Köpek-yaşı-nasıl-hesaplanır

Köpek yaşı nasıl hesaplanır? İşte köpek yaşı tablosu

Son güncelleme:

Köpek yaşı nasıl hesaplanır? sorusu pek çok hayvanseverin merak ettiği konulardan biri. Veteriner Hekim Dr. Hunter Finn merak edilen bu sorunun yanıtını köpek yaşı tablosuyla verdi. Siz de köpek yaşı hesaplama ile ilgili detayları merak ediyorsanız, işte “Köpek yaşı kaç insan yaşına eşit?” sorusunun yanıtı, köpek yaşı tablosu ve detaylar…

Bir insan yılının 7 köpek yılına eşit olduğu söylentileri ile ilgili “Bu doğru değil” diyen Veteriner Finn, “Aslında, 1 insan yılı, köpeğinizin 31 insan yılına eşdeğer yaşlandığı anlamına gelir!” dedi.

KÖPEK YAŞI KAÇ İNSAN YAŞINA EŞİT?

1 = 31 korkutucu görünse de paniğe gerek yok.  Veteriner Finn sözlerine şöyle devam ediyor; “1 yaşındaki bir köpek 31 yaşındaki bir insana eşit olsa da 2 yaşındaki bir köpek 49 yaşında sayılabilir. Yani 2 yaşındaki köpeğiniz 62 yaşında değildir. Aslında, 7 yaşındaki bir köpeğin yaşı 62’ye eşittir ve 8 yaşındaki bir köpeğin yaşı 64’tür.”

Yaşlanma yıllar geçtikçe ve bu durum köpek sahiplerini biraz rahatlatabilir. Köpeğin yaşını bildiğinizde buna göre hareket edebilir ve ona daha iyi bakabilirsiniz.

5 YAŞINDAKİ BİR KÖPEK YAŞLI MIDIR?

Veteriner Hekim Dr. Hunter Finn köpek yaşını hesaplama konusunda sözlerine şöyle devam ediyor;

“Şöyle düşünün; yaşlandıkça sağlığınıza daha fazla dikkat etmeniz gerekir. 10 yaşındayken, büyük bir ağaca tırmanabilirsiniz. Zamanla, vücut daha az çevik hale gelir ve çok sayıda başka sorun ortaya çıkar. Köpeğiniz için de tamamen aynı! Köpek 5. yaş gününe yaklaşıyorsa, sağlığı 50 yaşındaki bir erkeğe daha yakındır, bu yüzden muhtemelen daha fazla dikkate ve sık kontrollere ihtiyacı vardır.”

KÖPEK YAŞI HESAPLAMA İLE İLGİLİ BİLİMSEL ÇALIŞMALAR VAR

Köpek yaşı nasıl hesaplanır? sorusunun yanıtına aşağıdaki köpek yaşı tablosu ile ulaşabilirsiniz.

köpek yaşı tablosu

California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar, bir hücre, doku veya organizmanın yaşını belirlemeye yönelik yönteme odaklanan bir çalışma yayınladı. 

Oluşturulan formül, köpeklerin ilk yıllarında oldukça hızlı olgunlaştığını ve yaşlandığını ve bir yıldan daha kısa sürede insan temelli olgunluğa ulaştığını gösteriyor. 

Kıdemli yazar Trey Ideker, “Düşündüğünüzde bu mantıklı geliyor – sonuçta, dokuz aylık bir köpeğin yavruları olabilir, bu yüzden 1: 7 oranının doğru bir yaş ölçümü olmadığını zaten biliyorduk” diyor.

KÖPEK IRKLARINA GÖRE YAŞLANMA HIZI DEĞİŞİYOR MU?

Köpek yaşları ile ilgili tartışma hem köpek sahipleri hem de bilim adamları arasında devam ediyor. 2013 yılında, American Naturalist dergisinde, daha büyük köpek ırklarının daha küçük köpeklerden daha hızlı yaşlandığını gösteren çalışma hakkında bir makale yayınlandı.

Birkaç yıl önce, American Kennel Club bile bu konuya değindi ve daha küçük köpeklerin bir insan yılında yaklaşık 15 yaşına, daha büyük köpeklerin ise aynı sürede 12 yaşına geldiğini belirtti.

KÖPEK YAŞI TABLOSU

köpek yaşı tablosu

Yavru köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir?