Yasemin çiçeği bakımı nasıl yapılır? Yasemin nasıl çoğaltılır?

yasemin-çiçeği-bakımı
yasemin-çiçeği-bakımı

Yasemin çiçeği bakımı hakkında püf noktaları bir araya getirdik. Yasemin çiçeği nasıl çoğaltılır? Sulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? sorularının yanıtını Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, Evim’e anlattı.

YASEMİN ÇİÇEĞİ BAKIMI *

Kokusuyla büyüleyen akdeniz ve ege bölgesinde yaz aylarında bolca karşılaşabileceğiniz bitkilerden biridir yasemin çiçeği.

Nem oranı yüksek topraklarda yaşamayı sever. En fazla ilkbahar ve yaz aylarındaki nemli toprağı sever. Aydınlık ve havadar bir ortamda sağlıklı gelişim gösterir.

Hassas bir bitki olduğu için bitlenmeye müsait bir bitkidir.

Yasemin çiçeği nasıl çoğaltılır

YASEMİN ÇİÇEĞİ GÜNEŞ İHTİYACI *

Yasemin bitkisi güneşi çok sever. İç mekanda günde en az dört saate kadar güneş aldığından emin olun. Eğer evinizin içi güneş almıyorsa mutlaka balkonda güneşlendirmeyi ihmal etmeyin.

TOPRAK SEÇİMİ VE TOPRAK DEĞİŞİMİ *

Hafif kumlu, humuslu, iyi drenajlı toprakları sever. Yasemin çiçeği için toprak değişimini ilkbahar mevsiminde yapabilirsiniz. Yasemin çiçeği, çiçeklerini açtığı dönemde özellikle yazın daha çok sulanmalıdır.

YASEMİN NE ZAMAN ÇİÇEK AÇAR? *

Yasemin çiçeği, ilkbaharda çiçeklerini açar ve sonbahara kadar çiçek açmaya devam eder. Yasemin çiçekleri beyaz veya krem renklerinden oluşur.

YASEMİN NE ZAMAN BUDANIR? *

Yasemin çiçeği bakımı için budamakta çok önemlidir. İlkbaharda yapraklarını dökmüş olan yasemin çiçeğini rahatlıkla budayabilirsiniz.

YASEMİN ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR? *

Yasemin çiçeği çelikleme yöntemiyle çoğaltılır. Bitkinin tepesinden en az 10 cm uzunluğunda bir dal steril edilmiş düz uçlu bir kesici ile kesilir. Suda köklendirmeye bırakılır. Köklenme gözlendikten sonra uygun toprak ve ortam koşullarında bakıma alınır.

YASEMİN ÇİÇEĞİ ANLAMI *

  • Yasemin çiçeği, çekicilik ve güzelliği temsil eder.
  • Kırmızı renki yasemin aşkı ve sevgiyi anlatır.
  • Sarı renkli yasemin, bolluk ve sevinç içinde yaşamak demektir.
Yasemin

YASEMİNİM ÇİÇEK AÇMIYOR *

Soru: Merhaba bahçemde merdiven yanındaki korkuluklara sardırdığım 5 yaşında bir yaseminim var. Normalde bu ay çoktan çiçek açmış olması gerekirdi, ancak daha tomurcuk bile vermedi. Bu sene neden geç kalmış olabilir?

Selçuk Gündoğdu / Muğla

Cevap: Eğer bitkinizi gölgeleyen bir durum oluşmuşsa çiçek verimi gecikebilir ya da hiç çiçek vermeyebilir. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse bitkinize fosfor ve potasyumca zengin gübreler verin. Bu, bitkinizin çiçeklenmesini sağlayacaktır.

Küstüm çiçeği bakımı nasıl yapılır? Özellikleri nelerdir?

Kılıç çiçeği bakımı ve özellikleri: Evde bakımı nasıl yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çiçek-aranjmanı nasıl yapılır

Çiçek aranjmanı nasıl hazırlanır? Sofranız çiçeksiz kalmasın

2020 banyo modelleri

Banyonuza şıklık katacak banyo fayans modelleri – 20+ şık banyo örneği