Ütü yaparken dikkat edilecek noktalar – Parlama neden olur?

Ütü yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Ütü yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Ütü yaparken nelere dikkat edilmeli? Ütü yaparken parlama neden olur? Ütü nasıl yapılır? Birkaç basit püf noktası ile ütü yapmayı daha eğlenceli ve daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

ÜTÜ YAPARKEN DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR *

 • Ütüleyeceğiniz kıyafet ipek ya da saten kumaşlı ise ütü bezi ya da eşarp kullanarak ütüleyin ki, zarar görmesin.
 • Çok geniş örtü ya da nevresim ütüleyeceksiniz, yere eski bir çarşaf ya da masa örtüsü serip parçanın tamamını onun üzerinde ütüleyin. Bu sayede tek seferde ve buruşmadan ütüleme işleminiz tamamlanacaktır.
 • Pilili etek, elbise ya da gömlek ütüleyecekseniz, düzgün bir şekilde pili ütülemenizi yapın, ardından buhar uygulayarak yaptığınız ütünün sabitlenmesini sağlayın.
 • Kıyafetlerin dikiş yerlerinin kaymaması ve düz ütülenmesi için, elinizle dikiş yerlerini düzleyip ütüleyin.
 • Yaka ve kol detaylarının çabucak buruşmaması için önce içten, sonra dıştan ütüleme yapın.
 • Kıyafetleri asla dairesel hareketlerle ütülemeyin. Bu şekilde kumaşının esnemesine ve zarar görmesine neden olursunuz.
 • Giysilerin astarlarını ayrı ütülemeniz gerektiğini unutmayın.
Ütü nasıl yapılır?

NASIL ÜTÜLEYECEKSİNİZ? *

 • Ütülenecek giysileri gruplandırın.
 • Ütüyü ayakta mı yapacaksınız, yoksa oturarak mı? Ütü masasının yüksekliğini buna göre ayarlayın.
 • Ütüyü, ütüleyeceğiniz parçaları net bir şekilde görebileceğiniz bir yerde yapın.
 • Ütü masasının örtüsünün yeterince kalın ve temiz olduğundan emin olun. Ütünün tabanının temiz olup olmadığını kontrol edin.
 • Gidip gelerek zaman kaybetmemek için, ütülenmiş eşyaların istifleneceği sandalye ve asılacağı askı gibi aparatları hazırlayın.
 • Ütü masasının kumaşının altına alüminyum folyo yerleştirin. Folyo ısıyı ileteceği için ütülediğiniz giysinin alt kısmının kırışıklıkları da açılır.
Ütü yaparken nelere dikkat edilmeli?

ÜTÜ YAPARKEN PARLAMA *

Ütü yaparken özellikle pantolon gibi hassas kıyafetlerde parlama oluşabilir. Bunu önlemek için ipek, yün ve kadife gibi parlama yapabilecek kumaşlar için bir ütü bezi bulundurun. Ütü yaparken kıyafetin üzerine sereceğiniz ince kumaş, parlamayı önleyecektir.

Ütü yapmanın püf noktaları

KIRIŞIK GİDERİYOR

Fakir Fly buharlı kırışık giderici 1200 W güce sahip. Hızlı, pratik ve kolay kullanım sağlıyor. Ağırlığı 800 gram. Dokunmatik açma kapama sensörü bulunuyor. Su kapasitesi 280 ml.

DİKEY ÜTÜLÜYOR

Tefal DR8085 Access Steam, ütü masasına gerek kalmadan ütü yapmanızı sağlıyor. 45 saniyede ütülemeye hazır hale geliyor. Gömlekleri rahatlıkla ütüleyebiliryorsunuz. 1500 W gücünde. Su deposu kapasitesi 200 ml.,

İDEAL BUHAR DAĞILIMI

Profilo Exelentix buharlı ütü, 2750 W güce sahip. Yeni üstün taban tasarımı sayesinde ideal buhar dağılımı sağlıyor. Kendi kendini temizleme ve entegre kireç önleme sistemi bulunuyor. Dikey buhar verebilme özelliği mevcut. Su tankı kolay doldurulabiliyor ve 300 ml kapasiteli. Ergonomik kullanıma sahip.

MULTİ KİREÇ FİLTRESİ

Tefal Ultimate Pure olağanüstü buhar gücü ile özel tasarım kireç filtreleme sistemini bir araya getirerek saf ütüleme sunuyor. Yeni mikro kireç filtresi ile 0.2mm’den büyük kireç parçacıklarını tamamen durduruyor. Ayrıca 60g/dk’ya kadar değişken buhar çıkışı maksimum etki sağlarken ekstra güçlü 260g/dk şok buhar miktarı ise en inatçı kırışıkları bile açıyor. Ütüde kireç, filtre tarafından durdurularak kıyafetlere saf buhar veriliyor.

KESİNTİSİZ ÜTÜLÜYOR

Arçelik K 4518 In Love buhar istasyonlu ütü 2600 W güce sahip. Çamaşır dostu Cross Steam® taban, 6 bar buhar pompa basıncı gibi özelliklere sahip. ECO-Smart modda kullanımda iken buhar ya da ısı ayarı gerektirmiyor. 110 gr/dk’ya kadar sürekli buhar gücüne sahip ve 1 litrelik su tankı sayesinde kesintisiz ütüleme yapabiliyor.

HIZLI VE GÜÇLÜ

Philips PerfectCare Elite Plus GC9682/80, ısı ayarı gerektirmeyen OptimalTEMP teknolojisi sayesinde kotlardan ipek kumaşlara, ketenden kaşmire kadar ütülenebilen tüm kumaş türlerinde sıfır yanma riski ile güvenli ve ayrıca zahmetsiz mükemmel bir ütüleme imkanı sunuyor.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ – Evim Dergisi Temmuz 2019

Ne Düşünüyorsun?

Yorum lar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
dolapta ya da giysi odasında depolama

Dolapta ve giysi odasında depolarken alan kaybettiren 10 hata

Bu villada sade bir yaşam tarzına eşlik eden vintage detaylar var