Ev turu: Yeniköy’de 50 metrekarede tek kişilik yaşam

Yeniköy’de bahçe içinde, tek katlı, küçücük bir evdeyiz. 1+1 evde yeme, oturma, çalışma ve pişirme fonksiyonları aynı mekanda çözülmüş.

Ev turunda bu kez, Yeniköy’de sessizliğin içinde konumlanmış minicik bir evdeyiz. 1+1 olarak konumlanan ev, açık mutfak, salon, cumba ve yatak odasından oluşuyor. Ev sahibesi 5 yıl önce taşınmış buraya. Müstakil olması, bahçesinin bulunması cezbetmiş onu:

“Bu evi tercih etmemin en büyük sebebi müstakil olması. Ayrıca konumu sayesinde üç dakikada hayatın içine karışıyorsunuz. Eve gelince araç ve insan sesi, trafik hiçbir şey yok.”

EVİN İÇ KONUMUNU DEĞİŞTİRDİ

Ev sahibesi taşındığında evin iç konumunu çok sevmemiş ve değiştirmiş:

“Mutfak denize bakan anlamsız bir yerde idi onu daha iç tarafa alıp renklerini istediğim gibi yaptırdım. Yatak odasını genişlettim. Çok daha kullanılır bir alan oldu.”

ESKİ VE YENİ MOBİLYALAR

Evde eski ve yeni mobilya ve aksesuarlar karıştırılarak kullanılmış. Krem, bej gibi açık renkler mor ve turkuaz ile buluşmuş. Ev sahibesi daha çok hayatına dokunan renkler ve karakterine uyan objeler kullanmayı tercih etmiş.

Dekorasyon aşamasında, yakın arkadaşı Muzna Abdülhamit de ev sahibesine yardımcı olmuş. Bazı mobilya ve objeler onun imzasını taşıyor. Ev sahibi yaşam alanında çok sevdiği ve koleksiyonunu yaptığı objelere de yer vermiş. Bunlar melekli aksesuarlar ve kar küreleri.

EŞYALAR TEK TEK SEÇİLDİ

Yeniköy’de bu güzel evdeki eşyaların çoğu gördükçe ve sevdikçe tek tek alınmış sahibesi tarafından. Hepsi ayrı ayrı mağaza ve dükkanlardan alınmış. Evde Ayvalık’tan Çağlayan’a Şişhane’den Alaçatı’ya kadar birçok yerden alınmış eşya bulunuyor. Zeminde ise parke üzerinde Karadağ kilimleri tercih edilmiş.

SALON

Ev küçük olduğu için renkli ürünler tercih edilmiş. Sehpa özel yapım. Mor ve turkuaz berjerler Muzna Abdülhamit imzalı. Sırtlarına melek kanadı işlenmiş.

CUMBA

Bu alanda keyifli bir oturma ve çalışma köşesi düzenlenmiş. Komple pencere olduğu için her zaman güneş alıyor. Ayrıca bahçeye baktığı için de keyifli bir dinlenme alanı oluşturuyor.

MELEKLER

Evdeki aksesuarlarda bir detay ön plana çıkıyor: Melek figürleri… Ev sahibesi bu figürü çok sevdiği için evinde melekli bir çok aksesuara yer vermiş.

ŞÖMİNE KEYFİ

Şöminenin yanında keyifli bir köşe oluşturulmuş. Duvarı bebeklik kıyafeti süslerken berjer ise Muzna Abdülhamit tarafından 100 senelik bir kaftandan yapılmış.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: İBRAHİM ÖZBUNAR

Evim 2017