Uğur böceğinin faydaları nelerdir? Eve neden gelirler? Evden nasıl uzak tutularlar

Son güncelleme:

Saroz Körfezi’nde birkaç gün önce sürüler halinde görünen uğur böcekleri oldukça dikkat çekti… Peki, bölgedeki insanları tedirgin eden uğur böcekleri endişelendirmeli mi? Uğur böceklerinin bahçeler için faydaları nedir? Uğur böcekleri evden nasıl uzak tutulur? Birlikte bakalım…

Saros Körfezi’nde sürü halinde görünen uğur böcekleri gündemde. Uzmanlar ise uğur böceklerinin biyolojik mücadelede etkili olduğunu söylüyor. Peki, uğur böceklerinin evden uzak tutulması için öneriler neler? İşte detaylar…

“İNSAN İÇİN YARARLI BÖCEKLERDEN BİRİ”

Enez’deki durumla ilgili TRT’ye konuşan Prof. Dr. Satar uğur böceklerinin gerçekten şans olduğu görüşünde ve “Uğur böcekleri normalde açık havada yaşadıkları ve bitki zararlılarıyla beslendikleri için faydalı sayılırlar. Bu böcekler böcek ilacı (pestisit) ihtiyacını azaltmada oldukça faydalı olmuş ve birçok hastalığa sebep olan, yaprak bitleri, akarlar ve kabuklu bitler taşıyan sert ağaçlı ormanları rahatlatmıştır. İnsan için yararlı böceklerden biridir. Uğur böceğinin larvaları ve yetişkinleri, yaprak bitlerini ve koşniller gibi zararlı böcekleri büyük oranda yedikleri için biyolojik mücadelede kullanılır” diyor.

BENEK SAYISINA GÖRE UĞUR BÖCEĞİ

Uğur böceğinin faydaları nelerdir

Enez’deki uğur böceklerinin evde üremediğini belirten Sayar, “Uğur böceklerinin üzerinde 7 siyah nokta varken bu böcek de 15 ile 21 arasında siyah nokta var. Sürü halinde yaşayan istilacı bir böcek olduğundan, vatandaşlar tedirgin olabiliyorlar. Kendinden küçük olan böcekleri yerler. İnsanlara hiçbir zararı yoktur, ev içinde üreyemezler, yiyeceklere dokunmazlar, ahşaba zarar vermezler. Bu böceği aslında tarlalarımızda veya evlerimizde gördüğümüz zaman mutlu olmamız gerekiyor” görüşünü paylaşıyor.

BAHÇEYİ KORUMADA FAYDALILAR

Kalifornia Üniversitesi’nin bloğunda uğur böcekleri ile ilgili şu bilgi veriliyor: Uğur böcekleri, bitkilerle beslenen böcek popülasyonlarını azaltmada önemli bir rol oynayan faydalı böceklerdir. Belki de en önemlisi, uğur böceği, yaprak bitlerine karşı doyumsuz bir iştahı olan yırtıcı hayvanlardır. Bir uğur böceği ömrü boyunca 5.000 yaprak biti yiyebilir. Ayrıca bahçenizi akarlar, etli böcekler ve çekirgeler gibi diğer yumuşak gövdeli böceklerin yanı sıra böcek yumurtalarından kurtarmanıza da yardımcı olabilirler.

RENKLERİ VE ÜZERLERİNDEKİ NOKTALAR NE ANLAMA GELİYOR?

National Geographic ise uğur böcekleri ile ilgili şu bilgileri paylaşıyor: Birçok insan, renkli, benekli görünümlerinden dolayı uğur böceklerini sever. Ancak çiftçiler onları iştahları için severler. Çoğu uğur böceği, yaprak bitleri gibi bitki yiyen böcekleri açgözlü bir şekilde tüketir ve bunu yaparken ekinlerin korunmasına yardımcı olurlar. Uğur böceği, yaprak bitleri ve diğer bitki yiyen zararlıların kolonilerine yüzlerce yumurta bırakır. Yumurtadan çıktıklarında uğur böceği larvaları hemen beslenmeye başlar. Ayırt edici noktaları ve çekici renkleri, onları yırtıcılar için çekici kılmamak içindir. Uğur böceği, bacaklarındaki eklemlerden onlara kötü bir tat veren bir sıvı salgılayabilir. Renkleri muhtemelen daha önce kendi türlerini yemeye çalışan tüm hayvanlara bir hatırlatmadır: “Tadım berbat.” Tehdit altındaki bir uğur böceği hem ölü numarası yapabilir hem de kendini korumak için iştah açıcı olmayan maddeyi salgılayabilir.

ASYA UĞUR BÖCEKLERİNİN FARKI NE?

Uğur böceğinin faydaları nelerdir

Rize Tarım ve Orman İl Müdürlüğü‘nün internet sitesinde ise Asya Uğur böceklerinin farkı şöyle anlatılıyor: Asya uğur böceği 7 noktalı uğur böceğinden farklı bir türdür. Farklı renklere ve noktalara sahip olabilirler. En yaygın olanları 15-21 arası (genellikle 19 tane) siyah noktalı olanlardır. Çok benekli olanlar dişi olma eğilimi gösterir. Başın arkasındaki alanda “M” veya “W” şeklinde siyah bir işarete sahiptir. Bir bakışta Asya uğur böceklerini sıradan bir uğur böceğinden ayırt etmenin en kolay yolu budur.

ASYA UĞUR BÖCEKLERİ NE YER?

Genel olarak yaprak bitlerini, böcek yumurtalarını, larvaları, tırtılları, polen ve bitki nektarı yiyerek beslenirler. Yaprak biti gibi böcekleri yiyerek beslenirler. Dünya’nın en istilacı türlerinden biri olarak kabul edilir. Evlerdeki yiyecek ve diğer malzemeleri yemezler ve evin içinde yumurta bırakmazlar. Korktuğunda ya da ezildiğinde bacak eklemlerinden sarı, çürük yaprağa benzeyen kötü kokulu, tadı acı olan bir madde bırakarak sıkıntı yaratabilirler. Sarı salgı tehlikeli değildir, ancak duvarları ve kumaşları lekeleyebilir veya küçük alerjik reaksiyonları tetikleyebilir.

EVDEN NASIL UZAK TUTULURLAR?

Uğur böceğinin faydaları nelerdir

Bakanlık Asya Uğur Böcekleri’nin evden uzak tutulması içinse şu önerileri paylaşıyor:

  • Öğleden sonra güneşiyle aydınlatılan binaların güneybatı taraflarında, sıcak kısımlarda toplanmaya eğilimlidirler.
  • Evlere girmemeleri için en iyi önlem kapı ve pencerelerin etrafındaki çatlakları ve yarıkları, eve giren borulardaki hasarlı yerleri değiştirmek veya onarmaktır.
  • Hanım ya da uğur böcekleri ışığa çekildiğinden, genellikle pencerelerde ve aydınlatma armatürlerinde görülebilirler. Bu şekilde oluşan büyük popülasyonlar sorun yaratabilir çünkü sürüler halinde, uzun zaman bir alanda kalabilirler. Bir kez eve girdiklerinde genellikle diğer yıllarda da o eve geri dönerler.
  • Asya hanım böcekleri genellikle insanlara zarar vermez ama çoğunlukla can sıkıcıdır. Bazı ev zararlılarının (örneğin, pire ve hamam böceği) aksine, iç mekânlarda üremezler.
  • Ahşaba, yiyeceklere veya giyeceklere saldırmazlar.
  • Beyaz, gri ve sarı renkler Asya Uğur böceğini cezbeder.
  • Daha çok güneş ışığına maruz kalan yerlerde toplanma eğilimindedirler. Bu nedenle, güneşe maruz kalan, parlak renkli yüzeylerde aranmalıdırlar. Evlerine girmeleri genellikle kazara olur. Pencere çerçeveleri veya duvar boşluklarında toplanırlar ve çatlaklardan içeri girerler. Bu çatlaklar bulunup kapatılabilirse böcekler uzak tutulabilirler.
  • İçeri girdiklerinde karanlık ve tenha yerlerde toplanma eğilimindedir. Tavan aralarında, dolaplarda, depolama alanlarında bulunabilirler. Özellikle çerçevelerin arkasına gizlenmeye ve toplanmaya meyillidirler.
  • Bahçe malzemeleri kataloglarında yer alan ve satılan ışık tuzakları çatı katları gibi karanlık kapalı alanlarda sinekleri ve hanım böceklerini yakalamak için yararlı olabilir ancak sonbaharda yaşam alanlarına giren veya sonraki ilkbaharda gizli yerlerden çıkan nispeten az sayıda böceği yakalar.

İNSANLAR İÇİN ZARARI VAR MI?

Sağlık sitesi Healthline ise Asya uğur böcekleri için şu yorumları yapıyor: Genellikle bu renkli böcekler insanlar için zehirli değildir ve sadece uğur böceği yerse evcil hayvanlara zararlıdır. İnsan hastalıkları taşımazlar, ancak bu, onlara alerjisi olan bazı insanlar için zararlı yan etkileri olmadığı anlamına gelmez.

Allergy and Asthma Proceedings dergisinde yer alan bir makaleye göre uğur böcekleri bilinen insan hastalıklarını taşımamaktadır. Bu, sizi ısırsa bile hastalık yaymamaları gerektiği anlamına gelir. Evinizde bulunmalarının da ek hastalıklara neden olması muhtemel değildir. Tek sorun, alerjen olabilmeleridir.

Evde çok sayıda olduklarında can sıkıcı olabilseler de, uğur böceği zehirli değildir.

Uğur böcekleri, tehdit edildiklerinde eklemlerinden bir sıvı salgılarlar (böcek uzmanlarının refleks kanama dediği şey). Bu, hoş olmayan bir koku oluşturabilir ve alerjileri tetikleyen proteinleri serbest bırakabilir. Bu nedenle uğur böceği ezmekten kaçınmak en iyisidir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Dantel böceği neden olur? Nasıl uzaklaştırılır?

Hamam böceklerini kovacak 9 etkili çözüm

Mürverli enflamasyon yağı tarifi – Böcek ısırıklarına ve burkulmalara karşı

Böcek yiyen bitkiler nelerdir? Saksıda et yiyen bitkiler

Giysilerde delik açan böcek çeşitleri! Bu zararlılara dikkat