Yaz-mevsimi-için-yastık-ve-yorgan-seçimi

Yaz mevsimi için yastık ve yorgan seçimi nasıl olmalı?

Son güncelleme:

Yaz mevsimi için yastık ve yorgan seçimi nasıl olmalı? Lova Yatak Ürün ve Marka Direktörü Can Arıkan, detayları anlattı.

YAZIN YASTIK VE YORGAN SEÇİMİ NASIL OLMALI?

“Yorgan seçiminde TOG (yalıtım gücü) değeri, bir yorganın vücudunuzdan yayılan ısıyı ne oranda muhafaza edebildiği konusunda belirleyicidir. TOG değeri yüksek olan bir yorgan ısıyı daha iyi tutarak, daha sıcak bir uyku iklimi vadeder. Dolayısıyla kaz tüyü yorgan kullanıyorsanız yaz için, 6,5 TOG değerinde bir seçim uygun olur.

Tela yorganların ısı tutma kapasitesi düşük olduğu için bu yorgan türünü ılıman iklimlerde tercih edebilir ya da mevsim geçişlerinde kullanabilirsiniz.

Mikrojel yorgan nemi iyi çeker, mikrofiber yorganlar ise terleme yapmadığından yaz için uygun alternatifleri oluşturur.

Her mevsime uyduğu için 4 mevsim yorgan ve bambu yorganlar ise yaz ayları için tercih edilebilir.

Yastık seçiminde her şeyden önce vücudun anatomik yapısına uygun bir tercih yapılması en önemli konu. Özellikle uyku pozisyonuna göre doğru yükseklik ve sertlikte yastık seçimini yaptıktan sonra diğer ihtiyaçlara göre dolgu malzemesine bakılmalı.

Yan yatanlar omuz genişliği etken olduğu için daha yüksek ve sert yastıkları, sırt üstü yatanlar orta yükseklik ve orta sertlikte yastıkları, yüz üstü yatanlar ise daha ince ve yumuşak yastıkları tercih etmeli. Bu eşleşmeyi yaptıktan sonra, özellikle yaz aylarında terlemeyi engelleyici, nefes alan yastıkları seçmek önemli.

Hem dolgu maddesi hem de dış yüzeyinde kullanılan kumaş, yüzde yüz pamuk ya da yün gibi doğal olmalı. Böylece terlerseniz dahi koruyucu kılıfı sık sık yıkayarak uyku ortamınızın temiz ve ferah kalmasını sağlayabilirsiniz.

Nevresiminizde kullandığınız yastık kılıfının da pamuk, pamuk saten, pamuk ranforce gibi kumaşlardan üretilmesine dikkat etmek gerekir.”

Yatağı tazelemenin ve serin bir uykuya geçmenin yolları

Yorgan, kışlık kıyafetler, halı gibi tekstil ürünleri nasıl saklanmalı?

Yatak, yastık ve yorganlarda kullanılan dolgu malzemeleri