alçak tavanlı bir banyoda daha az malzeme kullanırsınız. Mesela daha az seramik daha az alçı ya da boya gibi… Üstelik tavanı alçaltmak dekorasyon açısından bir denge de yakalamanızı sağlar.

Yüksek tavanlı banyolar

TAVANI ALÇALTMAK NE KADAR KOLAY?

Tavanı alçaltmanın en kolay yolu hiç kuşkusuz ki alçıdan bir asma tavan yaptırmaktan geçiyor. Mevcuttaki tavanınızın yapı güvenliği sebebiyle hiçbir şekilde yüksekliğini değiştiremezsiniz; ama kolaylıkla bir asma tavan yaptırabilirsiniz. Metal ya da ahşap iskeletli alçıdan asma tavanlar kısa bir sürede banyo tavanınıza monte edilebilir. Burada dikkat etmeniz gereken, neme dayanıklı bir boya kullanmanız gerektiğidir.

ASMA TAVANI KİME YAPTIRABİLİRSİNİZ?

Yüksek tavanlı banyolar ya da odalar için asma tavan yapılabilir. Asma tavan konusunda uzmanlaşmış firmalar ya da alçı işleri yapan ustalar genellikle asma tavanları da yapabiliyor. Ayrıca boya ve dekorasyon işleri ile ilgilenen firma ve ustalardan da yardım alabilirsiniz.

ÇOK FONKSİYONLU BİR TAVAN İSTERSENİZ NE YAPMALISINIZ?

Asma tavanı yaptırırken bu modüle nemi tahliye etmesi için bir havalandırma fanı dahil edebilirsiniz. Ayrıca asma tavanınızda ısı yalıtımlı malzemeler tercih etmeniz rutubeti önlemenin de önüne geçer. Böylelikle banyo boya, duvar kağıdı uygulanan yüzeyleri de daha uzun süreli kullanabilirsiniz.

YÜKSEK TAVAN İÇİN AYDINLATMA

Ayrıca aydınlatma modülleri dahil ederek banyoda çok şık aydınlatmalar yaptırabilirsiniz. Banyoya derinlik kazandıracağınızdan şüpheniz olmasın. Asma tavan kullanmanın en güzel taraflarında biri de kablo, boru gibi yüzeyde görünme ihtimali olan şeyleri saklayabilmenizdir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Alçak tavanlı ev dekorasyonu: Aydınlatma ve perde seçimine dikkat

Alçak tavanlar yükseliyor

Alçak tavanı yüksek göstermenin yolları