Uzun süre çiçekli kalan bitkiler

Uzun süre çiçekli kalan bitkiler nelerdir? İşte 9 farklı çiçekli bitki

Uzun süre çiçekli kalan bitkiler, bulunduğu ortamı renkli ve canlı gösterir. Bitkilerinizin çiçeklerinin kısa sürede solmasını istemiyorsanız, uzun süre çiçekli kalan bitkiler yetiştirebilirsiniz. İşte Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf’ın anlatımı ile birbirinden güzel 9 çiçek…

SARDUNYA

sardunya - Uzun süre çiçekli kalan bitkiler

Sardunya’ya dokunduğunuzda keskin bir koku yayar etrafına. Bu salgıladığı madde ile kendini bakterilere karşı korur. Bu nedenle çok sık hastalanmaz. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir bitkidir.

Sardunyanın uzun ömürlü olması için ılık,havadar ve nemli bir ortamda bakılması gereklidir.

İlkbahar günlerinde çiçeklenen sardunya kasım ayına kadar açmaya devam eder.

Çok fazla veya çok az su verilirse sardunyanın gelişimi durabilir. Sardunya suyu çok seven bir bitki değildir. Kış aylarında haftada bir, yaz aylarında ise hava sıcaklığına göre daha fazla sulamak gerekir.

Sardunyanın toprağı geçirgen özellikte olmalıdır. Toprak mineral bakımından zengin olmalıdır. Sardunya ayrıca gübre takviyesinide çok sever.

Sardunya budanmayı seven bir bitkidir. Uzayan dalları kısaltılmalıdır. Solan çiçek ve yaprakları varsa temizlenmesi gerekir. Budaması mart başında yapılabilir. Kesilen yerlerin havayla temasını kesmek için macun ya da mum ile kapatabilirsiniz.

Sardunyayı kök sürgününden ayırıp çoğaltabileceğiniz gibi sağlıklı bir dalını kesip suda ya da toprağa direk dikerek köklendirebilirsiniz.

HANIMELİ

Uzun süre çiçekli kalan bitkiler - hanımeli

Hanımeli, Caprifoliaceae familyasınana ait bir bitkidir.Bilimsel adı ‘Lonicera Periclymenum’dur. Çiçeklerini genellikle beyaz ve sarı renkte açan çalı ve sarmaşık türüdür. 200’e yakın türü mevcuttur. Anavatanı Avrupa kıtasıdır. Fakat Çin’de de değişik türlerine rastlanmıştır. Uzun yıllar yaşayabilen soğuk havalara dayanıklı bir bitkidir. Çiçekleri dışında ayrıca meyvede vermektedir. Meyveleri siyah ya da kırmızı renklidir.

Soğuğa dayanıklılığı ile bilinen hanımelinin özellikle dikilmesi için belli bir aydan bahsedilmemektedir.Dış mekan ve geniş alanları sever. İç mekan için özellikle havasız mekanlar için uygun bir bitki değildir. Bol güneşli alanları sever. Yine yarı gölge yerleride sevmektedir. Çok fazla rüzgara maruz kalmak istemez.

İklime göre bazen kış mevisminde yapraklarını ve çiçeklerini dökebilir. Fakat bazı sıcak iklimlerde sürekli yapraklıda büyüyebilmektedir.

Belli bir yaşa geldikten sonra çiçeklenmeye başlar. 3-4 senede olgunlaşma evresini tamamlar ve çiçeklerini açmaya başlar.

Toprak olarak her türlü toprakta yetişebilmektedir. Gübrelenmeye ihtiyaç duymayan nadir bitkilerden biridir. Hanımeli çiçeğini, ilkbaharın başından sonbaharın sonuna kadar devamlı şekilde sulamak gerekir. Saksıda bakım sağlanacaksa humuslu bir toprak tercih edilmelidir.

Sulaması toprak kurudukça yapılmalıdır.

Budaması türüne göre değişiklik göstermektedir. Yine belli bir zamanı yoktur. Çiçekleri hangi dönemde solarsa akabinde budama işlemi gerçekleştirilmelidir. Her yıl düzenli olarak budanan hanımeli daha sağlıklı, gösterişli ve dayanıklı çiçekler açar. Budaması yapılmayan hanımeli ise daha çok çalı görünümde ve az çiçekli olarak gelişme gösterecektir.

Bazı türler ilkbaharda çiçek açarken, bazıları ise sonbahara kadar çiçeklenmektedir.

GÜL

gül - Uzun süre çiçekli kalan bitkiler

Gül bakımını evde yapmak istiyorsanız derin ve geniş bir saksı tercih etmelisiniz. Ayrıca drenajı iyi olan yani hava deliklerine sahip bir saksı kullanmalısınız. Saksı değişimi yaz döneminde iki yılda bir olmalıdır. Gül yetiştirmek için toprağın killi ve gübreli olması gerekir. Toprağını ilkbahar ya da sonbaharda değiştirebilirsiniz.

Gül bitkisi hava akımından, farklı cisme temastan, aşırı sıcak-soğuk ortamlardan hemen etkilenir. Bu tür ortamlarda bakılmamalıdır.

Tomurcuk verdiği dönemlerde güneşten gün içinde 5-6 saat faydalanması gerekir. Böylece tomurcuklar sağlıklı bir şekilde çiçeklerini açar.

Gülün hemen yanında çıkan otlar düzenli olarak temizlenmelidir. Temizlenmezse bitki gelişimini etkileyen sonuçlar doğurur.

Bitkinize düzenli olarak yılda bir defa vitamin takviyesi yaparak bağışıklığını kuvvetlendirmeyi ihmal etmeyin.

Detaylar: Saksıda gül bakımı nasıl yapılır?

LEYLAK

leylak

Leylak ağacının anavatanı Balkanlardır. Çin’e kadar yayılan bir bitki türüdür.

Leylak ağacı dikmek için ilkbahar veya sonbahar mevsimleri en iyi zamandır. Leylakları, kökleri yere dikey olarak yayılmış olacak şekilde yerleştirin ve deliği onları alacak kadar derin ve geniş açın. Birden fazla leylak ağacı fidanı dikiyorsanız aralarında en az 1,5 m mesafe bırakarak dikmelisiniz. Öğleden sonra güneşini bol miktarda alabileceği şekilde konumlandırılmalıdır. İyi drene edilmiş toprağa dikilmelidir. Leylaklar iyi drenajlı toprakları tercih ettiğinden, mümkün olduğunca hafif yüksek alanlara leylak ağacı dikilmesi önerilir. Leylak ağacını diktikten sonra iyice sulayın.

Leylak ağacı, toprak seçiciliği olmayan bir bitkidir. Leylak ağacı için en ideal topraklar, drenajı iyi, su süzdürme özelliği yüksek olan topraklardır diyebiliriz. Humuslu toprakları çok sever. Leylak ağacı bakımı için sık gübre kullanımına gerek yoktur. Bununla birlikte ilkbaharda yapılan erken gübreleme, yetersiz çiçeklenmeye neden olabilir. Gübrede çok fazla nitrojen olmaması koşuluyla, çiçeklerin artmasına yardımcı olabilir .

Rutubeti çok sevmez. Eğer rutubetli ortamda bulunursa küllenme hastalığı meydana gelebilir.

Kış mevsiminde yapraklarını döker. İlkbaharda çiçek veren bir bitki olarak bilinir. Budama işlemi, çiçeklenme sonrasında Haziran ayında yapılır.

İlkbahar mevsiminde bol çiçeklenmesi için ince dallarını budamamanız gerekiyor. Budarsanız, leylak çiçek yerine dal çıkarır ve sonraki baharda çiçeklenir.

Dayanıklı bir bitkidir. Soğuklara karşıda dayanım gösterir. Toprak kurudukça sulama yapılmalıdır.

Leylak ağacını çoğaltmak için kök çeliği alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Güzel kokulu çiçekler: 15 farklı çiçek ile her yer mis gibi koksun

MANOLYA

Uzun süre çiçekli kalan bitkiler listemizde manolya da yerini aldı. Güzel kokusuyla dikkatleri üstüne çeken Manolya çiçeği özellikle bahçe süslemelerinde tercih edilen bitkilerden biridir. Her mevsim yeşil kalabilen manolyanın iri ve gösterişli çiçekleri vardır.

FREZYA

frezya

Frezya güzel görüntüsü ve eşsiz kokusuyla bilinen bir bitkidir. Frezya serin havaları sever. Yaz mevsiminde çiçeklerini kurutur. Fakat soğanlı kök yapısı nedeniyle bir sonraki sene kendiliğinden yeniden çiçeklerini açar. Ayrıca yavru soğanlar üreterek kendini çoğaltabilen bir bitkidir. Yaz döneminde soğanları uyku halinde bekler. Soğanları katmanlı değildir.Sadece yumru kök yapısı olduğu için soğan denir. Fakat aslında frezya kökü “Korm” dur.

Her çiçeklenme zamanında soğan ne kadar kendini geliştirirse bitkide bir sonraki yıl ona göre fazla sayıda çiçek açar.

İyi ve güçlü yapılanmış bir soğanın çıkardığı çiçek sapı biraz yükseldiğinde iki üç ayrı çiçek sapına ayrılır ve her birinde birçok çiçek sırasıyla açar.

İlginizi çekebilir: Frezya çiçeği anlamı nedir? Frezya bakımının püf noktaları

GARDENYA

Uzun süre çiçekli kalan bitkiler

Gardenya, listemizdeki diğer bitkilerden biraz daha yüksek bir bakıma ihtiyaç duyar. Ancak gereken ekstra bakım kesinlikle zamanınıza değecektir. Bu bitkiler, yatak odası için güzel bir seçim  olabilir. Muhteşem kokulu çiçekler açar. Araştırmalar , bu bitkilerin kaygıyı gidermenize ve daha kaliteli uyku elde etmenize yardımcı olabileceğini göstermiştir . Gardenya, parlak dolaylı güneş ışığı alan yerleri sever. Özellikle doğu cephesi yönüne sahip bir eviniz varsa bu cephede bakım onun için idealdir. Tropikal bir bitkidir ve yüksek nemden hoşlanır. Dış mekan sever. Fakat hava sıcaklığı 15 derece altına düştüğünde korumaya alınmalıdır.

İlginizi çekebilir: Güneş ışığı seven iç mekan bitkileri – İşte 15 güneş seven bitki

PETUNYA

Balkon ortamında saksıda da yetiştirilebilen kahkaha bitkisi dört mevsim yaşama özelliğine sahiptir. Sık çiçeklenmesi ile de çiçek severler tarafından tercih edilir. Kahkaha çiçeği aşırı ilgiye ihtiyaç duymaz. Sadece yerini sevmesi yeterlidir. Kumlu ve taşlı toprağa dikmek çiçeğin gelişimi açısından önemlidir. Kuru ve nemsiz toprakları sever. Gübreleme yapılabilir. Gübreleme için doğal hayvan gübresi kullanılırsa kimyasal gübrelere oranla daha verimli olacaktır.

Direk güneşe maruz kalmayı sevmez. Bu nedenle yarı güneş, yarı gölge alanlara ya da tamamen gölge alanlara dikilirse daha sağlıklı gelişir.

Sulama için akşam saatlerinde yapılmalıdır. Çünkü bitki akşam güneş battıktan sonra çiçek açtığı için sulaması akşam yapılmalıdır. Daha çok sabah saatlerinde ve akşam güneş açtıktan sonra çiçek açar. Çok farklı renkleri mevcuttur.

Nemli toprakta tüm nem yapraklarına gider ve çiçek açmaz.  Yeşil kalp şeklinde yaprakları vardır. Tohum ile çoğalır. Yaz çiçeğidir ve kış aylarında kuruyarak ölür.

Detaylar: Kahkaha çiçeği bakımı nasıl yapılır? Kahkaha çiçeği (Petunya) püf noktaları

BEGONYA

Uzun süre çiçekli kalan bitkiler

Uzun süre çiçekli kalan bitkiler listemizde son sırada begonya var. Begonya çiçeği, 200’den fazla türü ve renkli çiçekleriyle göz dolduran, yıllardır her evin saksılarında yer edinmiş bitkilerden biridir. Begonya, aydınlık bir konumda, havadar bir ortamda, güneşe dik açıyla maruz kalmayacağı fakat çiçeklenme döneminde günde en az 2-3 saat güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde mutlaka güneşten faydalanmasını sağlayacağınız bir konumda bakılmalıdır. Yarı gölge ya da gölge alanları çok sever.

Kısa ve küçük kök yapısına sahip olduğu için bitkinizi çok derin bir saksıya dikmemelisiniz. Bitkiniz geliştikçe saksı boyutunu derecelendirerek büyütebilirsiniz. Ayrıca mutlaka tabanında birden fazla hava deliğine sahip özellikte saksı tercih etmelisiniz. Drenajı iyi sağlayamazsanız yani hava deliksiz bir saksı tercih ederseniz ne yazık ki bitki köklerininiz büyük bir hasar alacaktır.

Begonyaların sulanması toprak nemi kontrol edilerek yapılmalıdır. Nemi seven bir bitki olduğu için toprağı çok uzun süre kuru kalmamalıdır. Fakat sulama yaparken aniden ve hızlı bir şekilde suya boğmamalısınız. Dengeli bir sulama gerçekleştirmelisiniz. Yani toprağın eşit şekilde ıslanması yeterlidir. Özellikle yaz döneminde çok sık olmamak şartıyla ara ara yapraklarına su püskürtebilirsiniz.

Eğer bitkinizin çiçek ve yapraklarında dökülmeler meydana geliyorsa bu durumda yerini değiştirmelisiniz. Güneşe maruz kalmayacağı, aydınlık bir konuma yerleştirmeniz bitki sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Rüzgar, hava akımı, başka cisme temas, kalorifer/klima etkisine maruz kalmaktan hoşlanmaz. Böyle bir durumda yapraklarında kuruma, sararma ya da mini yara izleri gözlemlemeniz mümkün.

Toprak; organik maddelerce zengin, humuslu, suyu bünyesinde tutmayan, taneli, geçirgen özellikte olmalıdır.

Detaylar: Begonya bakımı nasıl yapılır? Begonya çiçeği çeşitleri, çoğaltma ve sulama

Burcunuza göre en iyi dayanıklı ve bakımı kolay bitkiler