yavru-köpeklere-tuvalet-eğitimi-nasıl-verilir

Yavru köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Yavru köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? Evde köpek beslemeden önce tuvalet eğitimi konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Veteriner Hekim Altuğ Özer, evimdergisi.com.tr okuyucuları için yavru köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? sorusunu yanıtladı.

YAVRU KÖPEK NE ZAMAN ANNESİNDEN AYRILABİLİR?

Yavru köpeklerin, annesini emmesi ve bağışıklık sisteminin oturması açısından  2 aydan önce anneden ayrılması önerilmemektedir.  2 aylık yavru köpeği aldığınızda zaman muhtemelen tuvalet eğitimi olmayacaktır.

YAVRU KÖPEĞE TUVALET EĞİTİMİ NE ZAMAN VERİLİR?

2 aylık köpek yavrusunu sahiplendikten hemen sonra tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Ana kural; yavruyu ne kadar izlerseniz o kadar çabuk öğrenir.

YAVRU KÖPEK NE ZAMAN DIŞARI ÇIKARILIR?

Aşıları tamamlanmamış bir yavruyu mikroorganizmalara karşı savunmasız olduğu için dışarıyı çıkarmanız doğru değildir. Aşı programı bitene, 4 aylık olana kadar evde eğitim vermek gerekir.

YAVRU KÖPEKLERE TUVALET EĞİTİMİ NASIL VERİLİR?

Yavru köpekler yemek yedikten yarım saat ya da bir saat sonra tuvalete gitmek isteyecektir. Yavruya günde 3 defa yemek vermeniz yeterlidir. Yemek sonrası yavru tuvaleti gelince huzursuzlanacaktır. Takip edip yavruyu doğru yere yönlendirmeli ve ihtiyacını giderince severek ödüllendirmelisiniz.

İlk olarak yavrunun tuvaletini yapması gerektiği bölgeyi seçmeliyiz bu bölge sizin hayvanı sürekli takip edebileceğiniz ve de hayvanın kolaylıkla ulaşabileceği bir nokta olmalıdır. Seçtiğimiz bölgenin bir bölümüne gazete kağıtlarıyla kapladık ilk etapta gazete sayfalarının miktarı ve alanı geniş tutulmalıdır. Tuvaleti geldiğinde köpek bu alana getirilmeli ve tuvaletini yapana kadar burada tutulmalıdır. Alanda mutlaka idrar ya da kaka kokusu bulunmalıdır.

Yavru gazetenin dışına tuvaletini yapabilir. Böyle bir durumda kokuyu gazete kağıdına geçirin ve gazete dışında kalan alanı koku kalmayacak şekilde temizleyin.

Köpek tuvaletini doğru bir şekilde yapmayı başarırsa sevin, övün ve ödül maması verin. Gazete kağıdına tuvaletini yapmaya alıştıktan sonra gazete kağıtlarını yavaş yavaş azaltın ve onu sabit bir alana tuvalet yapması için yönlendirin.

Yavruyu kesinlikle cezalandırmayın. Sık sık ödüllendirin. Yaklaşık bir haftada eğitimi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

YAVRU KÖPEK EVDE BİR YERE TUVALETİNİ YAPARSA NE YAPILMALI?

Yavru köpek ihtiyacı geldiği anda düşünmeden oranın neresi olduğunu umursamadan ihtiyacını giderecektir. Bu da evde hoş olmayan kötü bir koku oluşmasına neden olacaktır. Eğitime başlamadan önce eğer yavru ev içinde bir yere tuvaletini yapmış ise o bölge mutlak suretle hijyen sağlanacak ve koku kalmayacak şekilde çamaşır suyu ile temizlenmelidir. İyi temizlenmeyen bir bölge yavrunun bundan sonraki tuvalet ihtiyaçlarını gidermesi için uğrağı haline gelecektir..

Köpeğiniz 2 aydan büyük olsa da mekanizma ve yapılması gerekenler aynıdır. İsteğinize göre evde bir tuvalet yeri belirlemek ya da dışarıya alıştırmanız mümkündür. Köpeğinizin aşı programı bittikten sonra dışarı çıkarmaya başladığınızda ise yemeklerden sonra dostunuz tuvaletini dışarı yapmaya alışacaktır. Yemeklerden yarım saat kadar sonra parka çıktığınızda daha önceden koku bulunan bölgelere dostunuz tuvaletini yapacaktır. Yine tuvaletini yaptıktan sonra köpeğinizi sevip, aferin deyip ödüllendirmek önemlidir.

Köpek yaşı nasıl hesaplanır? İşte köpek yaşı tablosu

Yavru kediye tuvalet eğitimi nasıl verilir? Kedi kumu nasıl seçilir?