Vampir kelebekler İstanbul’da! Ricania Simulans nedir? Evden nasıl uzaklaştırılır?

Son güncelleme:

Vampir kelebekler İstanbul’un bazı ilçelerinde sık görülmeye başlandı. Peki vampir kelebek (Ricania Simulans) nedir? İnsana zararı var mıdır? Evden nasıl uzaklaştırılır? İşte konu ile ilgili detaylar…

VAMPİR KELEBEK NEDİR?

Ricania simulans, 2006 yılından bu yana Doğu Karadeniz kıyı şeridindeki tarım alanlarında zarara yol açmaktadır. Bu zararlı türle mücadele konusunda yeterli çalışmaların yapılmaması nedeniyle gün geçtikçe yayılmaya devam ediyor. 

Görünüşüyle kelebeği andıran ancak istilacı bir böcek türü olan ricania simulans, özellikle bitkilere zarar veriyor.

Anavatanı Güney Asya’dan 1900’lü yıllarda Rusya’ya, 1950’li yıllarda Gürcistan’a, 2006 yılında da Türkiye’nin Doğu Karadeniz Bölgesi’ne yayılmıştır.

Bu türün hem nimfleri, hemde erginleri; fasülye, mısır, lahana, biber ve patlıcan başta olmak üzere tüm tarım bitkilerinde, çalılarda ve genç ağaçların sürgünlerinde bitkilerin öz suyu ile beslenerek (Göktürk ve Aksu 2014) yaptığı direkt zararın yanında, bazı önemli bitki patojeni fungusların (Cylindrocarpon sp., Fusarium sp. ve Pestalotiopsis quepinii) vektörlüğünü de yapmaktadır.

VAMPİR KELEBEK NASIL YAKALANIR YA DA UZAKLAŞTIRILIR?

Vampir kelebekler Ricania simulans

2013-2014 yıllarında Artvin ili Hopa ilçesi Kemalpaşa bölgesinde gerçekleştirilen çalışmada, 2013-2014 yıllarında tarım alanlarında hafif tuzaklar ve yapışkan tuzaklar kullanılarak olgun Ricania simulans popülasyon yoğunluğunun azaltılması amaçlanmıştır. Her bir tuzakta yakalanan Ricania simulan sayılarına dayalı olarak yapılan istatistiksel analiz sonuçlarında, hafif tuzaklar ile yapışkan tuzaklar arasında önemli farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Işık tuzakları, yapışkan tuzaklardan daha olgun bireyleri yakaladı. Sonuç olarak ışık tuzaklarının R. simulans ile mücadelede önemli araçlar olarak kullanılabileceği öneriliyor.

Vampir kelebeklerin daha fazla yayılmasını engellemek için ilaçlama yapılabiliyor. Bunun yanı sıra kelebeklerin yumurtalarını bıraktıkları dalları budayabilir, önceki yıldan kalan çalı çırpı toplanarak yok edilebilir. Detaylar: http://ofd.artvin.edu.tr/en/download/article-file/25892

Evden uzaklaştırmak için ise ışığın açık olduğu oda sayısını azaltıp, ışığın açık olduğu odadaki pencereleri kapalı tutmanızı önerebiliriz. Balkonlarda ise yapışkanlı kağıtları ışık kaynağına yakın bölgelerde konumlandırabilirsiniz.

İSTANBUL’DA VAMPİR KELEBEK PANİĞİ

Vampir kelebekler İstanbul’da son zamanlarda sıklıkla ortaya çıkıyor. Gündüz saatlerinde her ağacın üstünde, akşamları ise balkonlarda ya da evlerde görülüyor. Vampir kelebeklerin en fazla olduğu ilçeler, Beykoz, Sarıyer ve Beşiktaş gibi yeşilliği fazla olan bölgeler…

Dantel böceği neden olur? Nasıl uzaklaştırılır?

Uğur böceğinin faydaları nelerdir? Eve neden gelirler? Evden nasıl uzak tutularlar