Türkiye’nin renk haritası: 2021’de iç ve dış cephede en çok tercih edilen renkler

Son güncelleme:

Türkiye’nin iç cephe rengi dingin gri, kumsal beji ve marjinal gri oldu. Polisan Kansai Boya, 2021 yılında iç ve dış cephede en çok tercih edilen renklere göre Türkiye’nin renk haritasını çıkardı. 

Polisan Kansai Boya uzmanlarının sınırsız renk seçeneği sunan 3.750 miks makinesinden aldığı verilere göre, 2021 yılında huzura ve doğaya özlem ön plandaydı. İç cephede “Dingin Gri”, “Kumsal Beji” ve “Marjinal Gri” ön plana çıkarken, dış cephede “Bahama Beyazı” ve “Taş Grisi” en çok tercih edilen renkler oldu.

Pandemiyle birlikte yaşam alanlarında huzurlu ve düzenli bir ortam oluşturma isteği, birçok kişinin evlerinde yenilikler yapmasına neden oldu. Seçilen duvar boyası renklerinin mekanların enerjisi üzerindeki etkisi de öne çıktı. Uzun yıllardır verileriyle coğrafi bölgelerin renk eğilimlerini ortaya koyan Polisan Kansai Boya’nın 2021 Türkiye Renk Haritası, geçtiğimiz yıl iç cephede “Kumsal Beji, Dingin Gri ve Marjinal Gri”nin; dış cephede ise “Bahama Beyazı ve Taş Grisi’nin” en çok tercih edilen renkler olduğunu ortaya koyuyor.  

İlginizi çekebilir: 2022’nin renk eğilimleri ve adım adım doğru renk seçimi

İÇ CEPHEDE EN ÇOK BEJ VE GRİ TERCİH EDİLDİ

Renk haritasına göre 2021 yılında iç cephede göz yormayan, sakinlik ve dinginlik hissi veren renkler daha çok tercih edildi. Polisan Kansai Boya’nın 5000’i aşkın satış noktasından elde ettiği verilerle oluşturduğu renk haritasına göre Marmara, Ege ve Akdeniz bölgeleri en çok ‘Dingin Gri’yi tercih etti. Karadeniz Bölgesi ‘Marjinal Gri’yi ağırlıklı olarak kullanırken, Doğu Anadolu Bölgesi, Güney Doğu Anadolu Bölgesi ve İç Anadolu’nun tercihi ‘Kumsal Beji’ oldu. 

Polisan Kansai Boya Genel Müdürü Cemal Drahor, 2021 Türkiye renk haritasına ilişkin şunları söyledi: “2014 yılından bu yana Türkiye’nin renk haritasını ortaya koyarak illerin ve bölgelerin renk tercihlerini analiz ediyoruz. 2021 yılının renk haritasında 2020 yılında da olduğu gibi ağırlıklı olarak bejler ve griler ön planda. 2021’de iç cephede ‘Kumsal Beji, Dingin Gri ve Marjinal Gri’ en çok talep edilen renkler oldu.”

İÇ CEPHEDE KONYA’DA AÇIK FİLDİŞİ, DİYARBAKIR’DA YENİ KAR

Türkiye’nin 2021 renk haritası, iç cephede yenilikçi ve modern renklere yönelimin arttığını da gözler önüne seriyor. İllere göre renk tercihlerini de ortaya koyan haritaya göre İstanbul, Ankara, Bursa, Çanakkale ve Eskişehir iç cephede grinin farklı tonlarını kullandı, Antalya ‘Sakız Beyazı’nı, Konya ‘Açık Fildişi’ni, Diyarbakır ise ‘Yeni Kar’ı tercih etti. 

DIŞ CEPHENİN EN POPÜLER RENKLERİ BAHAMA BEYAZI VE TAŞ GRİSİ

Polisan Kansai Boya tarafından oluşturulan renk haritasına göre 2021 yılında Türkiye’nin dış cephe tercihinde öne çıkan renk ‘Bahama Beyazı’ oldu. İstanbul’dan Trabzon’a, Diyarbakır’dan Adana ve Van’a kadar birçok ilde dış cephede ‘Bahama Beyazı’ tercih edildi. En çok tercih edilen ikinci dış cephe rengi ise ‘Taş Grisi’ oldu. Bu rengi tercih eden iller arasında İzmir, Çanakkale, Bursa, Gaziantep, Hakkari ve Eskişehir yer aldı. 

Tasarım uzmanlarına göre, 2022’de trend olacak desenler