Küstüm çiçeği bakımı nasıl yapılır? Özellikleri nelerdir?

Son güncelleme:

Küstüm çiçeği bakımı hakkında püf noktaları bir araya getirdik. Küstüm çiçeği özellikleri nelerdir? Nasıl bakılır? Nasıl çoğaltılır? sorularının yanıtını merak ediyorsanız, Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf Evim’e anlattı…

KÜSTÜM ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ

Küstüm çiçeği Baklagiller ailesinin Mimosa cinsine bağlıdır. Küstüm çiçeğine “dokunma bana çiçeği” de denilmektedir. Dokununca yapraklarını kapattığı için bu isim verilmiştir. Çok yıllık bir bitkidir fakat uzun yıllar yaşayamaz.

KÜSTÜM ÇİÇEK AÇAR MI?

Küstüm çiçeği mor – pembe renkte çiçekler verir. Mayıs-haziran gibi açmaya başlar ekim ortasına kadar açmaya devam eder.

Küstüm çiçeğinin özelliği yapraklarına dokununca kapanarak küsmesidir. Kapanan yaprak belli bir süre el sürülmez ise tekrar açmaktadırlar.

Küstüm çiçeği özellikleri

KÜSTÜM ÇİÇEĞİ BAKIMI: TOHUMDAN NASIL YETİŞTİRİLİR?

Küstüm çiçeği, tohumla kolaylıkla yetiştirilebilir.Tohumu ekmeden önce birkaç işlem yapmak gerekir. Öncelikle yaklaşık 50 derece sıcaklıktaki suda bekletilmesi gerekmektedir. Bekleyen tohumlar ıslak olmayacak şekilde nemli toprak içerisine konur. Daha sonra poşetle ya da jelatinle filizlenmesini hızlandırmak için saksı üzeri kapatılır. 21 gün boyunca filizlenmesi beklenir. Sıcak ve aydınlık yerde bu işlemi gerçekleştirirseniz daha hızlı filizlenecektir.Filizlenen çiçekleri uygun büyüklükte, ayrı saksılara aktarmak gerekir.

küstüm-çiçeği-bakımı

KÜSTÜM ÇİÇEĞİ BAKIMI NASIL OLMALI?

Küstüm çiçeği bakımı ile ilgili en önemli nokta güneş ve su ihtiyacıdır. Güneşi çok sever. Günde birkaç saat güneşlendirmek gerekir. Fakat yazın yoğun sıcaktan korumakta fayda vardır.

Suyu bünyesinde tutmayan bahçe toprağı tercih edebilirsiniz.

Toprak kurudukça sulama yapılmalıdır.

Fidanlar yaz iklimi boyunca her gün sulamalıdır. İyi bir bakımla boyları 5-7 metreye kadar uzayabilir.

KÜSTÜM ÇİÇEĞİ NASIL ÇOĞALTILIR?

Tohumla ya da çelikle çoğaltılabilir. Tohumlar yüzeye yakın olacak şekilde dikilmelidir. İlkbahar ortalarında dikilmesi uygundur. Serin havalarda ekildiğinde filizlenmesi zor olabilir. Bu nedenle havalar ısındıktan sonra filizlendirilmesi daha iyi olacaktır. Çelikle çoğaltmak çok kolaydır. Yan dallarını direk toprağa dikmeniz yeterlidir. Geniş alana dikilirse hızla yayılır.

KÜSTÜM OTU HAFIZASI

Batı Avustralya Üniversitesi’nde biyoloji profesörü olan Monica Gagliano’nun Küstüm çiçeği ile ilgili yazdığı makale bu bitkiye olan ilgiyi arttırdı. Gagliano, küstüm otuyla yaptığı deney sonucunda şöyle bir yargıya vardı: Küstüm otu yalnızca ne olduğunu hatırlamakla kalmıyor ayrıca bu anıyı bir ay kadar saklıyor!

Kılıç çiçeği bakımı ve özellikleri: Evde bakımı nasıl yapılır?

Müge çiçeği bakımı nasıl yapılmalı? Püf noktalara dikkat!