Yavru kedi eve nasıl alışır? Ne yapmalı?

Son güncelleme:

Yavru kedi eve nasıl alışır? Yavru kediyi eve alıştırmak için ne yapmalı? Yeni yavru kedinizle olan hayatınız eve dönüş yolculuğunda başlar. İlk olarak, kediler her zaman arabada bir tür evcil hayvan taşıma kutusunda-çantasında taşınmalıdır. Yavru kedinize kapalı bir yerde durmayı öğreterek, güvenliğini sağlamanın yanında gelecekteki araç yolculukları için de tecrübe kazandırmış olursunuz.

Eve geldikten sonra yavru kediyi ilk olarak yiyecek, su ve kedi kumunun bulunduğu sessiz bir alana koyun. Yavru kedi çok küçükse, ilk olarak alçak kenarları olan küçük bir kutuya ihtiyacınız var. Mümkünse yavru kedinin yatacağı alanın altına yumuşak bir kumaş serin.

Kedinizi gözetim altında tutamayacağınız zamanlarda güvende olması için emniyetli bir alan oluşturun. Bu alanda yemek kabı, su kabı, tuvalet kabı, oyuncakları, tırmalama direği ve yatağı olmalıdır. Tüm bu ihtiyaçların bulunacağı kadar geniş bir alanınız olduğundan emin olun.

YAVRU KEDİ EVE NASIL ALIŞIR?

Tüm yavru kedilerin ve kedilerin yeni çevrelerini araştırmak için zamana ihtiyacı olacaktır, ancak bir yavru kedinin saklanabileceği veya sıkışabileceği köşeler ve boşluklar var mı diye bölgeyi kontrol ettiğinizden emin olun. 

Yeni bir yavru kedi için, başlangıçta mevcut alanı sınırlandırırsanız, daha kolay alışmasını sağlayabilirsiniz. Kedinizin zıplayabileceği ya da tırmanabileceği alanları kontrol edin. Elektrik kabloları gibi potansiyel tehlike içeren alanları kontrol altına alın. Paket lastikleri, ataçlar ya da çocuk oyuncakları gibi çiğneyip yutabileceği malzemeleri uzaklaştırın.

Yavru kediler doğal kaşiflerdir ve mümkün olan her şeye tırmanmak için pençelerini kullanırlar. İlk birkaç haftada, evin odalarını sırayla tanıtmak kedinizin davranışlarını izlerken keşfetme anını da izlemenize olanak tanır.

Yavru kedi evinize keşfettikçe alışacaktır. Onu çok bunaltmamalı, tehlikeli alanlara girmesine karşı da sıklıkla izlemelisiniz.

YAVRU KEDİ SAHİBİNE NASIL ALIŞIR?

Yavru kediyi kendinize alıştırmak için en iyi yöntem oyun oynamaktır. Onu kedi oyuncaklarıyla oynatabilir, sakince sırtını okşayabilirsiniz. Bir süre sonra kendisi de sizinle iletişim kurmaya başlayacak, oyun oynamak için ya da mama istemek için yanınıza gelecektir.

Yavru kediye tuvalet eğitimi nasıl verilir? Kedi kumu nasıl seçilir?

Kedilere verilmemesi gereken yiyecekler: Bu 9 besini uzak tutun