VEGAN STİL
VEGAN STİL

Vegan stil ile organik şıklık ve dekorasyon tarzı

Son güncelleme:

Vegan stil ile yaşam tarzınızı evinize de yansıtabilirsiniz. Evler hayata bakışımızın ve yaşam felsefemizin birer uzantısı. Bu fikirden yola çıkarak, dekorasyonu son yıllarda vegan yaşam tarzını benimseyenlerin evlerine adapte ettik.

VEGAN STİLDE EVLER

Sıkı vejetaryen olarak da bilinen veganlar, hayvan kullanımı yoluyla elde edilen gıdaları, giyecek ve diğer tüm yan ürünleri kullanmayı reddeden bir yaşam biçimini benimsiyor. Bu yüzden de evlerinde deri, süet ve yün gibi hayvansal kökenli hiçbir şeye yer vermiyorlar.

Eğer, tam bir veganlık olmasa bile, kendinizi bu yaşam biçimine yakın hissediyorsanız evinizi yeniden dekore ederken mobilyadan tekstile hangi malzemeleri bulabileceğinizi ve daha bilinçli bir alışverişin ipuçlarını özetlemek istedik.

Ecocotton organik pamuk nevresim, n11.com

KETEN İLE DOĞALLIK

Uzun yıllar kullanılabilen dayanıklı malzeme keteni, bitki bazlı ve sürdürülebilir bir dokuma olduğundan kullanabilirsiniz.

Soya mumu, özellikle uçucu yağlarla eşleştirildiğinde daha az siyah kurum ürettiği için diğer mumlara göre daha sağlıklı. Koku alternatifi de var.

Pamuklu ve polyester tekstiller vegan stili dekorasyonda kullanabileceğiniz diğer malzemelerden.

Hayvansal ürün olmadan üretilen deri veya PU kaplı ve düşük maliyetli kumaşlar çok şık durur.

Karaca Home.

MANTAR DEKORASYONU

Sürdürülebilir bitki bazlı materyallerden biri olan mantar, özellikle de modernist evlerde, dekorasyona da girdi.

Üretimi çevreye zarar veren deri yerine Piñatex gibi ananas yaprağı liflerinden yapılan yumuşak, hafif, dayanıklı ve dokuma olmayan tekstiller doğru alternatifler.

Zeminde yün yerine hasır, jüt gibi bitki esaslı seçeneklere ve penye ip dokumalara yer verin.

Üstü yüzde 100 pamuk, Zara Home.

VEGAN STİLİN İNCİSİ BAMBU

Vegan stil için Bambu; doğal formunu koruyan, aksesuardan mobilyaya geniş bir alanda kullanılabilen, yumuşak ama oldukça dayanıklı, kolay işlenebilen ve çevre dostu mükemmel bir vegan malzemedir…

Yün yerine vegan dostu akrilik veya pamuk ipliği tercih edin ve iç dolguların kaz tüyü yerine polyester olanını seçin.

Geleneksel üretim tekniklerinde genellikle ekosistemlere zarar veren kimyasallar kullanıldığından, katı veganlar yüzde 100 organik pamuk kullanmayı tercih ediyor.

VEGAN STİL İLE İLGİLİ BUNLARA DİKKAT

Döşemelik, perdelik, nevresim ve halıların içeriğinde az bir yüzdeyle bulunan ipek yerine odun hamurundan üretilen ve bir tür elyaf olan viskonu daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Bu yüzden ürün etiketlerini mutlaka okuyun.

Koyun, alpaka, bizon, tavşan, keçi ve lamas gibi hayvanlardan elde edilen yünler, halı ve döşemelik de dahil olmak üzere geniş bir kullanım alanına sahip olsa da, organik pamuk, tencel, pazen ve polyester birçok alternatifi var.

Yorgan, yastığı almadan önce etiketlerini inceleyin. Viskoelastik veya poliüretan köpük gibi insan yapımı yüksek performanslı malzemeler daha kaliteli bir uyku sunuyor.

En çok tutulan duvar boya renkleri – Duvar boyama sanatı

En romantik stil: Parizyen

İskoçya’dan gelen stil: Còsegach

https://www.evimdergisi.com.tr/iskocyadan-gelen-stil-cosegach/