Ege’de sakin ve otantik bir köy evindeyiz

Ev turu: Ege’de sakin ve otantik bir köy evindeyiz

İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı İnecik köyündeki taş ev, büyük şehirden kaçmak istendiğinde sığınılabilecek küçük metrekareli büyük bir keyif noktası. Sade ve otantik dekorasyonu ile bulunduğu yerin ruhuyla da örtüşüyor.

Büyük şehirde yaşarken çoğumuzda her zaman bir kırsala, bir taşraya, bir sayfiyeye, hatta bir köye gitme hayali vardır. Bazılarımızda bu sadece bir özlem ve bir hayal olarak kalırken, bazılarımız bunu gerçekleştirip keyfini sürebilmekte. Bugün toplam 30-35 hanenin bulunduğu İnecik Köyü’nde ağırlıklı olarak yaşlılar yaşasa da yurt dışında yaşayan ama yazları buraya dönen aileler de var.

Ziyaret ettiğimiz evin sahipleri de onlardan biri ve ev, New York’ta yaşayan bir çifte ait.

Bahçe
Masa, köydeki marangozhanede yapılmış. Sandalyeler Mudo Concept’ten, masa örtüsü Zara Home’dan, tabak takımı H&M Home’dan alınmış.

Onlar burayı avluyu paylaştıkları, Londra’da yaşayan komşularıyla beraber 2002 yılında satın almışlar. Bugün, yanda komşulara ait kulübeden eve dönüştürülmüş iki katlı bir ev, ortada 15-20 kişinin ağırlanabildiği ortak bir avlu ve sayfalarımıza yansıyan, tül perdeden içeri girdiğimiz bir köy evi var.

Evin arka cephesindeki pencerelerden bitişik nizam, içi boş başka bir köy evi görülüyor. Bizim ziyaret ettiğimiz evin griye boyalı ahşap kepenkleri, yerine özel imalat olarak İnan Mobilya’ya yaptırılmış. Saksılar köye kamyonla bu tarz ürünler getiren bir esnaftan satın
alınmış. Avludaki mavi masa Mudo Concept’ten, beyaz şezlonglar Beymen Home’dan.

50 METREKARE KULLANIM ALANI VAR

Bu ev yaklaşık 50 m2 kullanım alanına sahip. İçeri girer girmez evin orijinal havasını soluyoruz. Yüksek tavan ve pencereler hemen dikkat çekiyor. Belli ki iki katlı evin ara zemini tamamen yok edilip bugünkü asma kat yapılmış.

Evin alt altında açık mutfaklı salon ve banyo; asma katta ise yine açık plan bir oda yer alıyor. Zeminlere rabıta döşenmiş. Ancak, salona girişte, orta avludaki dere taşlarının devam ettiği de görülüyor.

EV TURU

Ev sahipleri evi satın aldıklarında köklü bir tadilata girişmiş. Orijinal taş duvarlar muhafaza edilerek, doğramalar elden geçirilmiş. Üst kata çıkan demir merdivenlerle tırabzanlar eve özel olarak tasarlanmış.

Deri koltukların üzerindeki yastıklar Bodrum Bitez pazarından alınmış. Şömine üzerindeki keçi tablosu ev sahibesinin ressam eşi Mark McConnel Sweeney tarafından yapılmış.

Mutfağın açık plan olması da pratik bir seçim olurken banyoya giriş, üst kata çıkılan merdivenin altından düşünülmüş. Evin soğuk kış günlerinde ısınması şömine ile sağlanıyor. Zaten ev, kışları çoğunlukla kapalı olduğu için kalorifer sistemine gerek duyulmamış.

Ahşap merdivenle üstteki pencerelere ulaşılıyor. Şömine önündeki deri koltuklar ve deri kaplı alçak sehpa Hakan Ezer hediyesi. Antika sehpa ve üzerindeki kristal karaflar aileden
kalma. Zemindeki hasır halı Ikea’dan. Sedir oturma köşesindeki işlemeli yastıklar Kapalı Çarşı’dan.

SADE DEKORASYON ÖN PLANDA

Evdeki sade dekorasyon, ihtiyaca yönelik kurgulanmış. Ev sahiplerinin zevk ve beğenisine uygun deri koltuklar, işlemeli yastıklar, antika sehpa ve ahşap sandalyeler eve şıklık getirirken yaşama zarafet ve keyif katıyorlar.

Mutfak eve özel üretilmiş, dolaplarla düzenlenmiş. Mermer tezgaha Ikea lavabo eşlik ediyor. Sarkıt lamba Ikea’dan. Cam önü eski vantilatör Çukurcuma’dan alınmış.

Ege ruhunu kaybetmeden keyifli bir yaşam alanı yaratmak isteyen ev sahipleri, genel olarak az ve öz eşya kullanımı ile çözümü bulmuşlar. Eşya seçimleri arasında aileden kalma parçalar ve İstanbul’daki evden getirilenler de mevcut.

İşlemeli yastıklar Kapalı Çarşı’dan, mumluklar New York’tan alınmış. Kristal karaf ve kadehler aileden kalma. Kesme tahtaları ve servisler çeşitli seyahatlerde toplanmışlar.

ESKİLER DEĞERLENDİRİLİR

“Eskiler değerlendirilir!” mantığıyla ilerlenmiş. Burada yaşam daha çok yaz aylarında olduğu için ortak avlu, evin en çok kullanılan yeri olma özelliğini taşıyor. Evin iç ve dış cephelerindeki taş dokuya uygun sedir oturma bölümü, doğal dere taşlarından yapılmış zemin ve griye boyalı ahşap kepenkler, dışarıda yapılan işlerin başında geliyor. Peyzaj, yan komşuların da desteğiyle asma ve saksı çiçekleriyle düzenlenmiş.

Yatak odasındaki hasır sandık Urla’daki bir eskiciden, başucu aydınlatması Amsterdam’dan alınırken kırmızı battaniye İstanbul’daki evden getirilmiş. Perdeler anneanneden kalma.

Arnavutköy’de 125 m2’lik çatı katı: Boğaz’da Paris havası

Etnik Ege stilinin şifreleri: Doğal ve dingin mekanlar